„25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat” – A. Fedorowicz, I. Fedorowicz – recenzja


Zapewne niewielu z Was zdaje sobie sprawę, jak wielki wkład w światową naukę mieli nasi rodacy. Nie chodzi przecież tylko o Marię Skłodowską-Curie czy Mikołaja Kopernika. Oprócz nich było jeszcze wielu innych odkrywców polskiego pochodzenia i to właśnie im poświęcona jest recenzowana książka.

Wydawnictwo Fronda wyszło z fantastyczną inicjatywą przedstawienia czytelnikom aż 25 sylwetek wybitnych polskich odkrywców i wynalazców, którzy zapisali się na kartach historii złotymi zgłoskami, pomimo tego, że bardzo często się o nich zapomina i rzadko mówi – co prowadzi niestety do tego, że mnóstwo osób nie ma nawet pojęcia, jak wiele zawdzięcza Polakom właśnie. A przecież Józef Hoffman, który wynalazł tak prostą rzecz jak spinacz biurowy, niesamowicie ułatwił nam życie! Co z Antonim Szczebrowskim, dzięki któremu dziś strażacy korzystają ze swoich drabin i ratują ludzi, lub Kazimierzem Prószyńskim, wynalazcą ręcznej kamery filmowej? Przecież bez tych rzeczy nie wyobrażamy sobie dziś życia, a większość osób nie jest świadoma, że wynalazły je osoby polskiego pochodzenia!

Książka Andrzeja i Iwony Fedorowicz jest pełna ciekawostek i niesamowitych historii ludzi, którzy poświęcili się nauce i wytrwale dążyli do postawionych przez siebie celów. Nie poddawali się, gdy wiatr wiał im w oczy, pracowali całymi dniami i w końcu udawało im się osiągnąć szczyty, a świat mógł ujrzeć ich odkrycia. Dzięki temu, że recenzowana pozycja napisana jest przystępnym językiem, czytelnika nie przerażą zawiłe teorie czy naukowe terminy – to książka dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś ciekawego na dany temat.

Każdemu z wybitnych odkrywców poświęcony jest oddzielny rozdział, a że na samym początku znajduje się spis treści z nazwiskami naukowców oraz poszczególnymi wynalazkami, z łatwością można dotrzeć do tematu, który aktualnie interesuje odbiorcę. Dzięki temu w każdej chwili może on sięgnąć po interesujące go informacje – to książka dobra np. dla uczniów czy studentów i ciekawa alternatywna dla takich stron internetowych jak Wikipedia, bo tu przynajmniej mamy pewność, że informacje są sprawdzone.

Książka 25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat została bardzo elegancko wydana. Okładka jest ciekawa, a rozmiar czcionki odpowiedni, nie męczy oczu. Również jakość papieru jest jak najbardziej na plus. Nie można także zapomnieć, że w pozycji nie brakuje ilustracji, które ubarwiają całość. Na samym końcu znajduje się także bibliografia, która może przysłużyć się czytelnikom do poszerzenia ich wiedzy.

Podsumowując, książkę bardzo serdecznie polecam. Jest to coś, czego trochę na polskim rynku wydawniczym brakowało i z pewnością uzupełnia wiedzę zdobytą w szkole o wiele ciekawych informacji. Biorąc pod uwagę, że tego typu przekrojowe książki, będące zbiorem wiedzy w danej dziedzinie są bardzo popularne w ostatnich latach, wróżę tej pozycji sukces, na który z pewnością zasługuje.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo interesujący temat

+ prosty język

+ zawiera wiele ciekawych informacji

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: 25 polskich odkrywców i wynalazców, którzy zmienili świat

Autor: Andrzej Fedorowicz, Iwona Fedorowicz

Wydawca: Fronda

Rok wydania: 2017

EAN: 9788380791534

Liczba stron: 324

Okładka: miękka

Cena: 34,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna, korekta: Adrianna Szczepaniak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz