Zdobycie Zamku Dybów 2017


26 sierpnia 2017 roku będzie miała miejsce druga diorama historyczna z cyklu „Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki”. Po lipcowej wspólnej budowie warowni, Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” zaprasza na „Zdobycie Zamku Dybów”, kiedy to wszyscy chętni będą mieli szansę włączyć się do bitwy i stanąć po stronie oddziałów polskich lub krzyżackich.

To niezwykłe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 przy mieszczącym na się na toruńskiej starówce Zamku Krzyżackim. Będzie tam miał miejsce trening rycerzy zakonu, przygotowujących się do ataku na średniowieczną fortyfikację króla Władysława Jagiełły. Chwilę później, kwadrans przed południem, uzbrojeni rycerze zejdą na historyczne łodzie i rozpoczną przeprawę przez Wisłę na lewobrzeże.

Tam rozpocznie się prawdziwa batalia. O 12:30 na przedpolu Krzyżacy skrzyżują miecze z polskimi rycerzami, którzy do ostatniej kropli krwi będą bronić się przed nieprzyjacielem. O 15:00 i 16:30 będą miały miejsce dwa szturmy zamku. Finalne, huczne zdobycie warowni rozpocznie się natomiast o 18:00, kiedy to rycerze zakonu przedrą się przez obronę i ostatecznie zagarną fortyfikację dla siebie. Organizatorzy zachęcają Torunian do czynnego udziału w tym wydarzeniu – łuki oraz broń biała będą do dyspozycji i to od nich będzie zależało, które oddziały zasilą.

Samo zdobycie nie będzie jednak oznaczało końca tej niezwykłej imprezy. Na 19:30 zaplanowano pokaz walki konnej – jedyny w swoim rodzaju pojedynek na kopie w wykonaniu rycerzy dosiadających wierne wierzchowce. Pokaz zakończy się około godziny 20:00 i będzie stanowił finał widowiska.

Na lewy brzeg, klasycznie już, będzie można dostać się dzięki darmowej przeprawie flisaczej po Wiśle. Łodzie będą kursowały między 12:30 i 20:30 z Przystani Toruń. Między kolejnymi punktami programu na Zamku Dybów będzie okazja skorzystać z wielu atrakcji w postaci stanowisk stałych, gier planszowych czy zabaw plebejskich. Wielokrotnie odbędą się również pokazy artyleryjskie, konkursy z nagrodami oraz popisy kulinarne w wykonaniu uznanych w regionie mistrzów kuchni.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Miejsce: Dybów
Data i godzina: 26 sierpnia 2017 r.
Szczegóły: dybow-nieszawa.org.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz