Do obiegu weszła pierwsza dwupoziomowa moneta kolekcjonerska


 We wtorek wprowadzono do obiegu pierwszą kolekcjonerską monetę dwupoziomową.  Upamiętnia 35-lecie powstania Solidarności Walczącej.

Awers monety przestawia monolit ze słowami z programu i roty przysięgi członków Solidarności Walczącej. W komunikacie NBP zaznaczono, że moneta przypomni, że Polska odegrała fundamentalną rolę w obaleniu porządku jałtańskiego i przyczyniła się do skruszenia komunistycznego systemu.

Jak podkreślili przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, po raz pierwszy w polskiej monecie kolekcjonerskiej lustro znajduje się na dwóch poziomach. Autorem projektu graficznego awersu jest Robert Kotowicz, a rewersu – Jacek Jaśkiewicz. NBP dodaje, że moneta będzie dostępna w nakładzie do 20 tys. sztuk.

Zgodnie z ustawą, Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej  Poslki i wszystkie one (banknoty i monety) są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 12 lipca. Do obiegu wejdą wtedy nowe monety kolekcjonerskie o nominałach 20 zł, 50 zł i 500 zł.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz