Skarb archeologiczny sprzed 2,5 tys. lat został znaleziony w Beskidzie Niskim


By Drozdzik at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0, http://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5775803

Znalezisko odkryto w Lubatowej koło Krosna w Beskidzie Niskim. Do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie trafiły bransolety z brązu, unikalne fragmenty naczyń i szklane paciorki.

Dyrektor Muzeum Jan Gancarski podkreślił, że osoba, która przyniosła wymienione rzeczy, wskazała miejsce, gdzie je znalazła. Dodał również, że archeolodzy mogli nigdy do nich nie dotrzeć, ponieważ był zlokalizowany w głębokim lesie, na zboczu strumienia. Historycy twierdzą, że podobne bransolety rozkopano w okolicy Nowego Sącza i słowackiego Świdnika.

Po przebadaniu tego terenu przez archeologów krośnieńskiego muzeum odnaleziono kolejne bransolety z brązu - dziewięć całych i fragmenty ośmiu szklanych paciorków. Odkryto też fragmenty ozdób z brązu oraz dwa fragmenty naczyń. Jedno z nich było naczyniem służącym do warzenia soli.

Zdaniem archeologów zabytki pochodzą z początków epoki żelaza i zostały wykonane daleko od miejsca ukrycia skarbu. „Należy je łączyć z kulturami zakarpackimi, które wtedy przenikały na ziemie dzisiejszej Polski”- zauważył Gancarski. Kunszt z jakim je wykonano wskazuje na to, że mogą pochodzić nawet z Grecji lub Egiptu.

Opisywane znaleziska można oglądać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Źródło: E. Gorczyca, Skarb zakopany pod Cergową. Nikt się go tu nie spodziewał, nowiny24.pl

* * *

Informacje historyczne aktualizujemy codziennie. Znajdziesz je w naszym dziale wiadomości i jego kategoriach: nauce, kulturze, rekonstrukcji oraz polityce historycznej. Z kolei w naszym kalendarzu zobaczysz zbiór zbliżających się imprez historycznych. Natomiast jeśli chcesz nam wysłać newsa kliknij tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz