Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Ekspozycję można zwiedzać od 1 lutego 2018 r. do 27 lutego 2018 r. w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 w godzinach otwarcia biblioteki.

 Dedykowanie roku 2018 Ignacemu Tokarczukowi wiąże się z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin arcybiskupa, który przez wiele dekad jako ordynariusz archidiecezji przemyskiej był duchowym przywódcą mieszkańców Podkarpacia i ich zmagań z komunistycznym systemem.
Ignacy Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża w rodzinie chłopskiej. W latach 1931–1937 był uczniem Państwowego Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Zbarażu, gdzie w 1937 złożył egzamin dojrzałości. W 1937 r. rozpoczął studia filozoficzno – teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza oraz formację kapłańską w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. W 1942 r. ukończył konspiracyjne Seminarium Duchowne we Lwowie i otrzymał święcenia kapłańskie.
Nominację na biskupa przemyskiego otrzymał 3 grudnia 1965 r., zaś sakrę biskupią 6 lutego 1966 r. W trakcie posługi biskupiej, pomimo braku stosownych zezwoleń, utworzył w swojej diecezji przeszło 220 nowych parafii i wybudował ponad 430 kościołów z domami parafialnymi i katechetycznymi. Zasłynął również z odważnych wystąpień, bezkompromisowych kazań, stanowczego piętnowania systemu oraz programu ateizacji społeczeństwa. Stawał w obronie prześladowanych z powodów ideologicznych i politycznych. Zaskarbił sobie szacunek i oddanie wiernych wspieraniem różnych inicjatyw społecznych i tworzeniem nowych więzi społecznych w Kościele.

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk zmarł 29 grudnia 2012 r. w Przemyślu.

Został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Najwyższe odznaczenie państwowe zostało mu przyznane jako wyraz uznania za posługę, odwagę i poświęcenie dla Kościoła i narodu polskiego.

Na wystawie przygotowanej w WiMBP prezentowane są różnorodne wydawnictwa ze zbiorów własnych, poświęcone sylwetce i działalności ks. arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz dziejom kierowanej przez Niego diecezji przemyskiej w latach 1966–1989, m.in.: „Działalność duszpastersko-społeczna Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka„, „Od Zbaraża do Przemyśla„, „W służbie Kościoła i narodu„, „Wybrał go Jezus... : Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk (1918-2012)”, „Z Arcybiskupem w nowe tysiąclecie : (rzecz o abp. I. Tokarczuku)”, „Z przemyskiej „twierdzy”. Na ekspozycję składają się również: „Kazania pasterskie: 1966-1992”,  ”Kazania pod specjalnym nadzorem” oraz  rozmowy z abp. Ignacym Tokarczukiem ”Nie można zdradzić Ewangelii”.

Część z prezentowanych książek, m.in.:  „W starciu z totalitaryzmem„, „Nigdy przeciw Bogu : komunistyczna bezpieka wobec biskupów polskich„, „Po dwóch stronach barykady PRL : towarzysze, zdrajcy, bohaterowie, niezłomni”, ”W starciu z totalitaryzmem” dokumentuje taktykę władz, które służbę biskupa Ignacego Tokarczuka uznawały jako zdecydowanie niebezpieczną dla PRL.

Ekspozycję zamykają unikatowe materiały z regionalnych zbiorów Dokumentów Życia Społecznego oraz wybrane artykuły z czasopism i gazet obrazujące drogę życiową, pracę duszpasterską i naukową arcybiskupa Ignacego Tokarczuka oraz te, dotyczące odejścia Niezłomnego Pasterza,

Wystawę można zwiedzać od 1 do 27 lutego 2018 r. w holu głównym WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz