„Edvard Munch” – H. Düchting – recenzja


Postać stojąca na moście, chwytająca się za głowę – ten charakterystyczny obraz o wymownym tytule Krzyk, należy do najlepiej rozpoznawalnych płócien norweskiego malarza, Edvarda Muncha. Ostatnio było o nim głośno w 2006 r., kiedy został skradziony w biały dzień z Muzeum Muncha w Oslo. Nie każdy jednak wie, że była to jedna z czterech istniejących wersji dzieła.

Munch jest prawdopodobnie najbardziej znanym skandynawskim artystą. W jego obrazach i grafikach dominuje tematyka egzystencjalna – lęk, samotność i nieobliczalność ludzkich uczuć. Na takie postrzeganie świata wpłynęła prawdopodobnie bardzo wczesna śmierć na gruźlicę jego matki, a następnie siostry. Tej ostatniej poświęcił zresztą obraz Chore dziecko. W twórczości Norwega pojawiają się obok malowideł przedstawiających ludzi i ich stany psychiczne także obrazy natury oraz portrety i akty. Munch rozwinął techniki graficzne – stworzył ponad 700 dzieł, w tym także graficzne wersje Krzyku. Dzięki książce Düchting mamy możliwość zapoznać się z szerokim spectrum działalności Muncha.

W omawianym tomie jest mało tekstu, zdecydowanie przeważają reprodukcje obrazów i grafik norweskiego artysty. Jest to jeszcze bardziej widoczne niż w innych książkach z serii biografii artystów wydawnictwa Könemann. Barwne fotografie o wysokiej jakości oraz syntetyczny, ale ciekawy tekst stanowią mocną stronę publikacji.

Książka została wydana w twardej oprawie, na kredowym papierze. Uzupełnienie dla obrazów stanowią dodane na końcu mapy – jedna obrazująca podróże Muncha, dwie kolejne przedstawiają miejsca, w których obecnie prezentowane są jego obrazy. Pierwsza z nich przedstawia muzea europejskie, a druga w Ameryce Północnej.

Jedyny bardzo drobny mankament dotyczy polskiego tłumaczenia, w którym w dosłownie jednym miejscu wkradło się bardzo rzadko lub prawie wcale nie używane na co dzień słowo: „Za dziewczynką rozwielmożnił się jej cień”1  Poza tym tekst jest przyjemny w odbiorze i nie powinien sprawiać trudności czytelnikom.

Album w ciekawy sposób przybliża twórczość Edvarda Muncha i jak każda z biograficznych książek Düchting zapewne będzie cenną pozycją dla miłośników artysty, jak i osób zainteresowanych sztuką XX w.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ narracja

+ materiał ilustracyjny – jego ilość i jakość

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Edvard Munch

Autor: Hajo Düchting

Wydawca: Könemann

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-3-7419-1929-9

Liczba stron: 287

Okładka: twarda

Cena: 48 zł

Ocena recenzenta: 9,5/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Klaudia Orłowska

 

  1. H. Düchting, Edvard Munch, Bratislava 2016, s. 70. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz