„Tajemnice dworu sułtana. Hatidże. Księga VII. Żona Ibrahima” – D. Altineyeleklioglu – recenzja


Była znana najpierw jako córka sułtana Selima Groźnego, później siostra Sulejmana Wspaniałego, na końcu zaś żona Wielkiego Wezyra Ibrahima z Pargi. Hatidże, wywyższona z powodu swojego urodzenia, piękna sułtanka, jest bohaterką kolejnej książki z serii Tajemnice dworu sułtana, która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

Kiedy już myślałam, że pasjonująca seria o kobietach Imperium Osmańskiego zakończy się po sześciu częściach, okazało się, że byłam w błędzie. Pod koniec lipca na księgarnianych półkach pojawiła się siódma już księga, tym razem poświęcona sułtance Hatidże, którą doskonale znają wszyscy fani Wspaniałego stulecia. Wychowująca się w cieniu swego ukochanego brata i następcy tronu, Sulejmana, a następnie żyjąca w blasku słynnej Roksolany, Hatidże mogła niemal nie przejść do historii, stało się jednak inaczej. Lecz czy ktoś pamiętałby o niej, gdyby nie fakt, iż została żoną jednego z najpotężniejszych ludzi w historii Imperium?

Autorka, jak to ma w zwyczaju, nie skupia się w swojej książce tylko na tytułowej bohaterce, lecz opowiada także historię osoby, mającej ogromny wpływ na jej życie. Ibrahim już jako dziecko został porwany przez korsarzy z rodzinnej Pargi i, sprzedany jako niewolnik, trafił do Turcji. Tam w końcu, zupełnym przypadkiem, zwrócił na siebie uwagę księcia Sulejmana, któremu spodobał się hart ducha młodego chłopaka. Wkrótce Ibrahim stał się jego najbliższym przyjacielem i zaczął piąć się po szczeblach kariery. Ta historia, w przeciwieństwie do historii Hatidże przedstawionej w Księdze VII, jest jak najbliższa prawdzie. Niestety, nie mogę tego z całą pewnością powiedzieć o głównej bohaterce, która w tej części przede wszystkim przeżywa zakazaną miłość do swojego medyka. Najprawdopodobniej (lecz nie sposób tego potwierdzić) jest to fantazją autorki, mimo wszystko jednak bardzo ładną i inspirującą. Przypuszczam, że ciekawiej zrobi się w Księdze VIII, w której z pewnością dojdzie do spotkania Hatidże i Ibrahima z Pargi.

Mimo wszystko książkę, podobnie jak poprzednie części serii, czyta się niezwykle przyjemnie i lekko. Autorka z łatwością porywa czytelnika w świat swej opowieści, od której aż ciężko się oderwać. Jest tu miłość, cierpienie, nienawiść, ból, zagrożenie – wszystko, co spodoba się przede wszystkim płci pięknej. Oczywiście nie brak też pewnych historycznych nieścisłości – nie oszukujmy się, choć jest to powieść historyczna, to jak zwykle bywa w przypadku takowych, sporo znalazło się miejsca na fantazję pisarki, która wypełnia wyobraźnią historyczne luki. Nie można więc wszystkiego traktować zbyt poważnie. Na szczęście wydawnictwo W.A.B. zadbało o swoich czytelników i zawarło sporo przypisów od tłumaczki, która wyjaśnia w takich sytuacjach, jak było naprawdę.

Tak jak w przypadku swoich poprzedniczek, książka poświęcona Hatidże jest bardzo ładnie wydana i pasuje do całości serii. Format jest dość mały, dzięki czemu dobrze leży w dłoni, papier dobrej jakości, czcionka odpowiednia. Po prostu brak zarzutów.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z Tajemnicami dworu sułtana, koniecznie nadróbcie zaległości. Demet Altineyeleklioglu porwie Was i zabierze w barwną podróż do jakże odległego od naszego świata, gdzie zdrada, namiętność, radość i nieszczęście przeplatają się ze sobą, tworząc piękną historię o kobietach, które żyjąc w kraju nieprzychylnym ich płci, potrafiły walczyć o swoje i osiągnąć to, o czym marzyły.

 

Plus minus:

Na plus

+ ciekawa historia

+ lekka narracja

+ przypisy od tłumaczki

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Tajemnice dworu sułtana. Księga VII. Hatidże. Żona Ibrahima

Autor: Demet Altinyeleklioglu

Wydawca: W.A.B.

Rok wydania: 2017

ISBN: 9788328045477

Liczba stron: 400

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz