Odkryto doskonale zachowane wraki na dnie Bałtyku


Do odkrycia doszło jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia w grudniu 2017 r., jednak dopiero teraz podano do publicznej wiadomości wyniki badań.

Pozostałości XIV-wiecznej kogi (fot. Mikael Fredholm / Swedish National Maritime Museums)

Odkrycie miało miejsce u wybrzeży Szwecji, podczas wykonywania dokumentacji dla nowo powstającego Muzeum Morskiego w Sztokholmie. Archeolodzy podwodni natrafili na XVI-wieczny statek kupiecki i XIV-wieczną kogę, która jest aktualnie najstarszym wrakiem odkrytym na dnie Bałtyku. Mierzy ok. 23-25 m długości i 7 m szerokości. W młodszym wraku znajdowały się głównie żelazo i beczki służące do przechowywania dziegciu. Na jego pokładzie znaleziono oprócz tego wiele narzędzi kuchennych. Odkrywcy zaznaczyli, że z tak znakomitym znaleziskiem nie mieli jeszcze do czynienia. Morze Bałtyckie posiada wyjątkowe „właściwości” pozwalające na doskonałe zachowanie statków na jego dnie: słabe zasolenie i niska temperatura wód.

Badacze nie wykluczają, że wraków może być więcej. Jak dotąd, zapewne dla celów bezpieczeństwa, nie ujawniono dokładnej lokalizacji znaleziska.

Pozostałości XIV-wiecznej kogi (fot. Mikael Fredholm / Swedish National Maritime Museums)

Najsłynniejszym wrakiem odkrytym w 1961 r. u wybrzeży Szwecji jest okręt Vasa, który zatonął w 1628 r. na samym początku swego pierwszego dziewiczego rejsu, tuż po wypłynięciu z portu. Statek zachowany w 95% można zwiedzać w specjalnie powstałym dla niego muzeum w Sztokholmie.

 

 

 

Bibliografia

  1. E. Löfgren, Divers find two centuries-old shipwrecks in the Baltic Sea, „The Local” z 26 stycznia 2018 r., https://www.thelocal.se/20180126/swedish-divers-find-two-new-incredible-shipwrecks-in-the-baltic-sea (dostęp: 2 lutego 2018 r.).
  2. Two Well-Preserved Shipwrecks Discovered in Baltic Sea, „Archaeology” z dnia 29 stycznia 2018 r., https://www.archaeology.org/news/6309-180129-sweden-cog-shipwreck (dostęp: 2 lutego 2018 r.).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz