„Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz” – J. Skworz – recenzja


Mawia się często, że książki wciągają. A co by było, gdyby robiły to dosłownie? Na taki właśnie pomysł wpadł Jakub Skworz, tworząc swoją, bardzo nietypową, powieść o Adamie Mickiewiczu. Zresztą zobaczcie sami.

Eryk i Ola to dwójka bardzo ciekawskich dzieci, które nie zawsze słuchają dorosłych. Pomimo tego, iż podczas wizyty u dziadków nie powinny wchodzić do pewnego gabinetu, decydują się złamać zakaz. Ten drobny przejaw niegrzecznego zachowania wychodzi im jednak na dobre, bo w gabinecie dziadka znajdują najbardziej niesamowite książki na świecie – takie, które dosłownie, nie tylko w przenośni, przenoszą czytelnika do innego świata.

Wybór dzieci pada na książkę opowiadającą losy polskiego poety, Adama Mickiewicza, przenoszą się więc razem z nim w zimne zakątki Syberii, do Wilna i Nowogródka, po cichu obserwując jego przygody i wyjątkowe życie. Nie brakuje tu młodzieńczych miłości, udziału w powstaniu listopadowym czy założenia tajemnego Towarzystwa Filomatów, jest więc wszystko, co każdy o Mickiewiczu wiedzieć powinien.

Największą zaletą powieści jest jej magiczność. Ta książka naprawdę urzeka od pierwszej do ostatniej strony, gdyż nie tylko niesie ze sobą wartość historyczną, ale także posiada wszystko to, czym powinna charakteryzować się dobra opowieść dla dzieci – niezwykłe i zaskakujące przygody, interesujących bohaterów, nieco niebezpieczeństw i szczyptę magii samej w sobie. Ten wyjątkowy mix sprawia, że od Adasia Mickiewicza trudno się oderwać. Jestem pod wielkim wrażeniem pomysłu Skworza oraz jego talentu i umiejętności uwiedzenia czytelnika – zarówno młodego, jak i nieco starszego, bo ta książka będzie przyjemną lekturą również dla dorosłych.

Brawa należą się także wydawnictwu Zysk i S-ka za dopieszczenie książki pod względem wydawniczym. Okładka przyciąga wzrok i jest elegancka, papier – naprawdę wysokiej jakości, ale w publikacji jest także to, co dzieci lubią najbardziej: przepiękne ilustracje, które wprowadzają dodatkowy, baśniowy klimat. Nie można też nic zarzucić korekcie, naprawdę wszystko jest dopracowane w każdym szczególe.

Jeśli chcecie zachęcić dzieci do nauki historii, ale też do samego czytania, koniecznie zaproponujcie im właśnie tę książkę – z pewnością będą zachwycone; nauczą się czegoś i jednocześnie będą się świetnie bawić. Dobrą wiadomością jest także to, że Adaś Mickiewicz jest zaledwie pierwszą z serii „Wciągających książek o wielkich Polakach”, którą przygotowuje Zysk i S-ka, w niedalekiej przyszłości można więc liczyć na kolejną dawkę dobrej literatury dla dzieci i młodzieży.

 

Plus minus:

Na plus:

+ temat

+ zgodność historyczna

+ cały pomysł na powieść

+ klimat

+ ilustracje

+ piękne wydanie

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz

Autor: Jakub Skworz

Wydawca: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2017

ISBN: 9788381161664

Liczba stron: 200

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz