O polskim dziedzictwie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pierwsza taka wystawa od dekad


Wystawa „#dziedzictwo„ podejmie problematykę poświęconą kwestii aktualnego definiowania polskiego dziedzictwa. Zbiory zostaną potraktowane jako punkt odniesienia i dokumentacja procesu definiowania polskiej tożsamości. Ekspozycja nawiązywać ma także do głośnej wystawy Marka Rostworowskiego „Polaków portret własny„, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1979 roku, odgrywając kapitalną rolę w procesie demontażu systemu komunistycznego i powstania NSZZ ”Solidarność”.

Zegarek z podobizną Tadeusza Kościuszki Złoto, mosiądz, szkło, kamienie jubilerskie / fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 650 obiektów zgromadzonych w 4 działach: geografia, język, kultura, obywatele. Znajdą się tam dzieła twórców tak znanych jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, ale i artystów awangardy międzywojennej (m.in. Władysław Strzemiński), twórców z okresu PRL (m.in. Andrzej Wróblewski) oraz artystów współczesnych (m.in. Marcin Maciejowski). Na wystawie pojawią się też wyjątkowe fotografie, ryciny, rzemiosło artystyczne, szerzej nieznane mapy wskazujące na obecność Polaków na terenach całej dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz - jako podróżników, odkrywców, artystów i architektów - w Europie i na innych kontynentach, od Syberii i Azji Środkowej po USA, Amerykę Południową i Australię.

Tytuł wystawy podkreśla konieczność aktualizacji wydarzeń historycznych przez odwołanie do znaku hasztag stosowanego w przestrzeni internetowej. Za jego pomocą oznacza się treści istotne, ale i komentowane dowolnie przez użytkowników sieci, co odnosi się do idei otwartej dyskusji na temat tego, co jest naszym dziedzictwem. W tym kontekście należy też postrzegać Muzeum Narodowe w Krakowie – jako instytucję, która przez całą swoją skomplikowaną historię tworzyła i tworzy materialny zapis naszego dziedzictwa. Stąd też na wystawie znalazły się wyłącznie obiekty z kolekcji krakowskiego Muzeum, które to zbiory w szczególny sposób definiują polską kulturę. Hasztag to tylko współczesne oznaczenie dyskusji, która rozpoczęła się w chwili powołania Muzeum uchwałą Rady Miasta Krakowa 7 października 1879 roku.

Krakowska wystawa to „skarbnica pamięci”, do której wraca się po to, aby inspirowała czasy nam współczesne, a przede wszystkim pozwalała się zastanowić, jakiego dziedzictwa jesteśmy spadkobiercami i w jaki sposób potrafimy dopisać kolejny rozdział w jego historii.

#dziedzictwo
Gmach Główny MNK, parter oraz I piętro
23 czerwca 2017–07 stycznia 2018

Kurator wystawy: dr hab. Andrzej Szczerski
Koordynator wystawy: Anna Sobesto

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz