Mazurski Weekend Historyczny „Walkiria” - podsumowanie


Za nami Mazurski Weekend Historyczny „Walkiria„ (21-23 lipca, Kętrzyn na Mazurach), na który złożyły się cztery niezależne wydarzenia: Offensive of Rock”, czyli Koncert Rocka Walczącego, Festiwal Filmowy, Koncert Piosenki i Muzyki Filmowej, a także widowiskowa rekonstrukcja Bitwy pod Monte Cassino 1944.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 150 rekonstruktorów, występujących w filmach historycznych oraz kilka tysięcy widzów. Eventowi towarzyszyła gala piosenki i muzyki filmowej, podczas której filmowe szlagiery z towarzyszeniem 15-osobowej orkiestry śpiewali m.in.: Olga Bończyk, Olga Borys, Wojciech Majchrzak, Andrzej Grabowski, Mikołaj Krawczyk, Władysław Grzywna, Laura Łącz i inni.

W czasie koncertu rockowego zagrały m.in. zespoły: Luxtorpeda, Kabanos i Cochise Pawła Małaszyńskiego.

Festiwal Walkiria to także wydarzenie o charakterze historyczno-filmowym, które odwiedzili w tym roku twórcy filmowi, m.in.: Jerzy Hoffman, Krzysztof Kowalewski, Marcin Borchardt, Arkadiusz Tomiak, Michał Sobociński, Mikołaj Pokromski, Tomasz Bartczak, Rafael Lewandowski, Przemysław Chruścielewski.

Dopełnieniem wydarzenia była widowiskowa rekonstrukcja Bitwy pod Monte Cassino 1944, która odbyła się w Parczu k. Kętrzyna. Specjalna scenografia, fortyfikacje obronne, Bitwa Czołgów oraz efekty pirotechniczne to tylko niektóre z atrakcji widowiska - jedynego w Polsce Teatru Wojennego, rozgrywanego na żywo, w którym uczestniczyły legendarne czołgi II wojny światowej m.in. - M4 Sherman, M3 Stuart oraz niemiecka Pantera. Dodatkowo w pokazach pikniku wzięły udział dwa inne czołgi: T 55 oraz przywieziony przez „9 Brygadę Kawalerii Pancernej„ z Braniewa PT 91 „Twardy”. Drugą jednostką Wojska Polskiego, która uczestniczyła w imprezie był ”9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy”, który zaprezentował widzom pojazdy używane podczas misji w Iraku i Afganistanie.

Podczas Walkirii w Muzeum Militariów w Parczu otwarto też wystawę „Żołnierze Andersa” oraz zaprezentowano samoloty z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum.Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz