„Jak oglądać piłkę nożną” – R. Gullit – recenzja


Ruud Gullit był jednym z najwybitniejszym holenderskich piłkarzy. Wielu obserwatorów piłki nożnej zalicza go do grona najlepszych zawodników w historii tej dyscypliny sportu. Doświadczenia zebrane podczas gry na boisku oraz obserwacja meczów z ławki trenerskiej zaowocowały napisaniem książki, która miała być swoistego rodzaju przewodnikiem po świecie futbolu, dedykowanym przeciętnemu zjadaczowi chleba.

Książka Jak oglądać piłkę nożną w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Sine Qua Non. Najpierw uwagę zwraca pomarańczowy deseń okładki, jasno wskazujący na któregoś z reprezentantów Holandii. Całość została uzupełniona wizerunkiem samego Gullita, co może mylnie wskazywać, że książka jest jego biografią. Dlatego w pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się ze spisem treści, aby się nie rozczarować.

Książka Gullita ma za zadanie przybliżyć wszystkim, którzy żywo interesują się piłką nożną, sposób myślenia piłkarzy i trenerów w czasie meczów. Warto zaznaczyć, że mecz piłkarski nie zaczyna się w momencie pierwszego kopnięcia piłki na boisku, ale dużo, dużo wcześniej, co można zauważyć przy okazji każdego ważnego widowiska piłkarskiego. O tym właśnie pisze Ruud Gullit.

Lektura książki pozwala zapoznać się z poszczególnymi systemami taktycznymi stosowanymi przez trenerów, obrazuje, jak wykonywane są stałe fragmenty gry, ukazuje mecz piłkarski z punktu widzenia psychologii oraz pozwala zrozumieć, czym jest futbol w poszczególnych kulturach piłkarskich. Wszystkie analizy i opisy zostały podparte przykładami z wybranych meczów, ze sposobów gry poszczególnych klubów oraz zawodników. Niewątpliwym plusem są rysunki obrazujące opisywane zagadnienia. Natomiast minusem jest brak jakichkolwiek kolorowych zdjęć, nawet w postaci wkładki.

Warto zauważyć, że przed właściwą treścią książki Gullit przybliża swoją karierę piłkarską i trenerską, dzieląc ją na początkową fazę – grę we Włoszech, a następnie w Anglii i wreszcie ukazując swoją pracę menedżera. Jednak te opisy nie zajmują więcej niż jedną trzecią całej książki. Na jej końcu, w ramach uzupełnienia, przedstawiono sylwetkę Gullita.

Podsumowując, książka Gullita może być ciekawą lekturą dla wszystkich tych, którzy żywo interesują się taktyką i sposobem gry poszczególnych zespołów piłkarskich. Przyda się zatem piłkarzom i trenerom, ale nie jako lektura podstawowa, lecz jedynie uzupełniająca. Dla tych, do których jest przede wszystkim adresowana, czyli przeciętnych kibiców, będzie jedynie książką, która szybko się znudzi, na co z pewnością wpłynie nie najlepszy sposób narracji.

 

Plus minus:

Na plus:

+ dość przystępny język

+ rysunki opisywanych schematów

+ duża wiedza autora

+ tematyka pracy

+ umieszczenie sportowej sylwetki Ruuda Gullita

Na minus:

- oprawa ze skrzydełkami zamiast twardej

- nieprzykuwająca uwagi szata graficzna

- mało ciekawy sposób narracji

- brak kolorowych zdjęć

- lektura dla fachowców, a nie przeciętnych kibiców

 

Tytuł: Jak oglądać piłkę nożną

Autor: Ruud Gullit

Wydawca: Wydawnictwo Sine Qua Non

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7924-740-0

Liczba stron: 336

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 6,5/10

Redakcja merytoryczna: Iwona Górnicka
Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz