„Płock 1920” G. Gołębiewski - zapowiedź


Nakładem Wydawnictwa Bellona 20 lipca ukaże się książka Grzegorza Gołębiewskiego „Płock 1920”. Jest to opowieść o Płoskich dniach krwi i chwały. O bohaterstwie wojska i Płocczan, którzy nie szczędzili ofiar, by ocalić miasto i swoich bliskich przed okrutnym wrogiem. Dzięki ich poświęceniu Płock uhonorowano Krzyżem Walecznych. 

Jest 18 sierpnia 1920 roku. Nad Wisłą Wojsko Polskie toczy śmiertelny bój z bolszewicką nawałą. Garnizon Płocka rusza do kontrnatarcia, aby tak jak pod Warszawą odepchnąć bolszewików na wschód. Nagle do miasta wdzierają się masy wrogiej kawalerii. Polacy w nieładzie wycofują się ku mostowi przez Wisłę - jedynej drodze ucieczki. „Ostrzeliwując się, wpadamy na plac Kanoniczny obok parku i kościoła, ostatni punkt oparcia, a tam dalej mała przestrzeń dzieli nas od mostu. […] Kozacy tymczasem są już na placu i z koni strzelają do nas. […] nie ma żadnego oddziału, który by stawiał opór bolszewikom” – wspominał jeden z obrońców. W dzielnicach zajętych przez najeźdźców rozpoczyna się orgia gwałtów i rabunków. W krytycznym momencie grupa oficerów i żołnierzy, którzy nie ulegli panice, organizuje obronę Rynku Kanonicznego i kilku barykad w głębi miasta. Obok nich stają do walki mieszkańcy, także nastoletni chłopcy i dziewczęta. Z rzeki wspierają ich ogniem statki i motorówki Flotylli Wiślanej. Polski opór tężeje…

Książka została dofinansowana ze środków Urzędów Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tytuł: „Płock 1920”
Autor: Grzegorz Gołębiewski
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 104
ISBN: 9788311151178
Data premiery: 20 lipca
Cena: 29,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz