„Mondrian” – H. Düchting – recenzja


Charakterystyczne czerwone, niebieskie i żółte kwadraty wpisane w czarny raster na białym tle to wizytówka Pieta Mondriana, jednego z założycieli grupy De Stijl. Jednak jego twórczość nie ograniczała się jedynie do kwadratów, które zostały chętnie przejęte m.in. przez przemysł odzieżowy.

Mondrian tworzył swe charakterystyczne obrazy w ramach nowego kierunku w sztuce – neoplastycyzmu. W De Stijl współpracował z Theo van Doesburgiem. To on sformułował myśl, która stała się inspiracją dla malarza: zestawił ze sobą przeciwieństwa mające pozwolić na zachowanie równowagi między „naturą i duchem, pierwiastkami męskim i żeńskim, tym co negatywne i pozytywne, statyczne i dynamiczne, poziome i pionowe”1. Zanim jednak Holender zaczął tworzyć swe abstrakcyjne obrazy, malował m.in. impresjonistyczne krajobrazy.

Książka została podzielona na osiem rozdziałów. Zawarto w niej informacje biograficzne dotyczące samego artysty, ale także grupy De Stijl, którą współtworzył. Ponadto przedstawione są związki grupy z Bauhausem i wpływ na nauczanie w nim. Tak jak w przypadku pozostałych części serii albumów pióra Düchtinga, tekst został opatrzony  dużą liczbą wysokiej jakości zdjęć, merytorycznym komentarzem i starannym opracowaniem redaktorskim. Zarówno tłumaczenie, jak i edycja stoją na wysokim poziomie i mimo że książka jest sześciojęzyczna (sic!), to konsekwencja w prowadzeniu poszczególnych wersji językowych w publikacji sprawia, że nie jest to zbyt uciążliwe dla czytającego.

Książkę wydano w twardej oprawie, na kredowym papierze. Każdy z reprodukowanych obrazów został skrupulatnie opisany, a wybranym towarzyszy dodatkowy komentarz. Na końcu albumu dodane są dwie mapy: jedna przedstawia podróże Mondriana, druga – miejsca obecnego przechowywania jego obrazów.

Album przybliża twórczość Pieta Mondriana, ale jego lektura wprowadza czytelnika również w zagadnienia związane ze sztuką pierwszej połowy XX w., wskazując miejsce Holendra na arenie międzynarodowej.

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ narracja

+ materiał ilustracyjny – jego ilość i jakość

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Mondrian

Autor: Hajo Düchting

Wydawca: Könemann

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-3-7419-1931-2

Liczba stron: 213

Okładka: twarda

Cena: 48 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta: Edyta Chrzanowska

  1. H. Düchting, Piet Mondrian, Bratislava 2016, s. 113, 115. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz