Biżuteria epoki brązu. Pod Gorzowem Wielkopolskim odnaleziono naszyjnik sprzed 3000 lat


Dwaj mieszkańcy powiatu sulęcińskiego (woj. Lubuskie) odnaleźli pochodzącą z epoki brązu biżuterię. Wstępne badania pozwoliły ustalić wiek znaleziska, który określany jest na około 3000 lat.

Skarb, na który składa się wiele drobnych bursztynowych i brązowych elementów, odnaleziono kilka tygodni temu. Kształt, jak i bliskie położenie wszystkich odnalezionych artefaktów, pozwalają bez wątpienia stwierdzić, że były kiedyś częścią naszyjnika najprawdopodobniej połączonego rzemieniem lub sznurkiem.

Był to długi naszyjnik…

Znalezisko stanowi łącznie 170 obiektów. Znajdują się pośród nich różnego rodzaju zawieszki spiralne i koszyczkowate, bursztynowe paciorki, druciane kółka, ozdoby i paciorki oraz blaszki z otworami.

- Cały ten zbiór znalazcy przekazali konserwatorowi zabytków, wskazując miejsce jego znalezienia. Jest to cenne znalezisko i można powiedzieć unikatowe, ponieważ jest prawdopodobnie kompletne i pozwoli na zrekonstruowanie naszyjnika niemal w całości – powiedział Błażej Skaziński, pracownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim.

Miejsca odkrycia starożytnej biżuterii zostało dodatkowo oznaczone, a następnie dokładnie przebadane przez grupę archeologów, co jest wymogiem proceduralnym. W wyniku badań archeologów udało się odkryć kolejne elementy naszyjnika, które wraz z pozostałymi jego elementami, po pracach konserwacyjnych, będzie można podziwiać w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim. Odkrywcy tego niecodziennego znaleziska mogą się natomiast spodziewać nagrody.

Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp, https://n-15-3.dcs.redcdn.pl/dcs/o2/tvn/web-content/m/p1/i/270edd69788dce200a3b395a6da6fdb7/46937dea-b776-47de-af78-a4d2a642cd45.jpg.

 

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych artykułach. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz