„Opowieści z angielskiego dworu. Diana” – M. Niedźwiedzka – recenzja


Drugi tom z trzyczęściowej sagi przenoszący czytelnika za mury pałacu Buckingham i innych wspaniałych posiadłości brytyjskiej rodziny królewskiej. Miłość, namiętność, zdrady – to historia pełna emocji, przybliżająca losy ludzi, których obserwował cały świat.

Na tę książkę czekałam odkąd tylko przeczytałam ostatnią stronę Karola, czyli jej poprzedniczki. Pochłonęłam ją niemal jednym tchem, z radością więc sięgnęłam po kolejną część, tytułowo poświęconą księżnej Dianie, choć w praktyce sprawa ma się zupełnie inaczej. Myli się ten, kto myśli, że Karol, Diana i Camilla to książki opowiadające kolejne losy tego miłosnego trójkąta z perspektywy danego bohatera. Do tej pory obie części kręciły się wokół postaci księcia Karola, a znacznie więcej miejsca autorka poświęciła Camilli niż „królowej ludzkich serc”, Dianie. Mi to osobiście zupełnie nie przeszkadza, sama nie spodziewałam się, że ich romans mógł być tak gorący!

Tą historią żył kiedyś cały świat. Następca brytyjskiego tronu, książę Karol, poślubił młodszą od siebie i piękną dziewczynę, Dianę Spencer, która szybko zdobyła serca swoich poddanych. Kiedy na jaw wyszło, że ich małżeństwo nie jest wcale tak szczęśliwe, na jakie mogłoby wyglądać, wszyscy wstrzymali oddech, śledząc każdy krok księcia zakochanego po uszy w swej długoletniej przyjaciółce Camilli oraz księżnej, która – jak się miało okazać – odwdzięczała mu się pięknym za nadobne. Właśnie tę opowieść przedstawia w swojej książce Magdalena Niedźwiedzka, a robi to w sposób naprawdę porywający.

Recenzowana część Opowieści z angielskiego dworu jest wręcz nasycona buzującymi w bohaterach emocjami. Kłótnie, awantury, rozstania i powroty są tu niemal na każdej stronie, a czytelnik po prostu nie jest w stanie oderwać się od lektury, zafascynowany tym, co będzie dalej. Główne postaci są kontrowersyjne, bez wyjątku. Karol wydaje się być zagubionym i nieszczęśliwym mężczyzną, który chciałby zaznać spokoju u boku kobiety, którą kocha, jednak nie wzbudza wielkiej sympatii ewidentnym wykorzystywaniem obu kobiet i zadufaniem w sobie. Diana, tak przecież kochana przez media i ludzi, jest pokrzywdzoną postacią w związku bez miłości, ale jej wybuchowość jest momentami bardzo drażniąca – czasem przychodzi nawet myśl, że wcale nie ma co się dziwić biednemu Karolowi. Camilla jest książęcą kochanką, powinna więc wzbudzać negatywne emocje, mi osobiście jednak było jej zwyczajnie szkoda, gdyż jako zaślepiona miłością kobieta ulega nieco manipulującemu nią Karolowi. W tym wszystkim swoją rolę odgrywają także Jej Wysokość Królowa Elżbieta – kobieta imponująca, stawiająca monarchię na pierwszym miejscu i jednocześnie bijąca się z uczuciami do swego nieszczęśliwego syna – oraz jej małżonek książę Filip, który budzi respekt czytelnika.

Powieść jest przepięknie wydana i graficznie pasuje do całości serii. Wydawnictwo Prószyński i S-ka jak zwykle zadbało o to, żeby wszystko zostało dopracowane, więc nie można się przyczepić ani do estetyki wydania, ani do korekty, gdyż błędów w tej książce nie znajdziecie.

Nie mam wątpliwości, że autorka książki ma ogromny talent i w fantastyczny sposób kreuje świat oraz swoich bohaterów – żaden z nich nie jest oczywisty i każdy zaskakuje. Lektura Opowieści z angielskiego dworu to prawdziwa przyjemność, choć krótka, bo czyta się ją tak szybko, że nie wiadomo kiedy trafiło się na ostatnią stronę. Na szczęście po przeczytaniu Diany czekać na Was będzie jeszcze jedna część, więc trzeba brać się za lekturę!

 

Plus minus:

Na plus:

+ ciekawa fabuła

+ interesujący bohaterowie

+ lekka narracja

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Opowieści z angielskiego dworu. Diana

Autor: Magdalena Niedźwiedzka

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8123-063-6

Liczba stron: 408

Okładka: twarda

Cena: 36,00 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz