„Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” – A. Parr, R. Brawn – recenzja


Są tu fani Formuły 1? Jeśli tak to uważajcie, przeczytajcie tę recenzję i biegiem ruszajcie do księgarni po tę wyjątkową książkę, dzięki której dowiecie się rzeczy, o których jeszcze nie mieliście pojęcia!

Ross Brawn jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych postaci w Formule 1. Wieloletnie doświadczenie, pasja, niesamowity zmysł to to, co pomogło mu osiągnąć ogromny sukces. Teraz w najnowszej książce, która ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN, zdradza największe sekrety z samego zaplecza tego najdroższego sportu świata. Naprawdę warto ją przeczytać, nie tylko jeśli uwielbiacie F1 – jak głosi tekst na okładce, jest to książka także dla osób, które chcą osiągnąć sukces w swojej branży. To prawda, bo z Rywalizacji totalnej… można się sporo nauczyć.

Omawiana pozycja to tak naprawdę wywiad-rzeka z Rossem Brawnem, ale nie brak w niej bardzo wielu ciekawych rozdziałów, które urozmaicają całość. W książce znajdziecie więc najważniejsze fakty i wydarzenia z kariery kierowcy, a nawet słowniczek bardziej lub mniej znanych postaci i terminów z dziedziny F1. Oprócz tego pozycja dzieli się na trzy części – pierwsza skupia się na karierze bohatera, druga natomiast na szeroko pojętej strategii w Formule 1. I to właśnie tutaj rozpoczyna się cała zabawa i czytelnik ma szansę znaleźć prawdziwe „smaczki„. Brawn nie zapomina o niczym – mówi o ludziach w tym sporcie, a także o ludzkiej naturze; o organizacji czasu; o tym jak wyglądają wyścigi ”od kuchni”; nawet o działaniach wywiadowczych. Bardzo ważnym aspektem książki jest także analiza tego, jakim należy być przywódcą, a także wizja Formuły 1 w przyszłości – co czeka fanów tego sportu? Całość kończy część trzecia, w której autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami, a za nią znajduje się wykaz literatury uzupełniającej dla tych, którzy chcą jeszcze bardziej zagłębić temat.

Nie chcę zdradzać zbyt wiele, dlatego pomijam w tej recenzji konkretne informacje, jakie mnie osobiście w tej książce zaciekawiły – było ich jednak całkiem sporo. Rywalizacja totalna… momentami mocno zaskakuje, pomimo tego, że wiele poruszanych tematów może być dla większych fanów tego sportu zbyt oczywistych. Brawn stara się jednak zaciekawić uchylając kulisy F1 i co rusz zdradza jakiś sekret, który przyciąga uwagę. I chce się czytać dalej, bo może dowiem się czegoś nowego! Dłuższej lekturze sprzyja też sama forma, bo wywiad jest konkretny i nie zanudza czytelnika zawiłymi opisami.

Ogromną zaletą książki jest atrakcyjne wydanie. Już sama okładka przyciąga wzrok, ale Wydawnictwo SQN zadbało także o środek. Są tu więc liczne ilustracje i zdjęcia, zresztą naprawdę ładne. Odpowiedni jest format, a także rozmiar czcionki, dzięki której dobrze się ją czyta.

Podsumowując i nie przedłużając, po Rywalizację totalną… powinien sięgnąć każdy prawdziwy fan Formuły 1. To taka literatura obowiązkowa, z której można się dowiedzieć zarówno podstawowych informacji, jak i wielu interesujących ciekawostek. Jeśli więc jeszcze nie czytaliście, koniecznie nadróbcie zaległości!

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ forma

+ wiele ciekawostek

+ atrakcyjne wydanie

+ ilustracje

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1

Autor: Adam Parr, Ross Brawn

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2017

ISBN: 9788365836496

Liczba stron: 320

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz