Łabiszyńskie Spotkania z Historią VI 16-18 czerwca 2017 – zapowiedź


Już w tym tygodniu odbędzie się jedna z największych imprez rekonstrukcyjnych w kraju, osadzona w realiach 2 wojny światowej. W Łabiszynie ponownie pojawi się kilkuset rekonstruktorów i liczne pojazdy kołowe i gąsienicowe.

Po raz szósty małe miasteczko pod Bydgoszczą będzie gospodarzem wielkiego wydarzenia historycznego, którego tematyka tradycyjnie jest związana z okresem 2 wojny światowej. Tegoroczna edycja będzie przedstawiać walki w północno-zachodniej Europie w latach 1944-1945, a szczególny nacisk zostanie położony na udział Polaków w tej kampanii pod hasłem „Generał Maczek”.

Trzy dni „Spotkań” będą obfitowały w inscenizacje i dioramy, na których będzie można zapoznać się nie tylko z bronią, umundurowaniem i pojazdami, ale także porozmawiać o szczegółach dotyczących wydarzeń historycznych i kulisach pasji odtwórczej. Pomoże w tym ponad trzystu rekonstruktorów sił polskich, brytyjskich, amerykańskich i niemieckich z kilkudziesięciu grup i stowarzyszeń. Będą także goście zza granicy – Duńczycy, Japończycy, Francuzi, Belgowie i Amerykanie – co pozwoli na poznanie tematu nie tylko z perspektywy polskich pasjonatów.

Miłośnicy pojazdów wojskowych nie powinni być zawiedzeni. Na szóstych ŁSzH (ciekawe, jak będą to wymawiać obcokrajowcy?) pojawią się m.in. czołgi, w tym M4 Sherman Grizzly z Muzeum Wojska Polskiego (unikat na skalę światową, jeden z niespełna 200 Shermanów wyprodukowanych w Kanadzie), replika PzKpfw V Panther oraz niszczyciel czołgów Marder II (również replika), a także dwa absolutne hity – ciągnik artyleryjski Sdkfz 7 oraz transporter opancerzony Sdkfz 250. Obecnych będzie szereg innych pojazdów gąsienicowych i półgąsienicowych, ciężarówki i jeepy oraz dwa działa przeciwpancerne PAK 40 plus przeciwlotniczy Flak 38. Inscenizacje uzupełni pojawienie się dwóch samolotów w barwach lotnictwa alianckiego z charakterystycznymi czarno-białymi pasami na skrzydle.

Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Łabiszyn z burmistrzem Idzim Kaczmarkiem na czele a także organizacji kulturalnych działających w mieście i okolicach, na rynku i w okolicach domu kultury na wyspie odbędzie się szereg mniejszych inscenizacji i wydarzeń, uzupełniających trzy wielkie bitwy – „Operację Cobra„, „Bredę 1944„ i ”Holandię 1945”. Pełny program wydarzenia dostępny TUTAJ.

Łabiszyńskie Spotkania z Historią VI odbywają się pod patronatem portalu Historia.org.pl.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz