„Wieczny Ayrton Senna” – R. Williams – recenzja


Z czego znana jest Brazylia? Samba, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, piłka nożna. Wszyscy, którzy tak myślą, powinni sięgnąć po książkę autorstwa Richarda Williamsa i przekonać się, że życie w tym kraju Ameryki Południowej toczyło się kiedyś z szybkością obracających się kół w bolidzie Wiecznego Ayrtona Senny. Trwało to do 1 maja 1994 roku.

Richard Williams to dziennikarz orkiestra, który równie dobrze co o sporcie, umie pisać o muzyce. Jest autorem nie tylko biografii Senny, ale także innej ważnej postaci w historii motoryzacji – Enzo Ferrariego. Z drugiej części dziennikarskiej działalności ma na swoim koncie publikacje o Milesie Davisie i Bobie Dylanie. Ayrton Senna to postać, której fanom sportu – a w szczególności motoryzacji – nie trzeba przedstawiać. Trzykrotny mistrz świata Formuły 1 do dzisiaj uważany jest przez wiele osób za najwybitniejszego kierowcę w historii tej dyscypliny.

Cała opowieść o brazylijskim mistrzu kierownicy zaczyna się od bardzo wyraźnego opisu pogrążonej w żałobie po śmierci Senny Brazylii. Williams za pomocą słowa świetnie obrazuje, kim dla Brazylijczyków był kierowca F1. Bardzo mocno na świadomość mogą oddziaływać nie tylko tłumy żegnających go kibiców, ale również pojawiający się w opowieści dużo później piłkarze, dedykujący mu Puchar Świata wygrany w Stanach Zjednoczonych dwa miesiące po jego śmierci. W książce można znaleźć nie tylko dokładny opis wypadku (dzięki precyzji czasowej autora odbiorca jest w stanie śledzić wszystko niemalże sekunda po sekundzie), ale także to, co działo się potem. Williams prześledził bowiem losy procesu sądowego związanego z wypadkiem Brazylijczyka. Godna uwagi jest zarówno skrupulatność w zbieraniu materiału, jak i potem w jego przekazaniu.

Chociaż w książce odczuwalne są pewne braki, szczególnie jeżeli chodzi o historie z dzieciństwa młodego Senny, to jego droga do Formuły 1 została prześwietlona od najmłodszych lat. Opis rozwoju Brazylijczyka ma wiele plusów. Czytelnicy mogą poznać jego charakter, a także kulisy życia prywatnego – dowiedzą się na przykład, jak kariera sportowca wpływała na inne sfery jego życia.

Przede wszystkim jednak Williams bardzo starannie kreśli charakterystykę Senny. Nawiązując do jego sytuacji życiowych i tych prosto z toru, pokazuje, jaki Brazylijczyk był naprawdę – nie wystawia mu laurki, a prześwietla jego osobowość. Ukazuje zarówno wady, jak i zalety. Obraz Wiecznego Ayrtona Senny, który wyłania się z tego opisu, pomaga zrozumieć kroki podejmowane przez Brazylijczyka na torze i poza nim. Dobrym zabiegiem autora jest porównywanie niektórych cech Senny do tych prezentowanych przez jego rywali. Przez pryzmat jednego zawodnika czytelnicy mogą poznać charakterystykę wielu kierowców, a tym samym świat Formuły 1 od nieznanej im dotychczas strony. Warto zaznaczyć bowiem, że autobiografie lub biografie kierowców F1 nie są na polskim rynku codziennością.

Ostatnia kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to samo wydanie książki. Wypukłe litery na tylnej okładce i kilka innych elementów to dowód na to, że Wydawnictwo Sine Qua Non zadbało o każdy szczegół przy wydawaniu tej pozycji. Jedyne, czego można było oczekiwać, a czego zabrakło, to większa liczba zdjęć. Zapewne wiele osób, które sięgną po tę książkę, nie pamięta już Ayrtona Senny z toru. Większa liczba fotografii pomogłaby im zobrazować sobie nie tylko samego kierowcę, ale także tory, na których przychodziło mu się ścigać.

Senna to legenda sportu motoryzacyjnego. Trzykrotny mistrz Formuły 1 być może zdobyłby kolejne tytuły, gdyby nie jego tragiczna śmierć. Richard Williams swoją książką wyraźnie kreśli charakterystykę Brazylijczyka, a także pokazuje świat samej F1. Warto przekonać się o tym na własne oczy.

 

Plus minus:

Na plus:

+ dobre opisanie wypadku i losów po nim – zarówno pogrzebu, jak i sprawy w sądzie

+ mocny początek

+ przebieg kariery od najmłodszych lat

+ nakreślenie charakterystyki Senny przez niektóre sytuacje i wypowiedzi

+ pokazanie świata F1

+ obraz Brazylii

+ szczegóły wydania

Na minus:

- mało opowieści z dzieciństwa Senny

- mało fotografii

 

Tytuł: Wieczny Ayrton Senna

Autor: Richard Williams

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7924-680-9

Liczba stron: 288+8

Okładka: twarda

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz