Poznaj zupełnie nową koncepcję wystawy stałej Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku


Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku planuje modernizację wystawy stałej. Po raz pierwszy udostępni zwiedzającym piwnice, w których rozegrał się ostatni akt obrony Poczty we wrześniu 1939 roku. Planowane udostępnienie nowej ekspozycji ma przypaść 1 września 2019 r.

Koncepcja wystawy stałej Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Nowa koncepcja dzieli wystawę na dwie części. Pierwsza jest poświęcona Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku na tle historii międzywojnia, druga upamiętnia bohaterską obronę Poczty 1 września 1939 roku oraz losy polskich pocztowców z Gdańska. Ważnym założeniem przy planowaniu wystawy było takie przedstawienie tematów z nią związanych, aby stały się bliskie zwiedzającym, przyciągały ich uwagę i angażowały.

- Pierwsza część wystawy znajdująca się w pomieszczeniach Muzeum, które są już znane zwiedzającym, opiera się na zasadzie „podróży w czasie”. Przekraczając próg muzeum, zwiedzający będą mogli doświadczyć rzeczywistości Wolnego Miasta Gdańska poprzez odtworzenie charakterystycznych elementów wystroju wnętrz i wzornictwa tamtych czasów. Jako nośniki informacji i elementy ekspozycji zostaną wykorzystane meble i urządzenia pocztowe, m.in. rozmównice, stare telefony, juzy i telegrafy, skrytki pocztowe, sortownie listów i centrala telefoniczna – mówi dr Anita Wasik.

Koncepcja wystawy stałej Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Autorzy koncepcji zaplanowali też wiele elementów edukacyjnych i interaktywnych – będzie można między innymi wysłać smsa za pomocą juzy czy przesłać paczkę pocztą pneumatyczną. Towarzyszyć będzie temu spora dawka wiedzy historycznej na temat okresu międzywojnia i skomplikowanej rzeczywistości społeczno-politycznej Wolnego Miasta Gdańska.

Druga część wystawy poświęcona obronie Poczty Polskiej znajdzie się w po raz pierwszy udostępnionych zwiedzającym piwnicach, gdzie pocztowcy schronili się pod koniec ataku i gdzie Niemcy zmusili ich do kapitulacji, pompując do piwnic benzynę i podpalając ją miotaczami ognia. W jednej z sal pojawi się makieta z animacją pokazującą przebieg obrony, w drugiej najważniejszym elementem będzie gablota z artefaktami z grobu rozstrzelanych pocztowców.

– Zależało nam, żeby te sale były prawdziwym miejscem pamięci, które porusza nie tylko intelekt, ale też emocje – podsumowuje Dorota Terlecka z pracowni projektowej Biuro Kreacja, szefowa zespołu, który przygotował koncepcję wystawy we współpracy z pracownikami Muzeum Markiem Adamkowiczem i dr hab. Januszem Trupindą.

Poczta Polska w Gdańsku sortownia

Nowa wystawa bierze pod uwagę odbiorców w każdym wieku – równolegle do narracji dla dorosłych pojawi się narracja skierowana do dzieci od 5 do 11 lat w postaci dedykowanych odsłuchów, książeczek z serią zadań do wykonania podczas zwiedzania wystawy czy interaktywnych punktów, w których będą mogły wypróbować archiwalne urządzenia.

Scenariusz nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz