Nawiążą do „archiwistycznej historii” i pokażą Toruń z innej strony


- Jako że to piąty Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki w Toruniu, musi wypaść co najmniej tak samo dobrze jak poprzednie - mówi Karolina Strześniewska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego XX Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Archiwistyki, do którego w kwietniu dojdzie w murach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Czas przysyłania abstraktów na OZSA dobiega końca. Dlaczego w dniach od 25 do 27 kwietnia warto przyjechać do Torunia?

- Warto przyjechać co najmniej z kilku powodów. Pierwszym z nich jest na pewno to, że będzie to zjazd jubileuszowy. OZSA został zainicjowany dwadzieścia lat temu właśnie w toruńskim ośrodku archiwistycznym. Nasza konferencja to swoisty powrót do korzeni. Dlatego też postaramy się, aby to wydarzenie zapadło na długo w pamięci naszych gości. Po drugie - Toruń. Moim zdaniem nie ma lepszego miejsca na wiosenną konferencję niż nasze miasto. Nie można zapomnieć o ludziach. Wszak to oni tworzą historię i to dzięki nim będziemy mogli uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu. Dlatego też zapraszamy studentów archiwistyki, doktorantów, opiekunów kół naukowych ze wszystkich ośrodków akademickich w ostatnim tygodniu kwietnia do Torunia.

 

Według pierwotnego założenia, zgłoszenia przyjmujecie do 31 styczna. Jest szansa, dla spóźnialskich, na przesunięcie daty końcowej o kilka dni?

- Chcemy dać szansę wszystkim zainteresowanym, którzy zamierzają wziąć udział w zjeździe. Cały czas czekamy więc na zgłoszenia od uczestników. Oczywiście, jeżeli termin ten nie będzie dla wszystkich do końca satysfakcjonujący, postaramy się przedłużyć go o kilka dni.

 

Jak wyglądają pozostałe terminy? Kiedy ogłosicie listę przyjętych, harmonogram obrad?

- Listę przyjętych uczestników postaramy się ogłosić do końca lutego. Chcemy to zrobić w miarę sprawnie, żeby móc poświęcić czas dalszym przygotowalnią zjazdu. Zdajemy sobie sprawę ile jeszcze pracy przed nami

 

 

 

No właśnie, ile?

- Tak naprawdę znaczna część pracy rozpocznie się po otrzymaniu wszystkich zgłoszeń. Czeka nas sporo wyzwań, ale przy tym zapewne dużo satysfakcji z postępów i zaangażowania w organizowaniu tak wspaniałego wydarzenia.

 

Teraz zapewne czas zajmuje Wam pukanie do różnych drzwi, szukanie wsparcia od toruńskich instytucji i przedsiębiorstw.

- To prawda. Wsparcia udzieliło nam naprawdę wiele osób i instytucji, na czele z naszym Wydziałem Nauk Historycznych oraz Instytutem Historii i Archiwistyki. Uzyskaliśmy również patronaty honorowe m.in. Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Wsparcia udzielili nam również sponsorzy  za co z góry dziękujemy!

 

Z rozmachem.

- W końcu to nasz piaty zjazdy, co bardzo nas cieszy. Pokazuje bowiem jakim zaufaniem darzą nas pozostałe ośrodki akademickie w kraju, ale również nasz uniwersytet, bez wsparcia którego organizacja tak dużej studenckiej konferencji nie miałaby miejsca. Jako, że to piąty OZSA w Toruniu, musi wypaść co najmniej tak samo dobrze jak poprzednie.

 

Kto jak kto, ale Wy doskonale wiecie, że „tradycja zobowiązuje”. Jest to zresztą hasło Waszej konferencji. W jaki sposób zamierzacie nawiązać do historii zjazdów archiwistów?

- Nawiązań do historii będzie sporo. Przede wszystkim zależy nam na nadaniu całości szczególnej oprawy. Dlatego planujemy m.in. część wspominkową z organizatorami pierwszego zjazdu. Sądzę, że będzie to bardzo interesujące podsumowanie tego wydarzenia jakim jest Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki. Planujemy również przygotowanie pewnej wystawy, która będzie przedstawieniem i podsumuje nasz jubileusz.

 

A jeśli chodzi o pozostałe atrakcje?

- Uczestnicy konferencji na pewno nie będą się nudzić. Chcemy pokazać naszym gościom Toruń z nieco innej strony. Mamy też w planach wycieczkę rowerową po toruńskich archiwach oraz kilka innych atrakcji i wydarzeń towarzyszących, których na razie nie będziemy zdradzać. Mamy nadzieję, że uda nam się je wszystkie zrealizować.

 

Rozmawiał: Grzegorz Racinowski

 

Korekta merytoryczna: Iwona Górnicka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz