„Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie” – T. Pospieszny – recenzja


Irena Joliot-Curie jest przykładem niezwykłej kobiety. Wbrew różnym przeciwnościom oraz uprzedzeniom, nie bała się zrealizować swoich marzeń. Genialna córka genialnej matki lub dziedziczka – tak właśnie najczęściej określano Irenę, która mimo tego zachowała swą skromność do końca. Jej celem było samodzielne zapracowanie na posiadane nazwisko, nie chciała być postrzegana jako dziecko sławnych rodziców. Postanowiła sama napisać swoją historię w świecie nauki i to się jej udało.

Nakładem wydawnictwa Novae Res ukazała się książka Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie. Jest to opowieść o wyjątkowym życiu nieprzeciętnej kobiety, Ireny Curie, która podążyła śladami swych sławnych rodziców i, podobnie jak oni, sięgnęła w nauce po najwyższe laury.

Recenzowana praca składa się z czterech części oraz dziewięciu rozdziałów. Autor zachował tutaj porządek chronologiczny. Swoją opowieść rozpoczął od przybliżenia dzieciństwa bohaterki, a następnie skupił się na poszczególnych okresach jej dorosłego życia. Irena już od najmłodszych lat wykazywała zainteresowania naukowe. Była bowiem, podobnie jak Maria, bardzo pracowita, ambitna i przede wszystkim wytrwała. Zachowała przy tym do samego końca wrodzoną skromność. Mimo że dorastała w cieniu sławnych rodziców, noblistów, nigdy się tym nie przejmowała. Zawsze podkreślała, iż sama zapracuje na swoje nazwisko oraz pozycję w świecie nauki. Z tego powodu nie zwracała uwagi na kąśliwe komentarze jakoby dzięki znajomościom rodziców była traktowana ulgowo lub im zawdzięczała pozyskane stanowiska. Wręcz przeciwnie: starając się udowodnić swoją wartość, pracowała dużo ciężej. Wytrwałość oraz bezkompromisowość pozwoliły jej realizować zamierzone cele. Z czasem stała się, tak jak jej matka, prawdziwym wzorem dla kobiet. Udowodniła, że można połączyć życie prywatne z zawodowym i na obu tych polach odnosić sukcesy.

Narracja jest poprowadzona w ciekawy i przystępny sposób. Autor, choć porusza się w tematyce naukowej i używa wielu pojęć specyficznych dla nauk chemicznych oraz fizycznych, przedstawia je w sposób zrozumiały dla czytelnika, dzięki czemu odbiór treści nie nastręcza trudności.

Dużą zaletą książki jest fakt, że zamieszczono w niej wiele fragmentów listów Ireny oraz pozostawionych przez nią prywatnych zapisków. T. Pospieszny przybliżył także znaczną część wspomnień przyjaciół oraz współpracowników Ireny oraz Fryderyka, które pozwalają czytelnikowi poznać ich z tej bardziej prywatnej i niedostępnej szerszemu gronu strony.

Niewątpliwym walorem są zamieszczone w pracy biało-czarne fotografie w dużej mierze ukazujące Irenę podczas pracy czy też wspólnie ze współpracownikami. Znaczną liczbę stanowią również zdjęcia rodzinne państwa Curie wykonane m.in. podczas wspólnych wyjazdów lub wakacji. Bardzo ciekawym zabiegiem jest umieszczenie zdjęć Ireny na początku każdej z pięciu głównych części. Ukazują one bowiem bohaterkę na każdym omawianym etapie życia.

Książka zawiera także aneks ukazujący eksperymenty, które doprowadziły do ważnego odkrycia w świecie nauki: sztucznej promieniotwórczości. Dodaje to wartości pracy, ponieważ w przystępny, zrozumiały dla każdego sposób przedstawia cały ten proces. Poza tym na końcu umieszczono też kalendarium przybliżające najważniejsze wydarzenia z życia bohaterki, jak np. narodziny dzieci czy też otrzymanie najważniejszych nagród naukowych. Autor zamieścił także obszerną bibliografię oraz indeks osób.

Radowa księżniczka jest jak najbardziej godna polecenia dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać wybitną postać Ireny Joliot-Curie.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ sposób narracji

+ język

+ szata graficzna

+ zamieszczone fotografie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie

Autor: Tomasz Pospieszny

Wydawca: Novae Res

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8083-629-7

Liczba stron: 435

Okładka: miękka

Cena: 38,00 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz