Urodziny Kulisiewicza w Centrum Rysunku i Grafiki


118 lat temu, 13 listopada, urodził się Tadeusz Kulisiewicz – kaliszanin, znakomity rysownik i grafik. Z tej okazji Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza zaprasza na wspólne świętowanie.

Z okazji urodzin Tadeusza Kulisiewicza Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przygotowuje specjalną wystawę dotyczącą kaliskich lat patrona okraszoną wykładem ilustrowanym unikatowymi fotografiami i materiałami archiwalnymi. Goście zgromadzeni przy jubileuszowym stole zostaną poczęstowani czekoladowym tortem oraz szczególną kawą pijaną w środowisku Barbary i Tadeusza Kulisiewiczów. Inspiracją do programu wieczoru stały się zapiski artysty oraz różnego rodzaju dokumenty życia społecznego (kartki pocztowe, listy, notatki odręczne, dokumenty urzędowe, fotografie) ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Obraz spędzonych w Kaliszu młodzieńczych lat Kulisiewicza uzupełnią wspomnienia kaliszan oraz juwenalia, czyli najwcześniejsze prace artysty.

Muzeum pragnie pokazać możliwie najszerszy przekrój prac Tadeusza Kulisiewicza, dlatego zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich mieszkańców Kalisza – jeśli u kogoś w domu zachowały się jeszcze szkolne rysunki Tadeusza Kulisiewicza, bądź też inne pamiątki z nim związane, muzeum chętnie pokaże je na wystawie. Osoby, które chciałyby pomóc w uzupełnieniu wystawy proszone są o kontakt z kierownikiem CRiG Hanną Jaworowicz pod numerem telefonu 669-996-522.

Tadeusz Kulisiewicz urodził się w Kaliszu 13 listopada 1899 r. jako syn Marii z Popielińskich i Walentego, znanego w mieście kowala. Od najwcześniejszych lat zdradzał talent rysunkowy, który w 1922 r. zaowocował teką litografii pt. Stary Kalisz, wykorzystanych później jako ilustracje do pierwszego nowoczesnego przewodnika po Kaliszu. W tym samym roku Kulisiewicz otrzymał świadectwo dojrzałości w Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki i rozpoczął dalszą naukę w poznańskiej Szkole Sztuk Dekoracyjnych. Jego kariera rozbłysła w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich (rysunek) oraz Władysława Skoczylasa (drzeworyt). Został członkiem elitarnego Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików „Ryt”, ale bardzo szybko poszedł własną drogą, wypracowując oryginalny styl. Jego mistrzowskie drzeworyty (teka Szlembark, cykle Bacówka, Metody, Wieś w Gorcach) były nagradzane i pokazywane na całym świecie. Po wojnie został profesorem warszawskiej ASP. Promowany przez nową władzę nadal wystawiał na całym świecie, zdobywając liczne nagrody, medale i zaszczyty, m.in. członka honorowego Akademii Sztuk Pięknych we Florencji (1965). Zmarł 18 sierpnia 1988 r. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Urodziny Tadeusza Kulisiewicza odbędą się 13 listopada 2017 r. w godzinach od 17:00 do 21:00 w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza przy ul. Kolegialnej 4. Wykład dotyczący kaliskich lat artysty rozpocznie się o godz. 18:00.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz