„Opowieści z angielskiego dworu. Karol” - M. Niedźwiedzka – recenzja


Historia ludzi, którzy jeszcze za życia stali się legendami. Następca brytyjskiego tronu, książę Karol Windsor, i jego dwie kobiety – Diana i Camilla, mieli niełatwe, choć niezwykle fascynujące życie. Świat niemal od zawsze śledził ich każdy krok, lecz mimo to, po dziś dzień, wiele aspektów ich życia pozostaje owianych tajemnicą.

Recenzując Opowieści z angielskiego dworu, należy zaznaczyć, że nie jest to typowa powieść biograficzna. Autorka, Magdalena Niedźwiedzka, już na wstępie zaznacza, że przekazuje wersję, jaką znamy z prasy i telewizji. Nic w tym dziwnego, w końcu nie sposób poznać prawdy skrzętnie skrywanej za murami pałacu Buckingham. Nie zmienia to w żadnym razie faktu, że historia przedstawiona w książce jest fascynująca i nie sposób się od niej oderwać.

Powieść, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, to pierwsza z trzech części sagi. Czytelnik zaczyna więc przygodę od tomu zatytułowanego Karol, a już niebawem przyjdzie czas także na Dianę oraz Camillę. Jak łatwo się domyślić, są to główni bohaterowie książek, choć muszę przyznać, że nie wiem, skąd wynikają te tytuły. Wydawać by się mogło, że osoby te będą narratorami poszczególnych części, lecz tak naprawdę już w pierwszej książce występuje narrator wszechwiedzący, który zagląda w umysły całej trójki, a także innych osób z nimi związanych – rodzeństwa, współmałżonków, znajomych.

Recenzowana książka skupia się na wczesnych latach romansu księcia Karola i jego najbliższej przyjaciółki Camilli. Relacja ta jest wyjątkowo skomplikowana – na początku młodzi ludzie nie są pewni, co tak naprawdę do siebie czują, rozumiejąc jednocześnie, że i tak nie mogliby być razem oficjalnie, z czasem jednak zaczynają żałować tej decyzji, gdyż nie mogą bez siebie żyć. Aby umożliwić wspólne spotkania i nie narażać na szwank reputacji zarówno swojej, jak i Camilli, książę musi się ożenić. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż żadna z kandydatek nie może sprostać jego wymaganiom – do momentu, gdy dostrzegają jeszcze nastoletnią Dianę Spencer. Cicha, spokojna i, jakby się mogło wydawać, naiwna dziewczyna, jest idealną kandydatką. Dopiero z czasem okazuje się, że życie z nią bardzo mocno odbiega od ideału...

Magdalena Niedźwiedzka przedstawia czytelnikom dobrze znaną historię jednego z najsłynniejszych romansów naszych czasów. Któż nie słyszał o nieszczęśliwym małżeństwie księcia Karola i księżnej Diany? Po dziś dzień na światło dzienne wychodzą przecież kolejne szczegóły ich konfliktu, a także wieloletniego romansu Karola z Camillą Parker Bowles. Autorka trafiła więc w punkt, wybierając historię, która nie przejdzie przez odbiorców niezauważona – i bardzo dobrze, gdyż zdecydowanie zasługuje ona na uwagę.

Jedną z największych zalet powieści są barwne charaktery głównych bohaterów. Karol jest nieco zapatrzony w siebie i ma spore problemy ze zrozumieniem kobiet, Camilla przedstawiona została jako zagubiona, lecz pełna energii kobieta, Diana zaś wydaje się być młodą dziewczyną z problemami emocjonalnymi, zbyt wcześnie rzuconą na głęboką wodę. Wspaniałe jest też to, w jaki sposób Niedźwiedzka kreuje świat, który przedstawia osobom sięgającym po tę książkę. Ci, którzy znają autorkę z wcześniejszych powieści Królewska heretyczka oraz Maria Skłodowska-Curie, wiedzą, czego się spodziewać, tym bardziej że sama autorka zawiesiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Czytając Opowieści z angielskiego dworu, odbiorca nie odczuje zawodu. Wręcz przeciwnie, będzie zadowolony, że ponownie ma przyjemność obcować z kunsztem i talentem pani Magdaleny Niedźwiedzkiej, która, w moim skromnym mniemaniu, wyrasta na jedną z najlepszych polskich pisarek.

Do wielu plusów książki zaliczyć trzeba bardzo ładne, eleganckie wydanie. Bardzo dobra korekta językowa, idealny, niezbyt duży format, dzięki któremu książka świetnie leży w ręce, bardzo dobrej jakości papier, dobry rozmiar czcionki i półtwarda, przykuwająca wzrok okładka składają się na pozytywne wrażenie całości – wydawnictwo Prószyński i S-ka naprawdę zadbało o każdy szczegół. Takie książki aż chce się czytać.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo ciekawy temat

+ świetna narracja

+ interesujący bohaterowie

+ bardzo ładne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Opowieści z angielskiego dworu. Karol

Autor: Magdalena Niedźwiedzka

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8097-207-0

Liczba stron: 384

Okładka: półtwarda

Cena: 36 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz