„Indie. Sztuka władzy” – K. Mroziewicz – recenzja


Niezwykle barwna opowieść autorstwa Krzysztofa Mroziewicza, która ukazuje czytelnikowi mechanizmy władzy w Indiach. Autor stara się przybliżyć odbiorcy dzieło Arthaśastra autorstwa mędrca Kautilji z IV wieku p.n.e.

Krzysztof Mroziewicz studiował między innymi na Uniwersytecie Warszawskim oraz na uczelniach w Panamie i w Moskwie. Jest również dziennikarzem telewizyjnym kojarzonym z programem: 7 dni - świat. Jako ambasador w Indiach bardzo dobrze poznał tamtejszą kulturę i mechanizmy władzy.

Autor w swojej pracy przybliża dzieło indyjskiego filozofa Kautilji z IV w. przed Chrystusem nazwane Arthaśastra. W swojej publikacji dziennikarz stara się zadać czytelnikowi pytanie czy istnieje jakaś władza absolutna, która nie uzależnia i nie zmienia się w krwawą tyranię.

Kautilja w swoim traktacie zajmował się zagadnieniami ekonomii, wojny, dyplomacji i polityki. Uważał, że najlepsze państwo to takie, którego jedne granice kończą się na morzu a drugie na łańcuchu górskim. Określił również zasady dyplomacji indyjskiej, która polegała na zastosowaniu sześciu środków: wojny, pokoju, neutralności, mobilizacji, przymierza oraz unikania deklarowania się po którejś ze stron. Jego zdaniem zbiurokratyzowane państwo powinno wchodzić w każdy aspekt życia prywatnego obywatela. Kautilję można uznać za indyjskiego Machiavellego, który w swojej pracy również poświęcił wiele miejsca na omówienie zagadnień dotyczących sprawowania władzy.

Recenzowana publikacja podzielona została na rozdziały odpowiadające poszczególnym aspektom rządzenia. Przyjemny styl i swoboda wypowiedzi zachęcają do wciągnięcia się w lekturę. Czytelnik przenosi się w świat Dalekiego Wschodu, znacznie odległego od naszej tożsamości kulturowej. Książka odpowiada na pytania stawiane przez autora na samym początku – czym jest władza, co to jest władza absolutna? Zachęca również ładne wydanie, na okładce tytułowej widnieje moneta Czandragupty, ucznia wspomnianego Kautilji. Wszystkie trudne słowa zostały w sposób przystępny wyjaśnione przez autora. Na samym końcu publikacji Mroziewicz dodaje własne uwagi, w których wyjaśnia indyjski system miar i wag oraz sposób mierzenia czasu. Zaletą jest także fakt, iż autor przez wiele lat przebywał w Indiach, gdzie zapoznał się osobiście z tamtejszą kulturą. Niewielkim minusem jest brak map i ilustracji, które jeszcze bardziej nadałyby atrakcyjnego tonu powieści.

Indie. Sztuka władzy autorstwa Krzysztofa Mroziewicza to pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematyką indyjską. Jest również po prostu ciekawą książką, przeznaczoną dla każdego, kto zechce w sposób szczegółowy zapoznać się z „machlojkami” i mechanizmami władzy oraz ich wizją przedstawianą przez niektórych filozofów.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo dobre wydanie

+ ciekawa narracja

+ swobodny styl

+ ciekawe ujęcie tematu

Na minus:

- brak ilustracji

 

Tytuł: Indie. Sztuka władzy

Autor: Krzysztof Mroziewicz

Wydawca: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65676-62-7

Liczba stron: 347

Okładka: broszurowa ze skrzydełkami

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz