Warto było kopać. W pobliżu Zamku w Człuchowie odnaleziono cenne monety


Prace archeologiczne prowadzone w okolicach Zamku w Człuchowie po raz kolejny przyniosły interesujące odkrycie. Badaczom udało się odnaleźć kilkanaście srebrnych monet z XVII wieku, których wartość, jak i liczba czynią to znalezisko wyjątkowym.

 Osiemnaście srebrnych monet, które datowane są na XVII wiek, odnaleziono nieopodal bramy prowadzącej do trzeciego przedzamcza. Według archeologów skarb ukryty został podczas szwedzkiego oblężenia z roku 1657.

Wartościowe znalezisko

O konkretach dotyczących dokonanego odkrycia poinformował Maciej Kurdwanowski. – Skarb składa się z 18 monet: 17 ortów Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i księcia pruskiego Jerzego Wilhelma oraz jednej monety o nominale 10 krajcarów arcyksięcia Austrii Leopolda V. Monety są zachowane w bardzo dobrym stanie, mają bogatą ornamentykę i rozbudowaną legendę. Ze względu na ich dużą wartość obiegową w XVII wieku są one rzadkimi znaleziskami archeologicznymi.

Znalezisko będzie można niebawem podziwiać w człuchowskim muzeum. Eksponaty będą znajdować się tam do końca września, po czym poddane zostaną odpowiednim pracom konserwacyjnym.

Badań ciąg dalszy…

Prace archeologiczne w Człuchowie, trwające od 2008 roku, prowadzone są przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodzi im dr Michał Starski.

Swoim zakresem badania obejmują między innymi Zamek Wysoki oraz tereny podzamcza. W wyniku dotychczasowych prac udało się odsłonić zamkowy dziedziniec oraz piwnice znajdujące się niegdyś w skrzydłach zamku.  – Do tej pory udało nam się znaleźć 200 tysięcy eksponatów. Wśród nich były już monety, ale w żadnym z tych przypadków nie znaleźliśmy ich tak dużo ukrytych w jednym miejscu. Jednym z cenniejszych znalezisk była również bulla papieża Grzegorza XI - powiedział Kurdwanowski.

Zamek w Człuchowie wzniesiony został w XIV wieku. Jest on drugą największą krzyżacką warownią w Polsce, która ustępuje na tym polu jedynie Malborkowi.

Zamek w Człuchowie, Miasto Człuchów, http://www.czluchow.eu/pl/news/architektura-zamku-w-cz%C5%82uchowie-konkurs

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz