„Tajemnice dworu sułtana. Księga V. Nurbanu. Synowa odaliski” – D. Altınyeleklioğlu – recenzja


Niezwykle piękna i olśniewająca Cecilia w wieku zaledwie trzynastu lat trafia ze świata bali maskowych na piracki statek, który ma zawieźć ją prosto do Stambułu. Tam czeka ją przyszłość, a to, jaka będzie, zależy tylko od niej samej.

Cudowna, szesnastowieczna, zapierająca dech w piersiach Wenecja – to tu na świat przyszła Cecilia Baffo, córka brata weneckiego doży. Ta wychowana w bogactwie arystokratka, przyjaciółka legendarnie pięknej Joanny Aragońskiej i dziewczyna, która z przyjemnością zdobywała serca kolejnych młodzieńców nie mogła się spodziewać, jaki los czeka ją, gdy z dnia na dzień cały świat wywrócił się do góry nogami. Po balu i upojnych chwilach w ramionach cudownego mężczyzny zostaje porwana i postawiona przez oblicze kapitana Barbarossy. Uparta i pewna swojej wartości żąda, by oddać ją jej rodzinie, grozi, że wenecka flota zmiecie w pył porywaczy – wszystko na nic. Barbarossa, którego zadaniem było uprowadzenie Joanny Aragońskiej, trafił na inny klejnot i wiedział, jak wiele jest wart. Złota Córa Wenecji, jak mawiano o Cecilii Baffo, musiała trafić do haremu sułtana Sulejmana.

Odbijające się od murów pałacu krzyki dziewczyny zwracają uwagę córki padyszacha, sułtanki Mihrimah, która wkrótce staje się przyjaciółką Cecilii. Pod wrażeniem wenecjanki jest także wielka sułtanka Hürrem, dostrzegająca w jej historii odbicie swych własnych losów. Postanawia dać jej najlepsze wykształcenie, a Mihrimah zmienia dziewczynie imię na nowe – Nurbanu. Ta rozpoczyna całkiem nowy rozdział w swoim życiu i szybko dostrzega powołanie – ma zostać królową, sułtanką, lecz najpierw musi znaleźć swojego władcę…

Recenzowana książka to fantastyczna powieść, która zabiera czytelnika w barwny świat sułtańskiego haremu. Historia Nurbanu – dziewczyny, która ma zostać jedną z najwybitniejszych sułtanek i zastępczynią Hürrem jest niezwykle pociągająca i aż ciężko się od niej oderwać. Porównując ją do poprzednich części sagi, a jest ich aż cztery, bez wątpliwości mogę stwierdzić, że właśnie ta jest najlepsza. Przeczytałam ją niemal w mgnieniu oka i już czekam na kolejną, niestety ostatnią część, na szczęście także poświęconą Nurbanu. Jej historia zresztą dopiero się rozkręca, a ci, którzy ją znają, wiedzą, jak wiele jeszcze czeka na czytelnika, który w Księdze V miał okazję zaledwie poznać tę ambitną i upartą młodą dziewczynę, mającą zamiar podążać do celu – choćby po trupach.

Autorka powieści z pewnością popuszcza wodze fantazji, choć jest mi niestety ciężko stwierdzić, w jak dużym stopniu. O Nurbanu niewiele jeszcze w Polsce napisano, jej życie jest więc sporą zagadką i trudno zweryfikować co jest prawdą, a co fikcją literacką. W powieści historycznej jednak najważniejsze jest dokładnie zarysowane tło epoki oraz konkretne i przyciągające uwagę charaktery prawdziwych postaci i to wszystko mamy w tej książce, nie mam jej więc nic do zarzucenia.

Bardzo ciekawym i charakterystycznym dla tej serii jest spojrzenie na tę samą historię z różnych perspektyw. Jest tu więc Imperium Osmańskie porywające niewinne, młode dziewczęta, ale także katolickie głowy państw europejskich – na czele z cesarzem Karolem V – mające na celu zorganizowanie wyprawy krzyżowej przeciwko Turkom i sułtanowi Sulejmanowi Wspaniałemu. Nie ma tu jednocześnie dobrych i złych, gdyż autorka stara się nie oceniać żadnej ze stron i zostawia czytelnikowi sporo miejsce na indywidualną opinię.

Dużym atutem jest lekkość narracji autorki, a także jej prostota. Szczególnie jestem zadowolona z korekty oraz z tłumaczenia, które jest bezbłędne. Tłumaczka jak zwykle dodała od siebie sporą liczbę przypisów, które wyjaśniają co trudniejsze dla polskiego czytelnika pojęcia pochodzące z języka tureckiego, dzięki czemu nie musi zastanawiać się, o co właściwie chodzi. Bardzo ułatwia to czytanie oraz odbiór. Wydawnictwo W.A.B. zadbało także o ładne wydanie, które pasuje do całości serii. Osobiście uwielbiam, kiedy tak pięknie książki wyglądają na półce.

Podsumowując, Księgę V serii polecam bardzo serdecznie wszystkim, którzy mieli okazję zapoznać się z poprzednimi częściami. Natomiast ci, którzy nie mieli jeszcze tych książek w rękach mogą spokojnie zacząć od omawianej części, choć dobrze jest znać poprzednie cztery – historie nachodzą na siebie i przyjemne jest wyciąganie takich „smaczków” z poprzednich części.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawa historia

+ interesujący bohaterowie

+ dobrze zarysowane tło historyczne

+ dobre tłumaczenie

+ lekka narracja

+ atrakcyjne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Tajemnice dworu sułtana. Księga V. Nurbanu. Synowa odaliski. Tom 1

Autor: Demet Altınyeleklioğlu

Wydawca: W.A.B.

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-280-4229-2

Liczba stron: 400

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena: 9/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz