„Giro d’Italia. Historia najpiękniejszego kolarskiego wyścigu świata” – C. O’Brien – recenzja


Giro d’Italia, obok Tour de France i Vuelta a España, należy do trójki najbardziej prestiżowych imprez kolarskich na świecie. Jednak zarówno dla wielu znawców kolarstwa, jak i dla zwykłych kibiców jest to najpiękniejszy na świecie wyścig z użyciem jednośladu. Jego historia rozpoczęła się w przypadkowych okolicznościach w 1908 r., kiedy to naczelny mediolańskiej „La Gazzetta Dello Sport” wyszedł z inicjatywą zorganizowania kolarskiego wyścigu dookoła Włoch.

Wyścig, który dziś obrósł w wiele mitów i legend, stworzono w celu sprzedaży większej ilości gazet. Początkowo był to prawdziwy włoski tour, bowiem na liście zwycięzców znajdowali się jedynie kolarze z Italii. Ta sytuacja zmieniła się dopiero w 1950 r., wraz ze zwycięstwem szwajcarskiego kolarza Hugo Kobleta. Działo się to już w erze ukochanego włoskiego Campionissimo Fausto Coppiego.

Rywalizacja najlepszych kolarzy we Włoszech to nie tylko rywalizacja o zwycięstwo, ale też walka z własnymi słabościami, pogodą czy też bardzo trudnymi podjazdami na górskich etapach w Alpach i Dolomitach. Przez trzy tygodnie ścigania Giro jednoczy włoskich tiffosi, którzy kibicują swoim ulubieńcom i dyskutują o wynikach na poszczególnych etapach. Nieprzypadkowo mowa tutaj o zjednoczeniu, gdyż w swych pionierskich latach włoski wyścig narodowy był uznawany za jeden z czynników wpływających korzystnie na kształtujący się naród włoski, będący świeżo po zjednoczeniu. W wyścigu brali udział kolarze reprezentujący różne regiony powstałego państwa oraz różne warstwy społeczne tegoż narodu.

O tym wszystkim pisze Colin O’Brien, dziennikarz sportowy mieszkający w Rzymie, współpracujący z ogólnokrajowymi gazetami w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jego książka, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Sine Qua Non, nie jest typowym kompendium wiedzy o Giro d’Italia, w którym można znaleźć jedynie suche fakty i statystyki – to barwna opowieść opisująca rywalizację o różową koszulkę zwycięzcy, która jest chyba najpiękniejszym trykotem tego typu.

Na samym początku na uwagę zasługuje piękna okładka utrzymana w różowej tonacji, z kolorami włoskiej flagi oraz wizerunkiem Marco Pantaniego. Warto zaznaczyć, że dzięki Giro narodziło się wiele legend światowego kolarstwa. Z tego powodu równie dobrze na okładce mógłby znaleźć się wspominany już Coppi, ale też Binda, Bartali czy Merckx. Zapewne zdecydowano się na Pantaniego, gdyż to właśnie on stał się symbolem włoskiego kolarstwa przełomu wieków. Dzięki niezapomnianym wyczynom jego sława wykroczyła daleko poza Italię. Dla jednych jest narodowym bohaterem, a dla innych postacią tragiczną. Jednak to swoistego rodzaju symbol tej dyscypliny, ukazujący zarówno jej chwałę, jak i cienie.

Książka O’Briena jest pierwszą taką historią Giro d’Italia. To opowieść, w której znajdziemy historię kolarstwa, historię Włoch, opisy malowniczych krajobrazów tego pięknego kraju oraz informacje o mentalności i zwyczajach mieszkańców tego kraju. Ci, którzy liczą, iż znajdą w niej chronologiczny opis kolejnych edycji wyścigu, poczują się trochę zawiedzeni. Mimo wszystko namawiam ich gorąco, aby jednak sięgnęli po tę publikację.

Opowieść składa się z piętnastu rozdziałów przybliżających początki wyścigu, jego legendy oraz fascynującą rywalizację najlepszych kolarzy. Ponadto w tej książce można również znaleźć mnóstwo ciekawostek, takich jak system wyłaniania zwycięzców w pierwszych edycjach czy starcie wyścigu kobiet. W tle pojawia się też historia polityczna Włoch, Europy oraz świata. Całość została uzupełniona opisem najciekawszych i zarazem najtrudniejszych górskich podjazdów, z jednoczesnym przedstawieniem malowniczych zakątków Alp i Dolomitów,  oraz imponującą listą zwycięzców poszczególnych edycji. Do publikacji dodano także kolorowe zdjęcia w formie wkładki.

Niewątpliwą zaletą książki jest jej prosty i przystępny język, który w połączeniu z barwną i płynną narracją daje czytelnikowi łatwy do zrozumienia przekaz, czyli informacje na temat niemal stuletniej historii najważniejszego kolarskiego wyścigu na Półwyspie Apenińskim.

Podsumowując, należy jasno powiedzieć, że książka Colina O’Briena jest obowiązkową pozycją dla każdego fana kolarstwa, w której można znaleźć opis najważniejszych aspektów tej dyscypliny sportu.

 

Plus minus:

Na plus:

+ ciekawa szata graficzna

+ płynna narracja

+ przystępny język

+ wplatanie do opisu barwnych anegdot

+ duża wiedza autora

+ tematyka pracy

+ umieszczenie listy zwycięzców wraz z nazwą zespołu, który reprezentowali

Na minus:

- oprawa ze skrzydełkami (zamiast twardej)

- niewyczerpany temat

 

Tytuł: Giro d’Italia. Historia najpiękniejszego kolarskiego wyścigu świata

Autor: Colin O’Brien

Wydawca: Wydawnictwo Sine Qua Non

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7924-845-2

Liczba stron: 304

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 8,5/10

Redakcja merytoryczna: Iwona Górnicka
Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz