„Sułtanka Kösem. Władza i intrygi w haremie” – Ö. Kumrular – recenzja


Niewiele jest wciąż biografii słynnej sułtanki Kösem, przynajmniej na polskim rynku, dlatego też z wielką przyjemnością prezentuję książkę, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Laurum. Będzie idealna dla każdego, kto chce bliżej poznać losy tej ambitnej kobiety.

Kösem przeszła do historii jako ukochana Ahmeda I i wielka Valide Sultan – matka aż dwóch sułtanów, a także babka kolejnych. Była odważna, inteligentna i sprytna, a poza tym bardzo kochała władzę. Dzięki rewelacyjnej książce autorstwa Özlem Kumrular czytelnicy mają teraz okazję dowiedzieć się o niej znacznie więcej niż powiedziano do tej pory. Ta biografia jest zdecydowanie jedną z najlepszych o Kösem, jakie miałam okazję czytać.

Recenzowana pozycja podzielona jest na kilka części – na początku autorka poświęca sporo miejsca historii Anastazji, czyli sułtanki zanim ta jeszcze przybyła do Imperium Osmańskiego. Kim była i gdzie właściwie przyszła na świat? Tego wszystkiego dowiecie się dzięki książce Kumrular. Następne części poświęcone są rządom kolejnych sułtanów, a więc: Ahmeda, Mustafy, Osmana, znów Mustafy, Murada, Ibrahima i Mehmeda. Aż tylu padyszachów rządziło Turcją za czasów Kösem! Jej życie wówczas wyglądało bardzo różnie – raz była u władzy, innym razem cierpliwie czekała, nieco ukryta w cieniu, na moment, w którym przejmie ją pełną parą. Autorka książki przedstawia sułtankę Kösem  jako kobietę, która potrafiła odnaleźć się w każdej sytuacji i, mimo zmian na tronie, powoli brnęła do wyznaczonego sobie celu.

Sułtanka Kösem. Władza i intrygi w haremie to biografia, lecz napisana w taki sposób, że rewelacyjnie oddaje tło epoki oraz wszystkie wydarzenia, które odbywały się w tamtym czasie i w mniejszym lub większym stopniu wpływały na losy głównej bohaterki. Autorka odchodzi jedynie nieco od działań wojennych i skupia się bardziej na życiu w haremie, spiskach i intrygach oraz politycznych machinacjach, a tych było naprawdę sporo. Można więc powiedzieć, że w tej książce jest niemal wszystko, szczególnie jeśli zależy nam na odtworzeniu charakteru sułtanki, a tego wyzwania podjęła się właśnie Kumrular. Chwała jej za to, gdyż z pewnością nie było to łatwe, tak wiele legend narosło bowiem wokół Kösem i to nie tylko za sprawą słynnego serialu Wspaniałe stulecie. Autorka stara się przedstawić wszystkie znane interpretacje oraz przekazy, nawet te najbardziej od siebie odmienne, dając czytelnikowi możliwość wyrobienia sobie własnej opinii. Bardzo cenię takie podejście, gdyż nie lubię, kiedy autor narzuca mi swoje zdanie, nawet jeśli źródła wcale nie są jednomyślne co do niektórych wydarzeń lub postaci.

Jeśli chodzi o narrację, to jest ona bardzo przyjemna i lekka, o co zadbała także tłumaczka. Książkę czyta się naprawdę miło i szybko, momentami aż trudno się od niej oderwać, choć przecież nie jest to powieść. Naprawdę duży plus! Oprócz tego nie mam nic do zarzucenia korekcie, a w dodatku jest w publikacji to, co lubię, czyli przypisy na dole strony, a nie na końcu książki. Jest to wygodne przede wszystkim przy wyjaśnieniu tureckich słów.

Wydawnictwo Laurum zadbało o bardzo ładne i porządne wydanie. Okładka jest elegancka i miła dla oka, format jak najbardziej odpowiedni, tak jak i czcionka, a także dobrej jakości papier. Biorąc pod uwagę fakt, że było to moje pierwsze spotkanie z tym wydawnictwem, jestem pozytywnie zaskoczona i z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po ich książki. Oby tak dalej!

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawy temat

+ dokładność autorki

+ przyjemna narracja

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

TytułSułtanka Kösem. Władza i intrygi w haremie

Autor: Özlem Kumrular

Wydawca: Laurum

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8087-451-0

Liczba stron: 400

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz