„Zimowy monarcha” – B. Cornwell – recenzja


Czy jest ktoś, kto nie słyszał legendy o królu Arturze i jego dzielnych rycerzach? No właśnie – czy to legenda, czy może Artur żył naprawdę? Bernard Cornwell w powieści Zimowy Monarcha zmaga się z tym mitem, przedstawiając swojego bohatera jako postać najbliższą prawdzie, bazując na ciężko zdobytej wiedzy historycznej.

Zmierzyć się z legendą nie jest łatwo. Do dziś nie można ustalić, i zapewne nigdy nie będzie można, czy słynny król Artur był tylko bohaterem pięknej, lecz zmyślonej, opowieści, czy może ta historia powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń i postaci z krwi i kości. Bernard Cornwell poświęcił mnóstwo czasu, aby odkryć historię człowieka, o którym mówi się, że mógł żyć setki lat temu i być osobą, która natchnęła ludzi do stworzenia opowieści o Arturze, Camelocie i rycerzach Okrągłego Stołu. Żył kiedyś bowiem dzielny Bryt, którego historia wydaje się być zbliżona do znanej wszystkim legendy, choć nie było w niej smoków ani magii.

Nie dałoby się jednak opowiedzieć historii Artura bez tak wyjątkowej postaci, jaką był Merlin, tak więc w powieści Cornwella występuje zarówno on, jak i inni druidzi. Zatem jest tu magia, jednak nie ma – przynajmniej jak dotąd, gdyż mamy do czynienia z pierwszym tomem trylogii – smoków ani innych niewiarygodnych stworzeń. Ta powieść jest znakomitym połączeniem legendy i prawdy historycznej – to niesamowita mieszanka, która sprawia, że niemal każda strona zadziwia. Znając wierzenia dotyczące króla Artura, czytelnik wciąż się zastanawia, cóż tym razem wymyślił autor oraz co przedstawił inaczej niż w popularnych historiach. Czy Lancelot będzie odważnym i wspaniałym rycerzem? Czy Ginewra miała czyste serce? W tej książce nic nie jest takie oczywiste.

Narracja Cornwella wciąga od pierwszej do ostatniej strony. W powieści ciągle coś się dzieje – są romanse, miłość, namiętność, skomplikowane relacje, polityka, konflikty i przede wszystkim wojna, która toczy się niemal bez przerwy. To oznacza, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety znajdą w tej książce coś dla siebie. Na pewno nikt nie będzie po jej lekturze zawiedziony – chyba że faktem, iż na dwie kolejne części będzie trzeba jeszcze poczekać.

Na ogromne uznanie zasługuje Wydawnictwo Otwarte, gdyż zadbało o przepiękne wydanie książki. Już sama okładka zachwyca i obiecuje wspaniałą przygodę, a później jest tylko lepiej. Nic nie można zarzucić ani tłumaczeniu, ani korekcie. Jakość papieru również jest bardzo dobra.

Podsumowując, jeśli jeszcze nie czytaliście Zimowego monarchy, koniecznie szybko nadróbcie zaległości. To książka, która zafascynuje pasjonatów historii i zaciekawi laików. Może też natchnie do swoich własnych badań? Nie ma przecież nic bardziej przyjemnego niż odkrywanie prawdy i porównywanie faktów z tym, co znalazło się w powieści. Ogromna satysfakcja, polecam!

 

Plus minus:

Na plus:

+ interesujące podejście do tematu

+ świetna narracja

+ ciekawa fabuła

+ piękne wydanie

+ bardzo dobra korekta i tłumaczenie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Zimowy monarcha

Autor: Bernard Cornwell

Wydawca: Wydawnictwo Otwarte

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-751-5464-1

Liczba stron: 608

Okładka: twarda

Cena: 49,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Korekta językowa: Jagoda Marek

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz