„Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat” – A. Fedorowicz, I. Fedorowicz – recenzja


Determinacja, poświęcenie, wiara we własne siły – to cechy najlepiej charakteryzujące główne bohaterki recenzowanej pracy – Polki, które nie tylko zapisały się na kartach historii, ale także swym działaniem inspirowały pokolenia wielu kobiet. Każda z nich pozostawiła bowiem po sobie trwały ślad w epoce, w której żyła, udowodniając, iż kobiety mogą osiągać sukcesy w różnych dziedzinach nauki i sztuki. Muszą tylko uwierzyć we własne możliwości.

Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się niezwykle ciekawa pozycja Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat. Jest to praca, zawierająca biografie 10 niezwykłych kobiet – Polek, które osiągnęły ogromny sukces w swojej dziedzinie twórczości oraz pracy. Pośród omawianych bohaterek znalazły się zarówno słynne postacie, jak i te mniej znane czytelnikom. Autor przybliżył więc losy: Marii Leszczyńskiej, Zofii Potockiej, Marii Walewskiej, Heleny Modrzejewskiej, Marii Skłodowskiej- Curie, Misi Sert, Heleny Rubinstein, Tamary Łempickiej, Hanki Ordonówny czy też Idy Haendel. Co łączy te wszystkie bohaterki ? Każda z nich odniosła niebywały sukces w reprezentowanej przez siebie dziedzinie i na stałe zapisała się na kartach historii. Życie żadnej z nich nie było beztroskie, a droga na sam szczyt niekiedy słono je kosztowała. Każda z nich również zmagała się z wieloma tragediami, niepowodzeniami czy też porażkami. Niezwykły jest zaś fakt, iż po każdym upadku stawały się silniejsze i jeszcze bardziej zdeterminowane, co zaowocowało odniesionym sukcesem. Jeśli ktoś szuka w książce wielkich skandali, prawdziwych historii, które mogłyby stać się gotowym scenariuszem filmu sensacyjnego, to się nie zawiedzie. Życiorysy wybranych bohaterek są bowiem niezwykle barwne.

Z pewnością jedną z ciekawszych postaci jest Helena Rubinstein, będąca założycielką światowego koncernu kosmetycznego. To ona uczyła kobiety zasad dbania o cerę czy podstaw makijażu. Zaczęła wydawać poradniki urody, tworzyła receptury kremów i mydeł. Jedną z jej maksym było stwierdzenie, że „nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety leniwe”1. Dzięki swej pracowitości i uporowi ze zbuntowanej nastolatki stała się właścicielką znanej na całym świecie firmy kosmetycznej. Swoje sklepy miała m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Anglii, Hongkongu. Niestety jej życie prywatne nie było już tak udane jak zawodowe. Zbytnio oddała się swej pasji, by móc stworzyć szczęśliwą rodzinę. Nieudane małżeństwo, brak czasu dla dzieci, które rzadko widywały wiecznie zapracowaną matkę, odbiły się w sposób negatywny na relacjach z bliskimi. Praca była dla niej jednak wszystkim. O Helenie Rubinstein powstało wiele książek. Jedna z ostatnich została zatytułowana Kobieta, która wymyśliła piękno. Po lekturze jej losów można stwierdzić, iż tytuł był jak najbardziej trafiony. Wszak to ona dzięki swej charyzmie skłoniła kobiety do dbania o siebie.

Kolejną fascynującą postacią jest Tamara Łempicka, która stała się ikoną art deco. Jej życie było niezwykle barwne, pełne wzlotów i upadków. Jako malarka osiągnęła niebywały sukces, zapisując się na kartach historii sztuki. Aż trudno uwierzyć, iż malowaniem zajęła się przypadkowo, wracając do swej pasji po wielu latach. W czym tkwił jej sukces? Oddała się pracy bez reszty. Malowała bogatych, sławnych, nieznanych. Wybierała bowiem tych, którzy ją inspirowali i jak sama mówiła „powodowali, iż czuła wibracje”2. Szybko osiągnęła sławę oraz bogactwo. Niestety, zapłaciła za to wysoką cenę. Narkotyki, przypadkowe związki, rozpad małżeństwa – wszystko to doprowadziło ją do depresji. Z powodu wybuchu wojny musiała natomiast wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, gdzie jej kariera utkwiła w martwym punkcie. Mimo iż cały czas malowała, jej obrazy nie spotkały się już z tak dobrym przyjęciem, była wręcz lekceważona przez krytyków. Niespodziewanie jednak udało się jej odzyskać sławę po niemalże trzech dekadach zapomnienia. Przełomem był rok 1972, kiedy to zorganizowano wystawę jej prac, która okazała się wielkim sukcesem, ona zaś tryumfalnie powróciła do świata malarstwa.

Dużym atutem pracy jest fakt, iż autorzy nie starają się wybielać swych postaci. Ukazują je takimi, jakie były: z ich zaletami, ale także słabościami oraz upadkami . Z tego powodu nie pomijają w ich życiorysach takich faktów, jak uzależnienie od narkotyków, liczne zdrady czy też zawieranie małżeństw w celu wzbogacenia się lub zyskania lepszej pozycji w towarzystwie.

Niewątpliwym walorem pracy są także fotografie bohaterek, umieszczone na początku każdego z rozdziałów. Choć są w czarno-białe, ich jakość jest dobra. Na uwagę zasługują też liczne cytaty zamieszczone w pracy, które przybliżają czytelnikowi postaci głównych bohaterek. Warto również wspomnieć o obszernej bibliografii oraz o zamieszczonym na końcu indeksie osób.

Wybranki fortuny… są pozycją godną polecenia. Autorzy przybliżyli bowiem w swej pracy losy dziesięciu niezwykłych, ale jakże różnych kobiet, które zapisały się na kartach historii. Język narracji jest przystępny, a każdą z bohaterek ukazano w ciekawy sposób.

 

Plus minus:

Na plus:

+ tematyka

+ sposób narracji

+ język

+ szata graficzna

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat

Autorzy: Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978- 83- 8123- 049- 0

Liczba stron: 344

Okładka: twarda

Cena: 38,00 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

[1] A. Fedorowicz, I. Fedorowicz, Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat, Warszawa 2017, s. 228.

[2] Tamże, s. 248.

  1. A. Fedorowicz, I. Fedorowicz, Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat, Warszawa 2017, s. 228. []
  2. Tamże, s.248. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz