„Sekrety Watykanu” – E. Frattini – recenzja


Nie ma chyba ani jednej osoby, która nie wiedziałaby, kim jest papież oraz jakie są jego obowiązki. Wszyscy wiedzą też, gdzie leży Watykan i że jest siedzibą papieża, a jednak za Spiżową Bramą wciąż czai się więcej pytań niż odpowiedzi. Dla postronnych Watykan osnuty jest gęstą mgłą tajemnicy.

Sekrety Watykanu to pozycja pod wieloma względami wyjątkowa. Pełno jest w niej interesujących informacji, które niejednokrotnie mogą zadziwić. Jeśli myślicie, że nic Was nie zaskoczy, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę, gdyż Frattini oprócz na ogół znanych faktów prezentuje także różnego rodzaju smaczki, o których słyszeli tylko nieliczni.

Z pewnością recenzowana książka nie wyjawi czytelnikom wszystkiego – jak zaznacza sam autor, Watykan jest pełen tajemnic, wielu rzeczy więc nikt spoza jego obrębu nigdy nie pozna, bo zarezerwowane są dla wybranych. Mimo to autor podejmuje próbę przybliżenia wszystkim zainteresowanym tego, jak funkcjonuje Stolica Apostolska, a także losów poszczególnych papieży. Według mnie jest to próba zdecydowanie udana.

To, co zaskoczyło mnie na samym początku, to forma na jaką zdecydował się Eric Frattini. Sekrety Watykanu to nie jest zwykła książka, gdyż składa się z konkretnych pytań oraz treściwych i krótkich wypowiedzi. Nie ma tu niepotrzebnej gadaniny ani „lania wody”, tak więc, czytając, raczej nikt nie będzie się nudził. Mało tego, jeśli czytelnika nie interesuje jakieś zagadnienie, łatwo może je ominąć i wybrać coś ciekawszego, bo całość jest bardzo przejrzysta i przyjemna dla oka. Dodatkowo książka podzielona jest na osiem rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu tematowi, np. papieżom, kardynałom, konklawe, strukturom Watykanu, a dwa ostatnie mówią szerzej o Janie Pawle II oraz Benedykcie XVI. Nie ma tu ani słowa o Franciszku I, a to z prostego powodu – książka była pisana jeszcze podczas pontyfikatu jego poprzednika. Na samym końcu natomiast znajdują się takie ciekawostki jak spis wszystkich papieży, schemat organizacyjny Watykanu, lista kardynałów, którzy wybrali Benedykta XVI czy testament Jana Pawła II.

Narracja jest lekka i przyjemna, zapewne głównie ze względu na wybraną przez Frattiniego formę. Autor stosuje prosty język, brak tu trudnych sformułowań, a wszystkie łacińskie nazwy przetłumaczone są na język polski. Eric Frattini podchodzi do tematu z dużym dystansem, nie widać jego sympatii czy antypatii – w swojej książce stara się nikogo nie oceniać, prezentując suche fakty. Dla polskich czytelników argumentem za tym, aby Sekrety Watykanu przeczytać, będzie zapewne fakt, iż bardzo dużo miejsca poświęcono Janowi Pawłowi II ze względu na to, że jego pontyfikat był długi i bardzo dobrze udokumentowany. Są tu więc liczne, bliskie sercu odniesienia do Polski. Jest jednak coś, co mnie osobiście nieco zdziwiło – Frattini przytacza bardzo wiele ciekawych, często zabawnych lub kontrowersyjnych faktów z życia kolejnych papieży, lecz całkowicie pomija swojego rodaka papieża Aleksandra VI, który przecież bardzo mocno zapisał się w historii. Czytając książkę, miałam wrażenie, że autor woli nie wspominać o niezbyt chwalebnych wyczynach Hiszpana, tak jakby wykluczając go, można było o nim całkowicie zapomnieć. Mnie osobiście nieco to raziło.

Plus stanowi atrakcyjne wydanie. Wydawnictwo Amber zadbało o przyciągającą uwagę okładkę, a także o bardzo dobrej jakości papier. Odpowiedni jest także rozmiar czcionki oraz format całości – niewielka książka w rozmiarze A5 dobrze leży w dłoni, a czytanie staje się wygodne.

Podsumowując, Sekrety Watykanu polecam wszystkim zainteresowanym tematyką, ale nie tylko – po tę książkę naprawdę warto sięgnąć, aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, szczególnie, że dzięki pytaniom i odpowiedziom można przeczytać to, co nas interesuje, a także wracać do niej w każdym momencie, nie tracąc wątku. Naprawdę duży plus!

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawy temat

+ interesująca i praktyczna forma książki

+ ładne wydanie

+ wiele szczegółowych informacji

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Sekrety Watykanu

Autor: Eric Frattini

Wydawca: Amber

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-241-6250-5

Liczba stron: 286

Okładka: miękka

Cena: 37,80 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz