Wystawa „Pod królewską koroną...” Jakie tajemnice kryje w sobie królewski symbol?


Celem wystawy „Pod królewską koroną... Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju” jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców jak ważną rolę w historii miasta odegrał król Polski Kazimierz Jagiellończyk, wpływu osoby króla na dalsze losy Gdańska, a także zmiany wizerunku herbu miejskiego poprzez wystawione w latach 1454-1457 przywileje.

Znaczącym elementem wspomnianej ekspozycji będzie również ukazanie zagranicznym turystom, licznie przybywających do miasta w okresie letnich wakacji szkolnych, nierozerwalnych związków Gdańska z Polską.

Główna część wystawy powstanie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, gdzie zaprezentowana zostanie postać Kazimierza Jagiellończyka i jego stosunek do Gdańska w trakcie trwania wojny trzynastoletniej, omówione będą przywileje z lat 1454-1457, ich wpływ na zmianę wizerunku herbu miejskiego, a także recepcja tego herbu w epokach późniejszych do końca istnienia I-szej Rzeczpospolitej. Na dziedzińcu wewnętrznym Ratusza, tuż przed wejściem do obiektu, umieszczona zostanie wapienna płyta z herbem miejskim. Zabytkowa płyta przez wiele lat była przechowywana w lapidarium Kościoła św. Jana w Gdańsku. W 2012 r. została przekazana do Muzeum jako depozyt przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na wystawie nie zabraknie także nowożytnych map oraz monet.

Na dziedzińcu Domu Uphagena zostaną umieszczone standy zewnętrzne zawierające 10 plansz omawiające temat herbu Gdańska w architekturze. Zwiedzający tę część zapoznają się z obiektami miejskiej użyteczności, na których do dziś zachowały się przedstawienia godła miejskiego, np. odkryty w 2016 r., w trakcie prac konserwatorskich, a pochodzący z przełomu XVIII/XIX wieku herb Gdańska zdobiący sklepienia kolebkowe sieni Ratusza Staromiejskiego.

W okresie nowożytnym Gdańsk był jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego, dlatego też na antresoli znajdującej się na siódmej kondygnacji Wieży Więziennej w Muzeum Bursztynu zaprezentowana zostanie czasowa wystawa „Bursztynowy herb Gdańska”. W czterech gablotach stanowiących stałe wyposażenie tego pomieszczenia (umieszczone zostaną przedmioty bursztynowe ozdobione herbem Gdańska. Wśród prezentowanych artefaktów znajdziecie Państwo nożyki do papieru, papierośnice, szkatułki, łyżeczki, a także bursztynową plakietę z wizerunkiem Ratusza Głównego Miasta Gdańska.

„Pod Królewską Koroną...„ znajdzie się również w Twierdzy Wisłoujście. Ze względu na fakt, że w ciągu wieków było to ważne strategicznie miejsce z którego kontrolowano ruch statków wchodzących i wychodzących z portu gdańskiego, w tym oddziale Muzeum zobaczą tu Państwo ekspozycję poświęconą banderze gdańskiej, omawiającą jej przedstawienia w sztuce, np. na pochodzącym z gdańskiego Dworu Artusa obrazie „Okręt Kościoła„, czy znanej z Wielkiej Sali Rady Ratusza Głównego Miasta Gdańska ”Apoteozie gdańskiej”. W Domu Komendanta przy dziedzińcu Fortu Carre, do którego prowadzi dekoracyjny, kamienny portal z herbem miejskim znajdą Państwo repliki 10 bander zaprojektowanych na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych.

HARMONOGRAM

Wernisaż wystawy

27-28.05.2017; Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

W tym dniu każdy zwiedzający, który przyjdzie do nas z flagą otrzymaną od Fundacji Gdańskiej, może zwiedzić wystawę za symboliczną złotówkę. Najwytrwalsi z Państwa, którzy zwiedzą w te dwa dni wszystkie 4 oddziały MHMG i otrzymają pieczątki na dedykowanej ulotce otrzymają nas upominek. Aby ją odebrać należy skontaktować się z działem Marketingu poprzez formularz kontaktowy na stronie www.mhmg.pl.

Czwartki w Historycznym

01.06.2017, godz. 17:00, Ratusz Głównego Miasta

Prof. Beata Możejko: Przywileje Kazimierza Jagiellończyka - kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Pod królewską koroną. Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju”

08.06.2017, godz. 17:00, Ratusz Głównego Miasta / Wielka Sala Wety

Prof. Błażej Śliwiński, Historia herbu miasta Gdańska

22.06.2017, godz. 17:00, Muzeum Bursztynu

Joanna Grążawska, Renata Adamowicz, kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Bursztynowy herb Gdańska”.

Działania edukacyjne

W czasie trwania wystawy.

Dział Edukacji MHMG przeprowadzi specjalne lekcje muzealne, przeznaczone dla młodzieży szkolnej, w trakcie których uczestnicy dowiedzą się m.in. co to jest herb i z czego się składa oraz czemu służył. Ponadto dzieci dowiedzą się skąd wzięła się współczesna wersja herbu gdańskiego i jaki wpływ na jego formę miał król Kazimierz Jagiellończyk”.

Gra miejska

24.06.2017 r., Ratusz Głównego Miasta Gdańska i Główne Miasto

Gra dla mieszkańców Gdańska powiązana z tematyką ekspozycji, która pozwoli zintegrować miejscową społeczność i przybliżyć jej historię miasta. Gra będzie polegała na odpowiedzeniu na pytania przygotowane przez Martę Krzyżowską, pracownika Muzeum, dotyczące prezentowanych na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska oraz Muzeum Bursztynu przedmiotów ozdobionych herbem Gdańska, a także wizerunków godła miejskiego umieszczonych w przestrzeni miejskiej.

Wystawę będzie można zwiedzić pomiędzy 26 maja, a 1 października 2017 r.

Źródła informacji: Wystawa „Pod królewską koroną...”. Otwarcie w dniu 26.05.2017 r., mhmg.pl

* * *

Informacje historyczne aktualizujemy codziennie. Znajdziesz je w naszym dziale wiadomości i jego kategoriach: nauce, kulturze, rekonstrukcji oraz polityce historycznej. Z kolei w naszym kalendarzu zobaczysz zbiór zbliżających się imprez historycznych. Natomiast jeśli chcesz nam wysłać newsa kliknij tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz