„Polskie kluby w europejskich pucharach” – G. Ignatowski, A. Potocki, M. Świerczyński – recenzja


Autorzy książki podjęli się odważnego zadania – prześledzili drogę wszystkich polskich klubów na europejskiej arenie. Przypominają rzut żetonem w meczu Górnika z Romą, wygraną Widzewa z Juventusem czy też zwycięskie boje Wisły Kraków w Pucharze UEFA. Zebrali i w jednej książce przedstawili fakty, o których powinien wiedzieć każdy fan piłki kopanej.

Rfbl.pl, czyli Retro Futbol, to strona internetowa, a od pewnego czasu także magazyn wydawany w sieci, gdzie pasjonaci piszą o historii piłki nożnej. Powstała książka to realizacja pomysłu, który krążył po głowach autorów już od dłuższego czasu. To, co jako pierwsze rzuci się w oczy posiadaczom tej publikacji, to przede wszystkim jej rozmiary – 444 strony to nie tylko historie związane z poszczególnymi drużynami, ale także wyczerpująca liczba statystyk. Autorzy wykonali bardzo dużą pracę przy zbieraniu informacji. Wykazali się cierpliwością i sumiennością, na co wskazuje fakt, że jeżeli w jakimś przypadku różne źródła podają dwie odmienne informacje, autorzy zaznaczają to w odpowiednim miejscu.

Sama lista źródeł, z których korzystali piszący, jest godna podziwu. Nie opierali się jedynie na polskich tytułach, lecz sięgali także po prasę czy literaturę zagraniczną – w tym niemiecką, islandzką, holenderską czy hiszpańską. Nie poprzestali jednak jedynie na tym, co można przeczytać. Przy konkretnych drużynach, tuż nad wykazem spotkań, zaznaczono, z kim przeprowadzano wywiady, jeżeli uznano to za wartościowe uzupełnienie wiadomości.

Historie towarzyszące występom polskich drużyn w europejskich pucharach tworzą doskonały klimat w czasie czytania. Autorzy poświęcili im prawie połowę całej publikacji. Wszystko podzielili alfabetycznie według zespołów. I po raz kolejny należy ich pochwalić za wykonaną pracę. W skuteczny sposób uciekli od podania suchych wyników wraz ze strzelcami bramek – zdecydowaną większość pojedynków ubrali w najciekawsze historie (a także teorie na temat pewnych wydarzeń). Wiele z nich zadziwi, a inne rozbawią czytelników.

Warto też zwrócić uwagę na przemyślany od A do Z podział dużej dawki statystyk, która w ostatecznym rozrachunku nie powoduje chaosu w głowie czytelnika. Autorzy nie tylko postarali się o zebranie danych, ale także takie ich przedstawienie, by sprzyjało przyswajaniu. Właściwie w tej sferze trudno mieć do autorów jakiekolwiek zastrzeżenia. Być może ich graficzne przedstawienie mogłoby być bardziej urozmaicone, ale klasyczne tabelki również są dobrym wyborem.

Inaczej natomiast trzeba ocenić same teksty. Podczas lektury można trafić na błędy stylistyczne lub literówki (w tym np. przy tytule tabelki). Do zakupu publikacji za tak wysoką cenę nie zachęci także brak jakichkolwiek grafik. Jeżeli chodzi o rywalizację polskich klubów w Europie, to z pewnością lekturę mogłoby urozmaicić nawet kilka zdjęć. Wracając jednak do ceny, broni jej na pewno twarda okładka i ogrom pracy, jaką musieli wykonać autorzy.

Fani futbolu, którzy szukają solidnie wykonanych statystycznych opracowań albo nawet piłkarskich encyklopedii, z pewnością będą zadowoleni z tej pozycji. Z kolei osoby lubujące się w ciekawych historiach także powinny trafić na wiele nieznanych do tej pory opowieści, ale muszą przymknąć oko na niektóre potknięcia stylistyczne. Jednak nawet z nimi ta książka jest zdecydowanie warta zakupu.

 

Plus minus:

Na plus:

+ bardzo dobry research

+ ciekawe historie dołączone do opisu spotkań

+ duży dodatek statystyczny

+ dobry podział treści

+ zadbanie o opisanie każdego rozegranego meczu

Na minus:

- błędy stylistyczne

- brak grafik

- wysoka cena (można ją jednak obronić)

 

Tytuł: Polskie kluby w europejskich pucharach

Autorzy: Grzegorz Ignatowski, Andrzej Potocki, Mariusz Świerczyński i in.

Wydawca: SendSport.pl

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-943126-1-9

Liczba stron: 444

Okładka: twarda

Cena: 79,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz