„Życie w średniowiecznym zamku” – F. Gies – recenzja


Zapewne wielu z Was czytało mnóstwo książek o średniowiecznych monarchach czy wojnach, ale ile wiecie o tym, jak rzeczywiście się wówczas żyło? O tym, jak wyglądało – co zresztą sugeruje sam tytuł – życie w średniowiecznym zamku, opowiada najnowsza książka Francesa Giesa, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Kiedy recenzowaną pozycję zobaczycie na półce w księgarni, zapewne pierwsze co zauważycie, to wyróżnione nazwisko, znane dziś wszystkim – George R.R. Martin. Ale to nie jest jego książka, to tylko rekomendacja zachęcająca wielkimi literami czytelników do sięgnięcia po nią. Dobry marketing to podstawa! Czy jednak idzie za nim dobra treść? Zdecydowanie tak, dlatego też chwyt marketingowy możecie wybaczyć i książkę przeczytać.

Drugą rzeczą, na którą zwraca się uwagę, to przepiękne wydanie. Co prawda publikacja ma mały format i brak tu twardej okładki, jednak ta jest tak elegancka, że od razu przyciąga wzrok. Czas przejść do treści.

W Życiu w średniowiecznym zamku jest wszystko, co należy wiedzieć w tym temacie. Kim był pan domu? Jakie obowiązki miała jego małżonka i jak wyglądało życie codzienne służby lub w trakcie wojny czy oblężenia? To jednak nie wszystko – w książce przedstawiony jest także wygląd zamków począwszy od wczesnego średniowiecza, zarówno przed, jak i po przybyciu do Anglii Wilhelma I Zdobywcy, opis wszelkich świąt, wyznaczających kolejne etapy w roku i życiu mieszkańców zamku oraz całkiem spory rozdział poświęcony rozrywkom czy polowaniu. To naprawdę małe kompendium wiedzy na temat egzystencji średniowiecznych ludzi, zarówno tych wysoko, jak i nisko urodzonych.

Całość opisana jest prostym i zrozumiałym językiem, a narracja bardzo przyjemna, dzięki czemu książkę czyta się szybko. Nie ma tu miejsca na nudę – sporym urozmaiceniem są m.in. interesujące fragmenty średniowiecznej poezji, która bywała często zabawna a nawet całkiem sprośna. Dodaje to książce charakteru i sporo dowcipu, tak by pozycja nie była zbyt poważna. To bardzo duży plus.

Ogromną zaletą są dodatki, jakie znaleźć można na samym końcu. Jest tu – w ramach ciekawostki – tabela z wagami i miarami pomagająca w przeliczaniu z „angielskiego na nasze” co jest bardzo dobrym i przydatnym pomysłem – ja osobiście nigdy nie mogę tego wszystkiego zapamiętać! Oprócz tego w książce zamieszczono słowniczek z trudniejszymi definicjami (a tych jest w tekście całkiem sporo!) oraz wykaz najciekawszych zamków znajdujących się w Anglii. Nic dodać, nic ująć!

Podsumowując, publikację polecam każdemu, kto jest choć trochę zainteresowany tematem. Na pewno się nie zawiedziecie, bo recenzowana pozycja dopracowana jest dosłownie w każdym szczególe – najpierw zachwyca wyglądem, żeby dopieścić fascynującą i w ogóle nie nudną treścią. Z pewnością dowiecie się wielu niezwykłych rzeczy, o których wcześniej nie mieliście pojęcia, bo autor zaskakuje swoją wiedzą nie raz i nie dwa.

 

Plus minus:

Na plus:

+ temat

+ pomysł

+ eleganckie wydanie

+ sporo ciekawostek

+ znajdujące się na końcu książki dodatki

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Życie w średniowiecznym zamku

Autor: Frances Gies

Wydawca: Znak Horyzont

Rok wydania:2017

ISBN:978-83-240-4187-9

Liczba stron: 320

Okładka: miękka

Cena: 39,90

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz