Korepetycje - niezbędna pomoc przed maturą?


Korepetycje z historii

Korepetycje z historii

Matura jest jednym z ważniejszych, o ile, nie najważniejszym egzaminem, w życiu każdego młodego człowieka. Jej wyniki mogą zadecydować o naszej przyszłości, wpłyną na wybór miasta, w którym spędzimy najbliższych kilka, a może i więcej, lat. Dlatego też nie można bagatelizować tematu i odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakim stopniu jestem przygotowany do egzaminu dojrzałości… jeżeli nie czujemy się na siłach, jest kilka opcji, dzięki którym, możemy nadrobić zaległości.

Zajęcia fakultatywne

Maturę możemy zdawać właściwie z każdego przedmiotu, niemniej jednak ogromnym powodzeniem od kilku już lat, cieszy się historia. Nie ma co ukrywać, iż materiału do nauki jest tutaj co niemiara, i jeśli nie będziemy na bieżąco z nauką przedmiotu, ani się obejrzymy, a zaległości będą tak duże, że stracimy wiarę na nadgonienie materiału. Większość szkół w ramach lekcji, wprowadziło obowiązkowe lub nie, zajęcia fakultatywne. Taka forma nauki ma na celu usystematyzowania zgromadzonej wiedzy, jest formą powtórki. Praca w grupie niewątpliwie mobilizuje do działania. W trakcie takich zajęć, rozwiązywane są próbne arkusze maturalne, jak i te z ubiegłych lat. Obecność nauczyciela, pozwala na uzyskanie natychmiastowej pomocy w razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości. Możemy się również zaopatrzyć w gotowe zbiory maturalne, zawierające klucze i odpowiedzi do testów. Na rynku jest dostępnych wiele tzw. „vademecum”, czyli skróconych podręczników, zawierających cały materiał potrzebny do egzaminu maturalnego.

Korepetycje z historii

Korepetycje z historii

Korepetycje

Korepetycje jeszcze do niedawna kojarzyły się raczej negatywnie. Istniało przekonanie, że z takiej formy nauki korzystają tylko osoby z dużymi zaległościami i słabymi ocenami. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła i stało się to niemalże trendem. Korepetycje z historii niewątpliwie są potrzebne na usystematyzowanie wiedzy i uzupełnienie braków. Dzięki nim poczujemy się pewniej, przystępując do matury. Pamiętajmy jednak, aby nie zabierać się do tego na ostatnią chwilę, pozwoli nam to uniknąć dodatkowego stresu i nerwów. Zajęcia dodatkowe z historii wymagają dużego skupienia i zaangażowania, więc jeżeli chcemy tylko dla świętego spokoju odbębnić takie spotkania, lepiej dajmy sobie z tym spokój. Nie oszukujmy samych siebie. Form nauki jest tak właściwie dwie: albo indywidualne spotkania z korepetytorem, albo grupowe zajęcia w centrach korepetycyjnych, oferujących pomoc i przygotowanie nie tylko do matury, ale i do wszelakich innych egzaminów. To od nas zależy jaką formę wybierzemy. Każdy ma prawo do własnych preferencji. Tak jak jednej osobie lepiej będzie się uczyć w ciszy i skupieniu, podczas, gdy druga będzie wolała przebywać wśród ludzi i w hałasie. Zajęcia takie wymagają dużej wiedzy osoby, która będzie nas uczyć, dlatego, o ile zdecydujemy się na indywidualne spotkania, dokładnie zapoznajmy się doświadczeniem danego korepetytora. Rzecz jasna nie chodzi tu o wiek i wykształcenie, ale faktyczną znajomość danych zagadnień. Może być tak np. że potrzebujemy lekcji tylko z danej części materiału, a często jest tak, że ktoś właśnie interesuje się tymi konkretnymi zagadnieniami. I tak np. Pan X, może nie do końca orientować się w historii starożytnej Mezopotamii, ale za to jego pasją jest II wojna światowa. Jeżeli właśnie w tym zakresie chcemy się podszkolić - bez przeszkód możemy się zdecydować na takie właśnie korepetycje. Historia jest bardzo rozległym tematem, a nikt nie przekaże nam odpowiednich informacji, tak dobrze, jak osoba, która rzeczywiście się tym pasjonuje.

Płacić, czy nie płacić

Zazwyczaj tym, co nas powstrzymuje przed podjęciem korepetycji, są kwestie finansowe. Jeżeli uda nam się zaoszczędzić, i zrezygnować z kilku rzeczy (np. papierosy, imprezy itd.), na rzecz dodatkowych lekcji, nie róbmy tego usilnie i za wszelką cenę. Nie ma co się oszukiwać, ale taka forma zajęć nie skończy się na jednym, czy dwóch spotkaniach, a będzie obejmowała zdecydowanie dłuższy czas. Na pewno jest to doskonała forma zarówno nadrobienia zaległości jak i usystematyzowania wiedzy. Jeżeli jednak, pomimo chęci nie damy rady podjąć takich wydatków, skorzystajmy z każdej innej dostępnej opcji. Uczęszczajmy na wspomniane zajęcia fakultatywne, rozwiązujmy jak najwięcej testów, które również są dostępne w Internecie. Być może lepiej nam idzie nauka w większym gronie, w takim wypadku warto zorganizować grupę znajomych z którymi będziemy mogli, w określone dni, wspólnie przygotowywać się do matury. Takie wspólne spotkania sprawią, że nauka stanie się o wiele przyjemniejsza, by nie rzec, iż łatwiejsza.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz