„Paul Klee” – H. Düchting – recenzja


Paul Klee to jedna pozycja z serii biograficznych książek, napisanych przez Hajo Düchting, niemieckiego historyka sztuki, a wydanych w ostatnim czasie w języku polskim nakładem wydawnictwa Könemann. Publikacja ta przybliża życie i twórczość Paula Klee, szwajcarskiego malarza i muzyka.

Paul Klee urodził się i umarł w Szwajcarii, jednak mocno związany był także z Cesarstwem Niemieckim, a po jego upadku z Republiką Weimarską. W początkach swej kariery artystycznej dołączył do grupy Der Blaue Reiter (Błękitny Jeździec), działającej w Monachium. Istotną w poszukiwaniu przez niego własnej drogi twórczej, wydaje się być podróż, którą odbył w 1914 r. do Tunisu. Dzięki niej odkrył kolor, który, jak sam napisał: „(…) mnie posiadł (…). Oto sens szczęśliwej godziny: ja i kolor to jedno”1. Kolejny etap w jego twórczości łączy się z pracą pedagoga w Bauhausie – szkole artystycznej Waltera Gropiusa, powstałej z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosła Artystycznego. Muzyka stanowiła dla niego ważną inspirację, bowiem grał zawodowo na skrzypcach i wybór drogi twórczej związanej z malarstwem wcale nie był tak oczywisty.

Praca Hajo Düchting przybliża czytelnikowi w ciekawy i zajmujący sposób wszystkie etapy życia i działalności artystycznej Paula Klee, a przede wszystkim – dzięki dużej ilości wysokiej jakości reprodukcji – pozwala zapoznać się z jego dziełami. Mimo iż wydaje się, że tekstu jest mało w porównaniu do ilości zdjęć, treść ta jest w zupełności wystarczająca, by zwrócić uwagę na najważniejsze problemy w twórczości artysty.

Książka została wydana w twardej oprawie, na kredowym papierze. Jakość i ilość reprodukcji (ponad dwieście) jest naprawdę imponująca. Ponadto wszystkie z zaprezentowanych obrazów zostały skrupulatnie opisane – dla każdego z nich podany jest rok powstania, technika (wysoki stopień uszczegółowienia), wymiary oraz obecne miejsce przechowywania. Niektóre zostały także opatrzone dodatkowym komentarzem pozwalającym lepiej zrozumieć ich specyfikę. Ponadto na końcu książki dodane są dwie mapy – jedna obrazująca podróże Paula Klee, druga przedstawiająca miejsca, w których obecnie prezentowane są jego prace.

Album jest zdecydowanie warty polecenia wszystkim wielbicielom twórczości Paula Klee, a także osobom zainteresowanym sztuką XX w.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ narracja

+ materiał ilustracyjny – jego ilość i jakość

Na minus:

brak

 

Tytuł: Paul Klee

Autor: H. Düchting

Wydawca: Könemann

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-3-7419-1930-5

Liczba stron: 285

Okładka: twarda

Cena: 48 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Patrycja Grempka

 

  1. H. Düchting, Paul Klee, Praha 2016, s. 25. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz