„Pitawal łódzki. Głośne procesy karne od początku XX wieku do wybuchu II wojny światowej” K.Badziak, J. Badziak - zapowiedź


Pitawal jest to wydany drukiem zbiór sprawozdań (reportaży) z głośnych procesów sądowych głównie o charakterze karnym. Sprawy te przyciągały uwagę opinii publicznej, zwłaszcza jeśli dotyczyły osób ze „świecznika” bądź budziły szczególne oburzenie.

Publikacja stanowi pierwsze dla Łodzi i regionu całościowe opracowanie o charakterze pitawalu dokumentacyjnego. Główny nurt rozważań podejmowanych w książce koncentruje się na obszernym opisie trzynastu wybranych procesów karnych z pierwszej połowy XX wieku – od zabójstwa fabrykanta Juliusza Kunitzera (1905 r.) do sprawy Marii Zajdlowej (1938 r.). Z dużą starannością zebrano materiały rozproszone w archiwalnych aktach sądowych, starych gazetach codziennych i czasopismach oraz w innych źródłach, a następnie zestawiono je z opisem realiów – politycznych, ekonomicznych, społecznych, kulturalnych – właściwych dla danej rzeczywistości historycznej. W ten sposób udało się oddać tendencje epoki, w której żyli bohaterowie prezentowanych wydarzeń i to, co nimi kierowało bądź mogło kierować.

Niezwykle interesujące jest również całościowe spojrzenie na ówczesny wymiar sprawiedliwości. W czasie rozbiorów na ziemiach polskich  obowiązywało różne prawo karne państw zaborczych, które również odmiennie ujmowało przestępstwo. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przystąpiono do skodyfikowania polskiego prawa karnego materialnego i procesowego. Zatem każdy proces to swoisty wyimek z dziejów politycznych, nastawienia społecznego i poglądów na obowiązujący porządek prawny.

Opracowanie wzbogacają archiwalne zdjęcia i wycinki z prasy, przedstawiające m.in. strony opisywanych procesów. Książka przeznaczona jest głównie dla historyków i prawników, jednak z uwagi na syntetyczne ujęcie oraz przystępny język zainteresuje wszystkich miłośników historii.

Autorzy: Kazimierz Badziak, Justyna Badziak
Tytuł: „Pitawal łódzki. Głośne procesy karne od początku XX wieku do wybuchu II wojny światowej”
Wydawnictwo: Uniwersytetu Łódzkiego
Liczba stron: 326
Data premiery: sierpień 2017 r.
ISBN: 978-83-8088-398-7
Cena: 44,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz