„Manchester United. Diabelska biografia” – J. White – recenzja


Nie ma w historii klubu bardziej rozpoznawalnego na świecie niż Manchester United. Czerwone Diabły, bo taki przydomek noszą zawodnicy klubu z Old Trafford, to marka sama w sobie, na co argumentem jest chociażby dwadzieścia tytułów mistrza Anglii. Kiedy do moich uszu doszła informacja, że Jim White, poważany angielski dziennikarz i korespondent, a prywatnie wierny kibic United, pisze biografię klubu, nie mogłem przejść obok tego obojętnie. Z niecierpliwością wyczekiwałem zatem na datę premiery książki traktującej także o moim ukochanym klubie.

Zanim przejdę do treści książki, słów kilka o autorze Jim White, wieloletni dziennikarz i reporter „The Telegraph”, od lat jest wiernym kibicem klubu z czerwonej części Manchesteru i swoją miłość postanowił przelać na papier. Jest też jednym z najpopularniejszych dziennikarzy sportowych na Wyspach, co czyni książkę o Czerwonych Diabłach jeszcze bardziej popularną.

Historia klubu zaczyna się od zakładowej drużyny Newton Heat. Autor analizuje i składa w całość proces jego powstawania, który ze zwykłej, lokalnej drużyny piłkarskiej stał się światowym ewenementem, rozpoznawalną marką sportową. Nie od parady jednak i całkiem słusznie White zauważa, że mimo iż w klubie grały takie sławy, jak Cantona, Ronaldo, Rooney, Best czy Law, to historia Manchesteru United jest historią trzech ludzi. Trzech managerskich legend, które swoją charyzmą i talentem prowadziły klub do największych w historii sukcesów. Mowa oczywiście o Erneście Mangnallu, Mattcie Busbym oraz Sir Aleksie Fergusonie. Każda z tych trzech postaci, jak zauważa White, dołożyła do historii klubu swoje cegiełki. Wracając jednak na chwilę do wspomnianych piłkarzy, nie sposób nie zauważyć, że o ile niektórzy, jak Cantona czy Best, są wspominani wiele razy, głównie ze względu na swoje pozaboiskowe zachowania, przez co wywarli wielki wpływ na odbiór United na arenie międzynarodowej, o tyle nie wszyscy mieli tyle szczęścia, co Francuz i Anglik.

Ciekawostką, dość rzadko spotykaną w takich wypadkach, były opisy poświęcone anegdotom z historii klubu, m.in. o psie, który uratował United, o stylach ubierania się piłkarzy, słynnej, Fergusonowej suszarce czy też historia o tym, kto jako pierwszy nazwał Old Trafford, stadion Manchesteru, Teatrem Marzeń.

White przytacza także historię z najbardziej dramatycznych dni w dziejach United. Tragiczna katastrofa lotnicza z Monachium odbiła się szerokim echem nie tylko w świecie futbolu. Słynne „dzieci Busby’ego„, bo tak nazywano drużynę prowadzoną przez charyzmatycznego Szkota, które w większości zginęły w wypadku lotniczym, na stałe zapisały się w historii klubu. Powiedzenie, że ”klub ten nie umarł w brei pod Monachium” najlepiej określa, że Manchester to klub, który nigdy się nie poddaje.

Kolejnym rozdziałem, na który warto zwrócić uwagę, jest ten poświęcony odejściu Cristiano Ronaldo z United do Realu Madryt. Czytając książkę White’a, dowiemy się, jak naprawdę wyglądał ten transfer. Nawet dla autora tej recenzji, jako wiernego kibica ManU, zarówno w tamtym czasie, a nawet i później, nie były do końca jasne relacje na linii Ferguson–Cristiano. Z zegarmistrzowską precyzją autor Diabelskiej biografii ustala, dochodzi i wyjaśnia, jakie były przyczyny odejścia najlepszego wówczas piłkarza United do odwiecznego wroga i rywala Sir Aleksa, Realu Madryt.

Podsumowując – Manchester United. Diabelska biografia

Plus minus:

Na plus:

+ anegdoty i ciekawostki z historii klubu

+ ciekawe tabele statystyczne

+ interesujący i wciągający czytelnika styl narracji

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Manchester United. Diabelska biografia

Autor: Jim White

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2017

ISBN: 987-83-7924-392-2

Liczba stron: 512

Okładka: twarda

Cena: 44,90

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Iwona Górnicka
Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz