Przegląd zbliżających się imprez historycznych (21-27 kwietnia 2017)


Przegląd zbliżających się imprez historycznych to subiektywny wybór najciekawszych przedsięwzięć historycznych organizowanych w Polsce w nadchodzących siedmiu dniach. W każdy czwartek zaprezentujemy kolejne wydarzenia, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Brakuje ciekawej imprezy? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl. Zobacz też przygotowywany przez nas kalendarz imprez historycznych.

Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce.

VI  Marsz Pamięci Golgoty Wschodu [Wrocław]

Związek Sybiraków 21 kwietnia 2017 r. już szósty raz we Wrocławiu organizuje Marsz Pamięci Golgoty Wschodu. W uroczystościach związanych z tym wydarzeniem weźmie udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.  Obchody zorganizowano dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wrocław, 21 kwietnia 2017 r.

godz. 11:00 - msza święta, Bazylika Mniejsza pw. Św. Elżbiety, ul. św. Elżbiety 1/2,

przejście na Plac Strzelecki przed pomnik Zesłańców Sybiru.

godz. 12:40 - uroczystości pod pomnikiem Zesłańców Sybiru na Placu Strzeleckim

 Święto Wojciechowe [Opole]

Wojciech to najważniejsze imię w nadchodzący weekend w Opolu. Przed nami Święto Wojciechowe oraz wiele innych atrakcji!

Wśród weekendowych gości tego wydarzenia jest m.in. mistrz olimpijski w skokach narciarskich Wojciech Fortuna, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej opowie o swojej karierze, ale nie tylko. Spotykamy się w sobotę o godzinie 15.00.

Drugi hit to oczywiście Wielki Test Wiedzy o naszym mieście, którego finał zaplanowano w sobotnie popołudnie w Teatrze Lalki i Aktora. Ponadto polecamy jeszcze m.in. Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych w CWK.

Ponadto polecamy oczywiście spektakle w ramach konfrontacji teatralnych, poranek filmowy dla dzieci w Meduzie, mecz żużlowców Kolejarza oraz jeszcze przynajmniej kilkadziesiąt innych wydarzeń.

Szczegóły: Święto Wojciechowe

Piknik Historyczny w Warowni Jomsborg [Warszawa]

W dniach 22-23 kwietnia zapraszamy małych i dużych! W programie znane i lubiane atrakcje, spotkanie z Radosław Lewandowski - autorem bestsellerowej serii książek o wikingach, pokazy grup rekonstrukcyjnych - wojowników i rzemieślników oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami dla dzieci i dorosłych!

Za oprawę muzyczną na całej imprezie zadba fenomenalny, uznany w całej Polsce, zdobywający szturmem kolejne Grody, Zamki i Pikniki zespół Fleurdelis!

Ramowy program pikniku:

10:00 Zaczynamy !
Otwieramy bramy, uruchamiamy Tawernę Walhalla, rozpalamy grille i piece!

Serwujemy piwo, miód pitny JomsViking Mead, kwas chlebowy, napoje zimne i gorące, dania z grilla, podpłomyki, produkty z własnej wędzarni.

11:00 – 18:00 Atrakcje i pokazy !
Opowieści o wikingach, pokazy walk i rzemiosła, spotkanie z Kuglarzem...

Szczegóły: Piknik Historyczny w Warowni Jomsborg

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów [Warszawa]

21 kwietnia 2017 r. (piątek) o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin 12 ofiar totalitaryzmów.

Wykład otwarty prof. Kornata w ramach cyklu „Dlaczego II wojna światowa zaczęła się w Polsce? Ład wersalski a pokój w Europie” [Warszawa]

Drugi wykład otwarty w ramach cyklu „Dlaczego II wojna światowa zaczęła się w Polsce? Ład wersalski a pokój w Europie”

Prowadzący: prof. Marek Kornat
Wykład drugi: „Samostanowienie narodów – przejaw sprawiedliwości
czy źródło II wojny światowej?”.
Data: 25 kwietnia, godz. 17.30
Miejsce: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego
Warszawa, ul. Foksal 17, III piętro, sala konferencyjna.
Spotkanie „Cena prawdy – pisarze w Katyniu” [Katowice]
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Czwartek z historią„, które odbędzie się w Przystanku Historia 25 kwietnia o godz. 17.00 (wyjątkowo we wtorek). Spotkanie poświęcone będzie Zbrodni Katyńskiej, w związku z obchodzoną w kwietniu 77. rocznicą jej popełnienia. Wykład wygłosi dr hab., prof. UJ Maciej Urbanowski, kierownik Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury polskiej. Temat spotkania to ”Cena prawdy – pisarze w Katyniu (Józef Mackiewicz, Jan Emil Skiwski, Ferdynand Goetel, Robert Brasillach)”.
Wtorek, 25 kwietnia 2017
Godz. 17.00
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10
Wstęp wolny.
Wernisaż wystawy „Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945” [Kraków]

Kim byli Niemcy mieszkający w Krakowie w czasie II wojny światowej? Skąd pochodzili, czym się zajmowali, jak spędzali czas wolny? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć na wystawie czasowej „Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945″. Niemieccy cywile stanowili obok wojska oraz funkcjonariuszy aparatu SS i policji duży odsetek mieszkańców Krakowa czasu wojny, o których w zasadzie niewiele wiadomo. Kraków jako stolica Generalnego Gubernatorstwa, miasto poza terenem frontu, był dla nich atrakcyjnym miejscem pracy i robienia interesów. Administracja GG zatrudniała urzędników, nauczycieli, naukowców, bankowców, kupców i przemysłowców.

Ekspozycja pokazuje zarówno najważniejsze postaci aparatu władzy okupacyjnej, jak i biografie zwyczajnych Niemców. Poprzez ich losy oraz prezentowane eksponaty próbujemy dopowiedzieć na pytania skąd i dlaczego ludzie ci przyjeżdżali, jak się urządzili w Krakowie, czy była to społeczność monolityczna, jak postrzegała miasto, jaki miała kontakt z III Rzeszą, z Polakami i Żydami i jak wygadało ich życie codzienne w systemie państwa totalitarnego.

Dysponujemy niewielką ilością wspomnień Niemców na temat ich pobytu w Krakowie w czasie II wojny światowej. Wystawa oparta jest zatem głównie na materiałach fotograficznych i archiwalnych. To rodzaj migawek pokazujących z jednej strony oficjalne władze GG, ich politykę i propagandę skierowaną do Niemców i Polaków (np. antysemicką), a z drugiej codzienność życia w obcym kulturowo kraju, w warunkach wojny i rygorach państwa totalitarnego.

wystawa czasowa
czynna 27.04 - 29.10.2017
otwarcie 26.04.2017, godz. 18.00
Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz