„Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier” – G. Szöllősi – recenzja


Ferenc Puskás to najwybitniejszy węgierski piłkarz w historii i jeden z najlepszych na świecie. Jednak nie tylko futbol zbudował legendę tego napastnika wielkiego Realu Madryt lat 50. Przywódca Złotej Jedenastki to przede wszystkim postać ciekawa z historycznego punktu widzenia. Śledząc losy jego życia, można zobaczyć znacznie więcej, co też pokazuje książka wydawnictwa Rafael.

Ferenc Puskás to wielokrotny reprezentant Węgier, kapitan słynnej Złotej Jedenastki, która na początku lat 50. była uważana za najsilniejszą na świecie. Do 4 lipca 1954 r. notowała imponującą serię 31 zwycięstw z rzędu. Jej przerwanie nastąpiło w najmniej oczekiwanym momencie – podczas finału mistrzostw świata, kiedy przegrali z reprezentacją RFN 2:3. Węgier był także członkiem wielkiego Realu Madryt z drugiej połowy lat 50., kiedy to Królewscy nie mieli sobie równych w Pucharze Mistrzów. Dla rodaków Puskás był nie tylko piłkarzem, ale kimś znacznie więcej.

Już na samym początku uwagę przykuwa duża dbałość o estetykę całego wydania. Twarda okładka jest wypełniona odpowiednio dopasowaną kolorystyką (od razu kojarzy się z Węgrami – ojczyzną bohatera). Starannie dobrana została także szata graficzna książki, która już po otworzeniu sygnalizuje, że mimo opowieści o piłkarzu, najważniejsza jest historia. Autor na pewno rzetelnie przejrzał archiwa i wybrał te zdjęcia, które najlepiej pasowały do jego wizji i estetyki całej publikacji.

Biorąc pod uwagę wielkość biografii (zaledwie 48 stron), autorowi udało się przedstawić życiorys piłkarza w zadowalający czytelnika sposób. Nie komplikuje on swoich wypowiedzi, opowieść buduje płynnie, używając zrozumiałego języka. Chociaż zdarzają mu się bardzo rozbudowane zdania, to nie sprawiają one problemu w odbiorze. Osoby, które sięgną po tę lekturę, z pewnością wyłapią kilka ciekawostek z życia Puskása. Historii nie ma jednak zbyt wiele. Z racji ograniczeń wynikających z objętości jest to jednak bardziej lektura dla osób, które chcą poznać węgierskiego napastnika, niż dla tych, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę na temat jego życia. Mimo stosunkowo dużej liczby anegdot, książka na pewno nie wyczerpuje tego, co można napisać o Puskásie.

Jak na tak oszczędną pod kątem treści publikację, zawiera bardzo dobre tło polityczno-społeczne i kulturalne. Autor bez zbędnych dygresji kreśli obraz przed- i powojennych Węgier. W obrazowaniu realiów historycznych, w jakich przyszło się rozwijać Puskásowi, bardzo pomaga wstęp napisany przez redaktora Stefana Szczepłka, dziennikarza sportowego, który obecnie publikuje dla „Rzeczpospolitej„. Wykorzystuje w nim nie tylko swoją bogatą wiedzę, ale też wspomnienia z tego, jak np. wyglądało kreowanie porażki Węgier w czasach zimnej wojny – przedstawiano ją bowiem jako ”kapitalistyczny spisek”.

Co ważne, autor nie stworzył laurki najwybitniejszego piłkarza w historii Madziarów. Nie przedstawia go tylko z jednej strony – jako sportowego fenomenu, który stał na czele jednej z najlepszych drużyn w historii. Ukazuje go takim, jakim był naprawdę – włącznie z jego błędami lub zaniedbaniami.

Chociaż autor publikacji wykonał niewątpliwie dużo pracy, by książka nabrała ostatecznych kształtów, to można czuć pewien niedosyt. Ferenc Puskás to osoba, o której można napisać znacznie więcej. Nie warto jednak zniechęcać się stosunkowo wysoką ceną za taką objętość książki. Jeżeli nawet publikacja nie poszerzy wiedzy, to fotografie, które się w niej znajdują, warte są swojej ceny.

 

Plus minus:

Na plus:

+ ładne wydanie

+ dużo anegdot

+ dobre tło polityczno-społeczne i kulturalne

+ nie jest to laurka Puskása

Na minus:

- mało treści w stosunku do ceny

 

Tytuł: Ferenc Puskás. Najsłynniejszy Węgier

Autor: György Szöllősi

Wydawca: Rafael

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65889-10-2

Liczba stron: 48

Okładka: twarda

Cena: 29,90 zł

Ocena recenzenta: 8.5/10

 

Redakcja merytoryczna: Zuzanna Świrzyńska

Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz