Dekorowanie mieszkania obrazami


Estetycznym wykończeniem ścian w mieszkaniu mogą być obrazy i fotoobrazy. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie i w jaki sposób je umieszczać, aby uzyskać pożądany efekt aranżacyjny i nie zagracić całego pokoju. Przedstawiamy sprawdzone sposoby dekorowania mieszkania obrazami.

Klasycznie - w salonie

W pokoju dziennym, pokoju gościnnym, czy tym bardziej w salonie, jak najbardziej możemy umieszczać obrazy, fotoobrazy, fotografie na druku wielkoformatowym, plakaty w antyramach itp. Wszystko to można pięknie oprawić i powiesić w wybranym miejscu na ścianie. Niektórzy dekoratorzy wnętrz wyrażają opinię, że dom bez obrazów jest jak twarz człowieka bez oczu. Obrazy dodają duszy naszym wnętrzom i nadają im określonego, pożądanego charakteru.

Duży, ciekawy obraz - pojedynczy lub na przykład tryptyk, dobrze będzie prezentował się na środku widocznej ściany w salonie czy dużym pokoju. W salonach z kominkiem śmiało można taką ozdobę powiesić nad obudową kominka, ale nie za wysoko. Powinna ona pozostawać mniej więcej na wysokości linii oczu. Kardynalnym błędem popełnianym przy wieszaniu obrazów na ścianach jest umieszczanie ich stanowczo zbyt wysoko.

Przy kilku mniejszych obrazach, fotoobrazach czy zdjęciach w ramach, lepiej wybrać jeden centralny punkt na ścianie, który może znaleźć się nad stołem w jadalni, nad narożnikiem i kanapą, a następnie wyznaczyć poziomą linię, zaś przez jej środek pionową. Powinny one mieć mniej więcej takie same ramiona. Obrazki wieszamy w ten sposób, aby trzymały się wyznaczonej linii, choć mogą się od niej lekko oddalać lub do niej zbliżać.

Na jasnym tle ściany dobrze wyglądają kolorowe, wyraźne obrazy. Na ciemnych ścianach wieszajmy jasne fotoobrazy lub z szerokim białym tzw. passe-partout (ramką). Drobne obrazy lepiej wyglądają ułożone w linii prostej, albo z delikatnym przesunięciem względem obranej osi, dla przełamania monotonii aranżacyjnej.

Kompozycja obrazów na ścianie

O ile jeden duży obraz powiesimy na ścianie w mieszkaniu stosunkowo łatwo, to większa ich liczba stworzy już problem. Najlepiej w takim przypadku trzymać się symetrii, a jeśli już dobrze poczujemy się w kwestiach dekorowania naszego domu obrazami, będziemy mogli ją przełamać.

Przy większej kolekcji fotoobrazów i zdjęć, o różnych rozmiarach, najlepiej potraktować je jako duży obraz i stworzyć kolaż lub spójną ze sobą kompozycję. Ułóżmy zatem wszystkie obrazy na podłodze i zabawmy się w aranżatora. Możemy dowolnie przekładać i układać swoje fotoobrazy, portrety czy grafiki, aż finalnie efekt będzie nam się podobał. Wtedy wystarczy nanieść obrazy na ścianę. Odległości pomiędzy kolejnymi grafikami nie powinny być mniejsze niż 5 cm.

Wiszące, stojące, z ramą lub bez

Ciekawą propozycją jest umieszczenie fotoobrazów i obrazów nie w ramach, ale na surowym płótnie lub na blejtramie. Jeszcze lepiej wyglądają w towarzystwie pięknego podświetlenia i luster. Obrazy mogą, ale nie muszą wisieć na ścianie. Można je ustawić np. na komodzie lub skorzystać ze specjalnych rynienek przykręcanych do ściany, w których układa się ramy obrazów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz