„Kandinsky” – H. Düchting – recenzja


Wystawa sztuki francuskiej w Moskwie w 1895 r. oraz odkrycie promieniotwórczości przez Antoine-Henriego Becquerela w 1896 r. – oto dwa teoretycznie zupełnie nie związane ze sobą zdarzenia, które sprawiły, że Wassily Kandinsky postanowił zostać malarzem. Te i inne informacje o jego życiu i twórczości znaleźć można w biograficznym albumie Kandinsky.

Urodził się w 1866 r. w rodzinie mieszczańskiej, studiował prawo oraz ekonomię polityczną i planował karierę na uniwersytecie w Dorpacie, gdzie otrzymał posadę docenta. Wspomniane na wstępie wydarzenia zmieniły jednak jego spojrzenie na otaczający go świat – opuścił Moskwę i przeniósł się do Monachium. To tam m.in. założył stowarzyszenie artystyczne „Phalanx”, a w późniejszym czasie grupę Der Blaue Reiter (Błękitny Jeździec). Następnie wykładał w Bauhausie teorię barw i form oraz ich oddziaływania psychologicznego. Końcówkę życia, przypadającą na lata 1934-1944, spędził w Paryżu, niezbyt ciepło przyjęty przez tamtejsze środowisko artystyczne.

Książka Hajo Düchting jest kolejnym albumem biograficznym tego autora, w którym opisuje życie i twórczość danego malarza. Tak jak w przypadku pozostałych książek z serii również i tu zamieszczono dużą ilość wysokiej jakości zdjęć, którym towarzyszy zwięzły i ciekawy tekst. Warto podkreślić, że zarówno tłumaczenie jak i edycja stoją na wysokim poziomie, ponieważ książka jest aż sześciojęzyczna (sic!), a konsekwencja w prowadzeniu poszczególnych wersji sprawia, że nie jest to zbyt uciążliwe dla czytającego.

Album został wydany w twardej oprawie, na kredowym papierze. Bogaty i dobrze opisany materiał ilustracyjny stanowi uzupełnienie dla tekstu. Niektóre z reprodukcji opatrzono dodatkowym komentarzem pozwalającym lepiej zrozumieć ich specyfikę. Na końcu książki znajdują się dwie mapy – jedna obrazująca podróże Kandinsky’ego, druga przedstawiająca miejsca, w których obecnie prezentowane są jego prace.

Gorąco polecam sięgnięcie po ten album, osobom zainteresowanym sztuką XX w., a wielbicielom twórczości Kandinsky’ego w szczególności.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ narracja

+ materiał ilustracyjny – jego ilość i jakość

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Kandinsky

Autor: Hajo Düchting

Wydawca: Könemann

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-3-7419-1945-9

Liczba stron: 285

Okładka: twarda

Cena: 48 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz