„Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii” – C.W. Gortner – recenzja


Mało było w historii rodów tak kontrowersyjnych jak Borgiowie. Zepsuci i rządni władzy mieli nie cofnąć się przed niczym, by osiągnąć zamierzony cel, a na dodatek na ich czele stał nie kto inny, tylko sam papież. Jedną z Borgiów, tą okrutną i mściwą, miała być córka Jego Świątobliwości, Lukrecja. Jeśli chcecie poznać jej inne oblicze, koniecznie sięgnijcie po najnowszą powieść Gortnera.

Kocham książki tego autora! Każda z nich jest niepowtarzalna, pełna emocji, a ponadto zgodna z wydarzeniami historycznymi. Podziwiam też, że jako mężczyzna z taką łatwością wczuwa się w postać kobiety, szczególnie że na swoje bohaterki wybiera te o niełatwym charakterze, często źle zrozumiane przez historię. Taką właśnie osobą była Lukrecja Borgia.

Córka papieża, ladacznica, cudzołożnica, kochanka nie tylko swego ojca, ale także i brata – w ten sposób przeszła do historii bohaterka powieści Gortnera. Jednak w ostatnich latach kolejni autorzy powoli i coraz skuteczniej pozbywają się aury, jaka otacza jej postać, ponieważ coraz więcej historyków nie ma wątpliwości, że przedstawiony powyżej obraz Lukrecji jest mitem. Borgiowie byli niebezpieczni i pięli się bezceremonialnie po społecznej drabinie, osiągając to, o czym wielu mogło jedynie pomarzyć – nie zmienia to jednak faktu, że wiele z tego, co powszechnie dziś o nich wiadomo, to jedynie plotki mające na celu ich zdyskredytowanie. Jeśli jednak mieli niejedno na sumieniu, to właśnie Lukrecja, młoda dziewczyna postawiona w centrum wydarzeń niczym pionek na szachownicy, była najmniej winna całemu złu, jakie miało miejsce za ich pośrednictwem. Nie miała wyboru, musiała robić wszystko, co jej kazano i co było najlepsze dla jej rodziny. Bez słowa sprzeciwu.

Gortner w swojej książce przedstawia Lukrecję jako młodziutką dziewczynę, która musi odnaleźć się w nowym świecie, w jakim przyszło jej żyć – jej ojciec, Rodrigo Borgia, został właśnie wybrany na papieża – Aleksandra VI, a jej życie stanęło na głowie. Lukrecja musi się zmierzyć z oczekiwaniami ojca, który ma zamiar wydać ją (jak się później okaże – niejednokrotnie) za obcego mężczyznę. Ponadto wychodzi na jaw, że on sam nie jest wcale taki święty. Dziewczyna przekonuje się w końcu, że nawet ukochany rodzic nie cofnie się przed ostatecznością, by zyskać to, na czym mu zależy. Zrozumiała, że musi szybko dorosnąć i stawić czoła rzeczywistości. Na dodatek jest też brat, Cesare, żywiący do niej nieco bardziej skomplikowane uczucia...

Księżniczka Watykanu to powieść niezwykle interesująca i wciągająca – chciałabym napisać, że jak wszystkie Gortnera, ale ta ujęła mnie szczególnie. Fabuła porywa, akcja toczy się wartko, a bohaterowie, przede wszystkim główna bohaterka, są niejednoznaczni i często zaskakują. Autor ma swoją wizję wydarzeń i, chociaż stara się jak najbardziej zgadzać z prawdą historyczną, próbuje przedstawić znaną wielu osobom historię z nieco innej perspektywy. Fakt, Gortner „wybiela” nieco postać Lukrecji, ale jednak ciężko uwierzyć, że mogła być tak bezwzględną trucicielką i zepsutą kobietą zdolną do sypiania z członkami swojej rodziny. Pisarz w swojej książce przyznaje, że Lukrecję i Cesare mogło łączyć nieco intymniejsze uczucie niż typowo bratersko-siostrzana więź – zaprzecza jednak, jakoby doszło między nimi do czegoś więcej.

Wielką zaletą jest lekka i przyjazna narracja, dzięki czemu publikacje czyta się bardzo przyjemnie. Do tego dochodzi także rewelacyjne tłumaczenie i dokładna korekta, które składają się na doskonały efekt końcowy. To wszystko, plus naprawdę piękne wydanie, spowodowało, że im bardziej zbliżałam się do końca powieści, tym bardziej żałowałam, że nie ma ona ciągu dalszego. Wszak Lukrecja Borgia miała niesłychanie interesujące życie, które można by było opisać w kilku tomach, a w wydaniu Gortnera wszystkie na pewno byłyby interesujące. Książkę Księżniczka Watykanu polecam dosłownie wszystkim, bo po tak przyjemną lekturę po prostu warto sięgnąć, choćby dla relaksu i miłego spędzenia czasu.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo interesująca tematyka

+ przyjemna narracja

+ wartka akcja

+ duża zgodność historyczna

+ piękne wydanie

Na minus:

  • brak

 

Tytuł: Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii

Autor: C.W. Gortner

Wydawca: Znak Literanova

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-240-3746-9

Liczba stron: 544

Okładka: zintegrowana

Cena: 39,90

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz