„Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” – M. Frąckiewicz – recenzja


Kobiety przez wieki były niedoceniane i żyły w cieniu mężczyzn, a mimo to udało się im osiągnąć tak wiele! Założę się, że o wielu rzeczach, które poznacie dzięki Superbohaterkom, nawet nie słyszeliście. Czas nadrobić zaległości!

Tak, jest to książka dla dzieci i młodzieży, ale nikt mi nie wmówi, że dorośli nie powinni się z nią zapoznać. Kiedy otrzymałam egzemplarz recenzencki, spodziewałam się kolejnej pozycji poświęconej Marii Skłodowskiej-Curie i innym, słynnym kobietom. Okazało się, że byłam w wielkim błędzie. Superbohaterki opowiadają co prawda o wybitnych niewiastach, lecz o takich, o których słyszało zapewne niewielu (choć i dla naszej rodzimej chemiczki znalazło się tu trochę miejsca).

Czternaście sylwetek wybitnych, mądrych i silnych kobiet, które dzięki swojej ciężkiej pracy i odkryciom zmieniły świat. Wśród nich są m.in.: Inge Lehmann, która odkryła wewnętrzne jądro ziemi, Yvonne Brill ze swoim silnikiem elektrotermicznym wykorzystywanym w rakietach, biofizyk Rosalind Franklin czy wybitna entomolożka Maria Sybilla Merian. Nie są to więc Polki (jak często zdarza się w przypadku tego typu przekrojówek), ale kobiety pochodzące z całego świata, które dorzuciły wiele do światowej nauki. Dzięki książce Superbohaterki autorstwa Małgorzaty Frąckiewicz, czytelnicy mają niepowtarzalną okazję poznać te wyjątkowe damy i sporo się nauczyć. Ta pozycja to bowiem nie tylko krótkie biografie, przedstawiające największe odkrycia bohaterek, ale także spora dawka często trudnych pojęć wyjaśnionych w przystępny sposób i ciekawych informacji naukowych, wśród których znajduje się m.in. odpowiedź na pytanie, czym właściwie są komety i jak wyglądają fale radiowe. Autorka włożyła sporo pracy w przygotowanie tak interesującej i oryginalnej pozycji i za to należą się jej brawa.

Niezaprzeczalną zaletą książki jest lekkość narracji, a także opracowanie graficzne. Znajduje się w niej całe mnóstwo ilustracji, jednak daleko im do bajkowości – są proste, barwne i zabawne, co z pewnością przyciąga wzrok młodszych czytelników. Ale najlepsze zostawiłam na koniec! Oprócz interesujących opowieści i masy ciekawostek, w recenzowanej książce znalazło się także miejsce na zadania dla dzieci. Nie dość więc, że poznają one te wszystkie historie, to otrzymują także szansę na eksperymentowanie, gdyż autorka przygotowała dla nich kilka prostszych i trudniejszych doświadczeń, które mogą wykonać w swoim domu, pobawić się i rozwijać naukowe zacięcie. Genialny pomysł!

Mimo że Superbohaterki nie są pierwszą tego typu pozycją poświęconą wybitnym postaciom, to, jak widać powyżej, wiele wyróżnia ją spośród teoretycznie podobnych. To nie są tylko suche fakty ani nawet wesoła, acz zwykła opowieść o zdolnych kobietach, lecz książka, która pomaga poznawać świat, rozwijać swoje zainteresowania (nie tylko te historyczne) i sprawia, że dzieci będą mieć wiele radości i zabawy. Polecam gorąco.

 

Plus minus:

Na plus:

+ ciekawa tematyka

+ sposób przedstawienia bohaterek

+ bogata szata graficzna

+ ciekawostki i doświadczenia do wykonania

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia

Autor: Małgorzata Frąckiewicz

Wydawca: Ezop

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-65230-19-5

Liczba stron: 108

Okładka: twarda

Cena: 33,50 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta językowa: Wiktoria Wojtczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz