Noc Muzeów w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) i na Pomorzu 2018. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna trójmiejska Noc Muzeów 2018 odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja 2018. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie trójmiejskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów w Trójmieście 2018 opublikujemy go poniżej. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Możesz dołączyć do wydarzenia także ➤ na Facebooku. Natomiast informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz ➤ tutaj.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Program Nocy Muzeów w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) i na Pomorzu 2018:
Gdańsk

Ośrodek Kultury Morskiej

www.nmm.pl

1. Wystawa interaktywna „Ludzie-statki-porty” – samodzielne zwiedzanie w grupach 40 osobowych co 30 minut.

Zapraszamy do świetnej zabawy na stanowiskach interaktywnych! Nasi goście będą mogli posterować statkami pływającymi w basenie, zobaczyć dno morskie z perspektywy batyskafu, uratować rozbitka, czy wejść na pokład drewnianego żaglowca.

Istnieje możliwość wcześniejszego zakupu biletów w kasie OKM od 15 maja 2018 r.

2. Wystawa „Łodzie ludów świata” – samodzielne zwiedzanie w nastrojowym wnętrzu pełnym starych łodzi, przy dźwiękach egzotycznej muzyki. Chętnych zapraszamy na grę muzealną z nagrodami!

3. Sala edukacyjna na I piętrze – prezentacja planowanych wydarzeń, związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

4. Warsztaty plastyczne dla dzieci (I piętro) – zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wspólnie stworzą kolorowy świat morskich głębin, statków i łodzi.

5. Hall główny – śpiewający i grający harcerze umilą czas oczekiwania na wejście na wystawy.

UWAGA: możliwa przedsprzedaż biletów w kasie OKM od 15 maja 2018 r. na wystawę interaktywną tydzień przed Nocą Muzeów

Żuraw

 • Trzy barwne postaci z dawnego Gdańska – Jagna-handlarka, żona rzemieślnika oraz służąca Marcjanka – opowiedzą o ciekawostkach z życia w XVII-wiecznym portowym mieście.

Statek-muzeum „Dar Pomorza”

Opis programu:

 • samodzielne zwiedzanie.
 • prezentacja sprzętu nurkowego.
 • punkt organizacyjny Gry Miejskiej „Ufo w Gdyni”.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsk - Filia nr 48

Biblioteka pod Żółwiem
ul. św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście

17:00 – Warsztat równościowy. Prowadzenie: Agata Włodarczyk. Ilość miejsc ograniczona.  Zapisy: martyna_tymrowska@wbpg.org.pl

19:00 – Wycieczka herstoryczna śladami kobiet przez Główne i Stare Miasto. Prowadzenie: Anna Miler. Wstęp wolny. Start: Biblioteka pod Żółwiem

21:00 – Koncert zespołu Jazgodki. Przedproże Biblioteki pod Żółwiem. Wstęp wolny.

Filii nr 48
ul. Turystyczna 3, Gdańsk-Sobieszewo

19 maja od godz. 16:00 do 19:00 Filia nr 48 zaprasza do obejrzenia dwóch wystaw. Wstęp wolny.

• Wystawa „Niepodległa”

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości, Filia nr 48 zaprasza na wystawę tekstów poświęconych tematyce niepodległościowej, które były publikowane w 1918 roku. Prezentowane teksty ukazują postawy Polaków wobec zaborców i zaangażowanie mieszkańców ziem polskich w walkę o wolną Polskę. Na wystawie przedstawione są również biogramy wybitnych Polaków, których działalność  polityczna przyczyniła się do odbudowy suwerennego Państwa Polskiego. Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów prezentowana będzie sylwetka Ignacego Jana Paderewskiego.

• Wystawa „Jest takie miejsce”

Wystawa poświęcona historii miejsca, w którym obecnie mieści się biblioteka. Jest to budynek znajdujący się przy ulicy Turystycznej 3. Na ekspozycji zobaczyć  można archiwalne zdjęcia budynku oraz zapoznać się z bieżącymi publikacjami naukowymi.

Samorząd Województwa Pomorskiego
ul. Augustyńskiego 1

Noc muzeów odkryje ponad głowami publiczności fresk „Polskie Niebo”.

Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia”
ul. Gdyńskich Kosynierów 11

Na co dzień prowadzimy warsztaty artystyczne z różnych dziedzin. Tego dnia chcielibyśmy zaproponować udział w warsztatach rodzinnych, podczas których wykonywać będziemy zawieszkę na ścianę, oraz ozdobną świecę z wizerunkiem Gdańska. Przedmioty mogą być doskonałym prezentem dla osób spoza Gdańska.

Muzeum Bursztynu
ul. Targ Węglowy 26

19.00-01.00 (ostatnie wejście 00.30)

Ratusz Głównego Miasta
ul. Długa 46/47

19.00-01.00 (ostatnie wejście o 00.30)

Ratusz Staromiejski
ul. Korzenna 33/35

19.00 – 23.00

W godz. 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 odbędzie się oprowadzanie po Ratuszu, którego tematem będą przedstawienia kobiece w ratuszowych dziełach sztuki oraz kobiety związane z Ratuszem Staromiejskim (czas trwania: 30 minut).

W Sali mieszczańskiej odbędą się pokazy i nauka tańców historycznych prowadzone przez młodych artystów ze szkoły baletowej w Gdańsku (w godz. 19:30, 20:30, 21:30, czas trwania 30 min).

Politechnika Gdańska
ul. G. Narutowicza 11/12

Gmach Główny (hol przed Biblioteką parter):

19.00–01.00 Wystawa oraz warsztaty rysunku Odkryj przestrzeń, które poprowadzą pracownicy Wydziału Architektury;

19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00 Prelekcja prof. Jakuba Szczepańskiego, miłośnika Wrzeszcza, współautora albumu „Kampus Politechniki Gdańskiej” oraz mgr Agnieszki Szuty z Wydziału Architektury, którzy przybliżą zwiedzającym historię powstania najstarszej na Pomorzu uczelni oraz opowiedzą o walorach architektonicznych obiektów. Zaraz po prelekcji zapraszamy na wspólne z przewodnikami odkrywanie architektonicznych detali Fasady Północnej Gmachu Głównego oraz liczników gazowych;

20.30, 21.30 Atrakcja wieczoru: koncerty Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Dyrygent: dr hab. Mariusz Mróz. W repertuarze:

Szymon Godziemba-Trytek – Beatus Vir

Z. Randall Stroope – The Conversion of Saul

Karol Szymanowski – Panie muzykancie, prosim zagrać walca

Dan Forrest – Good Night, Dear Heart

Moses Hogan – The Battle of Jericho.

Dziedziniec Fahrenheita, godz. 19.00–1.00:

historyczny gabinet profesora Politechniki Gdańskiej;

wystawa Odkryte na nowo – starodruki Politechniki Gdańskiej w zasobach Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej;

Z historii Politechniki Gdańskiej (prezentacja multimedialna).

Przewodnikiem w Dziedzińcu Fahrenheita będzie kustosz Barbara Ząbczyk-Chmielewska z Sekcji Historycznej Biblioteki PG, ponadto przewodnik, pilot wycieczek, instruktor przewodnictwa i krajoznawstwa.

Dziedziniec Heweliusza:

19.00–01.00  Wystawa zabytkowego sprzętu i aparatów fizycznych z przedwojennego wyposażenia uczelni, pokazy doświadczeń fizycznych w wykonaniu studentów z koła naukowego, prezentacja wahadła Foucaulta. Przewodnikami po wystawie będą pracownicy Wydziału Fizyki i Matematyki stosowanej: dr inż.Tadeusz Miruszewski – miłośnik fizyki i nauk ścisłych, zajmujący się fizyką ciała stałego, elektrochemicznymi źródłami prądu i inżynierią materiałową oraz Dr inż. Bogumiła Strzelecka – docent w Katedrze Fizyki Ciała Stałego, popularyzator nauki wśród młodzieży szkolnej.

20.00 Wykład pt. Historia fizyki, dr inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. W swojej pracy badawczej zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi inżynierii materiałów, jak również badaniami na pograniczu fizyki, chemii oraz inżynierii materiałowej. Jednocześnie prowadzi projekty interdyscyplinarne m.in. dotyczące badań archeologicznych.

21.30 Wykład pt. Piękno a fizyka, dr inż. Leszek Wicikowski, adiunkt w Katedrze Fizyki Ciała Stałego, popularyzator nauki, członek Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.

Maksymalna liczba uczestników podczas wykładów: 60.

Biblioteka PG – strefa relaksu

19.00–01.00:

książki (bookcrossing);

gry planszowe,

konkurs dla dzieci „Detektyw Ułamek na tropie zaginionej książki”;

biblioteczny questing dla młodych czytelników.

Maksymalna liczba uczestników: 30

Czas najmłodszym umilą pracownicy Biblioteki PG.

Audytorium Chemiczne na Wydziale Chemicznym w budynku Chemii A

19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00 Pokazy chemiczne, a bezpośrednio po pokazach zwiedzanie Wydziału Chemicznego z przewodnikiem – dr. hab. inż. Wojciechem Chrzanowskim, prodziekanem ds. organizacji studiów, autorem wielu publikacji naukowych i patentów z  z dziedziny chemii. Zainteresowania pozazawodowe dr. Chrzanowskiego to historia, zwłaszcza marynistyczna oraz tłumaczenia książek.

Audytorium E-1 na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki

19.00–01.00 Wystawa zabytkowych urządzeń miernictwa elektrycznego, prezentacja multimedialna Z historii PG. Po wystawie oprowadzać będą pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Laboratorium Maszynowe na Wydziale Mechanicznym

19.00–01.00:

światło i dźwięk w hali maszyn;

wystawa zabytków techniki;

atrakcje dla dzieci: kącik z Wilkiem i zającem, wyświetlanym z projektora 8 mm, baloniki z helem.

Przewodnikami po Laboratorium Maszynowym będą pracownicy Wydziału Mechanicznego.

19.30, 21.30 i 23.30, sala LM 10  Prelekcja Politechnika a gdańskie dziedzictwo rewolucji przemysłowej (60 min) dr. inż. Michała Klugmanna z Wydziału Mechanicznego, pasjonata historii techniki:

Realia technologiczne epoki, w której powstawała uczelnia (rewolucja przemysłowa, pionierskie inwestycje infrastrukturalne);

Założenia funkcjonalno-przestrzenne kampusu na podstawie archiwalnych rysunków Alberta Carstena;

Po drugiej stronie kranu, czyli wodociągi w przedwojennym Gdańsku. Co można zobaczyć z wieży ciśnień – najwyższego budynku kampusu PG dawniej i dziś?;

Co kryją podziemia kampusu?

Najciekawsze relikty kampusu, w tym chłodnia kominowa.

Maksymalna liczba uczestników: 60.

Stowarzyszenie RETROKOMP
ul. Kotwiczników 10AB

Wystawa poświęcona historii „elektronicznej rozrywki„. Przez całą noc do dyspozycji zwiedzających będą sprawne komputery i konsole z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych, na których można będzie spróbować swoich sił w takich klasykach jak: „Mario„; „Sonic„; ”PAC-MAN”; ”River Raid” itd.

Wartownia Nr 1 na Westerplatte
Ul. Mjra H. Sucharskiego 1

19.00-01.00 (ostatnie wejścia 00.30)

Zwiedzanie oraz prezentacje przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Fort”.

Muzeum Nauki Gdańskiej
ul. Wielkie Młyny 1

19.00-00.30 (ostatnie wejście 00.30)

Zwiedzanie w turach. Projekt „Miasto w gruzach” Miasto z gruzów.

Muzeum Poczty Polskiej
Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

19.00-01.00 (ostatnie wejścia 00.30)

Prezentacja planów budowy nowej wystawy stałej.

Dwór Artusa
wejście od ul. Chlebnickiej

19.00-01.00 (ostatnie wejście o 00.30)

Zwiedzanie w turach.

Kuźnia Wodna w Oliwie
ul. Bytowska 1

9.00-01.00 (ostatnie wejście o 00.30)

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
ul. Majora H. Sucharskiego 70

19.00 – 01.00

Gdański Teatr Szekspirowski
ul. Wojciecha Bogusławskiego 1

20.00-23.30

Noc Muzeów w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie grzechu warta – nie może Was tam zabraknąć!

Rozpoczynamy bowiem cykl inscenizowanych spacerów teatralnych poświęconych grzechom głównym w dziełach Szekspira. Na pierwszy piekielny ogień idzie GNIEW. Spodziewajcie się najgorszego!

Tym razem czeka Was nietypowy spacer – nie tylko po niesamowitych wnętrzach teatru, ale przede wszystkim po dziełach jego patrona – Williama Szekspira, które poznacie przez pryzmat …7 grzechów głównych. Pomysłodawcą cyklu jest profesor Jerzy Limon, Dyrektor GTS, wybitny szekspirolog i anglista, który osobiście poprowadzi część inscenizowanych spacerów. Tematem pierwszej odsłony cyklu „Szekspir – 7 grzechów głównych”, która odbędzie się podczas Nocy Muzeów, będzie GNIEW. Opowieściom przewodników będą towarzyszyły akcje z udziałem aktorów, zaskakujące rekwizyty, projekcje filmów oraz wiele niespodzianek.

Jedną z nich będzie premiera jedynego znanego obecnie literackiego rękopisu Williama Szekspira, którego fragmenty zostaną zaprezentowane w pierwszym polskim tłumaczeniu, autorstwa Jerzego Limona.

Rękopis pochodzi z jedynego zachowanego scenariusza The Book of Sir Thomas More (Księga Sir Tomasza Morusa).

czas trwania: 20:00 – 23:30

czas trwania spaceru: ok. 1 h

Spacery z Dyrektorem GTS ruszają o każdej pełnej godzinie. (20:00, 21:00, 22:00 i 23:00).

Spacery z przewodnikami GTS będą ruszały co ok pół godziny (od 20:30).

Liczba miejsc w grupie jest ograniczona.

Zbiornik Wody „Kazimierz”
ul. Lazurowa Gdańsk – Sobieszewo

19.00-00.00

Nocne zwiedzanie Zbiornika Wody Kazimierz to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów astronomii i obserwacji rozgwieżdżonego nieba. Obiekt będzie dostępny od 19-24:00, co 20 minut, siedmioosobową grupą będzie można wjechać na wieżę.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
ul. Ołowianka 1

21.30–01.00, możliwość wejścia do budynku od 20:30

Tegoroczna Noc Muzeów w Filharmoniii to Muzyczna Wycieczka śladami klawesynistów i organistów, których recitale odbywać się będą w wielu salach Dawnej Hali Turbin na Ołowiance. Artystyczne wrażenia dopełni również głos Aleksandra Masłowskiego, który oprowadzi wycieczkę nie tylko po zakamarkach Filharmonii, ale także po wielowątkowej historii tego miejsca.

Zielona Brama. Muzeum Narodowe w Gdańsku
Długi Targ 24

19.00 – 01.00 wystawa Beata Ewa Białecka. Ave Kobieta

20.00 – 23.30 – spotkanie z Beatą Ewą Białecka, która będzie opowiadać swoim malarstwie i odpowiadać na Państwa pytania.

19.00 – 01.00 wystawa Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku

19.00 – 01.00 pokaz Muzeum Utracone

19.00– 01.00 Nocna wyprzedaż książek

Gdańska Galeria Fotografii

ul. Długi Targ 24 (Zielona Brama)

19.00 – 01.00 wystawa W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945-1960

19.00–01.00 Nocna wyprzedaż książek

Muzeum Narodowe w Gdańsku. Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1

19:30 i 20:30 Specjalny pokaz naczyń cynowych.
Jak będzie wyglądała nowa Stała Galeria Cyny w Oddziale Sztuki Dawnej

19:00-01:00 Muzeum wczoraj, dziś i jutro
– pokaz archiwalnych zdjęć Muzeum
– prezentacja Skarbczyka i Wielkiego Refektarza

19:00-24:00 Tajniki pracy muzealnika
– pokaz rycin Rembrandta
– możliwość zajrzenia do pracowni digitalizacyjnej

21:30, 22:30 Spotkanie z konserwatorem zabytków

19.00, 20.00, Zostań konserwatorem!
21,00, 22.00, warsztaty dla dzieci i dorosłych
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

19.00-01.00 Wszyscy jesteśmy Marysiami
– pokaz filmu Poszukiwany, Poszukiwana,
– gra fabularna inspirowana filmem
19.00-01.00 Pokaz sukni ślubnej Heleny Lenckiej (z 1910 r.)

19.00-01.00 Muzealne selfie
Najstarsze selfie w Gdańsku
Skrzynia Życzeń

19.00–01.00 Nocna wyprzedaż książek

Muzeum II Wojny Światowej
pl. Bartoszewskiego 1

19.00-01.00 (ostatnie wejście o g. 24.00)

Noc Muzeów 2018 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

19.05.2018 roku, w godzinach 19.00-01.00 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza serdecznie na Noc Muzeów do swojej siedziby głównej przy ul. Bartoszewskiego 1 w Gdańsku oraz na Westerplatte.

W siedzibie głównej za symboliczną złotówkę zwiedzający będą mogli:

* zwiedzić wystawę główną

* zwiedzić wystawę dla dzieci „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny (1939-1945), na którą zapraszamy nie tylko Dzieci

* odwiedzić, na co dzień dostępne tylko dla pracowników działu technicznego, podziemne pomieszczenia Muzeum

Twierdza Wisłoujście
ul. Stara Twierdza 1

19.00-01.00

W tym roku planujemy ponownie udostępnić obiekt w ramach nocnego zwiedzania. W forcie spotkamy dawnych jego mieszkańców, w których wcielą się przedstawiciele gdańskich grup rekonstrukcji historycznych. W kazamacie bastionu Furta Wodna odbędą się prezentacje i odczyty fragmentów powieści historycznych, których fabuła związana jest z Twierdzą Wisłoujście. Co godzinę prezentowany będzie strzał z działa fortecznego, a dla strudzonych nocną wędrówką na dziedzińcu przygotowane będzie ognisko i ciepły posiłek.

Centrum Sztuki Współczesnej
ul. Jaskółcza 1

18.00-0.00

18.00–19.00 –oprowadzenie dla dzieci po wystawie Dominika Lejmana „Opatrzenie”

prowadzenie: Mikołaj Robert Jurkowski

Uczestnicy: 6–∞

19:00 – 00:00 – projekcja na budynku „Oddychająca katedra” Dominika Lejmana, fasada budynku CSW ŁAŹNIA

Wideofresk „Katedra 60s” jest efektem akcji, do której artysta zaprosił 32 skoczków spadochronowych. Podczas wolnego spadania z wysokości 600 metrów, z prędkością 200 km/h, odwzorowali oni w powietrzu obraz sklepienia krzyżowego katedry w Durham, który podczas Nocy Muzeów zobaczymy na fasadzie CSW ŁAŹNIA.

Praca powstała w 2011 roku i jest poniekąd nawiązaniem do wcześniejszej realizacji artysty – „Oddychającej katedry„(1999), w której rytm oddechu artysty animował sklepienia Katedry Św. Jana w Gdańsku. ”Katedra 60s” stawia odbiorcę przed refleksją nad trwałością dorobku kultury oraz znaczenia symboli.

19:00 – 00:00 – urodzinowa strefa relaksu w przyłaźniowym ogródku, napitki i zakąski Rzecz Jasna

19:00 – 20:00 – koncert w ramach Miasta na Żywo Olbrzym i Kurdupel w przyłaźniowym ogródku

Jak brzmi swobodna improwizacja po przeszło dekadzie nieprzerwanej wspólnej pracy i koncertowania?

Zapraszamy na koncert duetu, który w swoim dorobku artystycznym posiada pięć płyt, niezliczone recenzje w kraju i poza jego granicami oraz setki koncertów klubowych.

Olbrzym i kurdupel – to duet improwizatorów Marcin Bożek i Tomek Gadecki. Wspólne muzykowanie pozwala im spełniać się artystycznie. W improwizacji czują się wolni i nieskrępowani niczym. Ich gra przesycona jest emocjami, które prowadzą ich w bardzo różne stylistycznie rejony muzyczne. Muzycy od samego początku przyjęli konwencję swoich koncertów jako spektaklu dźwięku i obrazu. Współpracując z uznanymi artystami sztuk audiowizualnych Tomek i Marcin występują w białych kombinezonach na których wyświetlane są wizualizacje.

20:00 – 21:00 – autorskie oprowadzenie po wystawie przez Dominika Lejmana

21.00–22.30 – projekcja filmu „Manifesto” reż. Julian Rosefeldt, przyłaźniowy ogródek

Europejskie Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1

19.00-00.00

ZAPRASZAMY DO ŚRODKA

Wspomnienie o Stoczni Gdańskiej, której już nie ma, przy muzyce na żywo i niespodzianki na wystawie stałej, gdzie opowiadamy o polskiej drodze do wolności – to główni bohaterowie Nocy Muzeów 2018 w ECS.

STOCZNIA MOVIE 3 | audytorium, parter, wstęp wolny, 20.30 i 21.30

Zaprezentujemy filmowe impresje powstałe dzięki unikatowym materiałom pochodzącym z lat 50., 60. i 70. XX wieku, z zakładowego archiwum Stoczni Gdańskiej, zarówno czarno-białe, jak i zachwycające oszczędnym, wysmakowanym kolorem. O oprawę muzyczną zadbają jazzujący taperzy – Irek Wojtczak, gdański saksofonista, improwizator, kompozytor i aranżer wraz z zespołem.

WYSTAWA STAŁA | 1 i 2 piętro, wstęp: 1 zł, kasa czynna do 23.30

Nasza wystawa stała opowiada o losach polskiej drogi do wolności i zmianach, jakie zaszły pod wpływem Solidarności w całym bloku państw Europy Środkowej i Wschodniej. Na tę noc przygotowaliśmy kilka specjalnych niespodzianek.

GALERIA JEDNEGO OBIEKTU | hol główny, wstęp wolny, komentarz kuratorski: 19.15, 20.15, 21.15

Zaprezentujemy żakiet w groszki Aliny Pienkowskiej, działaczki opozycji antykomunistycznej, jednej z niewielu kobiet biorących udział w strajku w sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, sygnatariuszki Porozumienia Gdańskiego.

KINO NA ŻYCZENIE | mediateka, 1 piętro, wstęp wolny, 19–22

W 100 rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce goście z menu wybiorą film, który chcą obejrzeć, a my go pokażemy.

CHILLOUT Z PAZUREM | biblioteka, 1 piętro, wstęp wolny, 19–22
Zapraszamy na relaks przy muzyce z płyt winylowych.

FOTOBUDKA | ogród zimowy, parter, wstęp wolny, 19–23

Przebieranki z czasów PRL dla dużych i małych.

PLANSZOGRANIE | ogród zimowy, parter, 19–21

Gry planszowe dla singli, rodzin i przyjaciół.

KSIĄŻKI SPOD LADY | ogród zimowy, parter, 19–22

Lektura na wakacje, prezent dla taty i cioci, pomoc naukowa dla syna… Wszystkie tytuły za złotówkę (tylko gotówka!).

Akademia Sztuk Pięknych
Targ Węglowy 6

19:00-1:00

Zbrojownia Sztuki, 12:00-01:00

Wystawa „Super Forma” prezentowana jest w ramach Międzynarodowego Kongresu Stowarzyszenia Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT. Została przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej na bazie kolekcji instytucji. Spośród blisko 2000 prac wybrano kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji i film video, będących dziełem artystów różnych generacji, stanowiących reprezentatywny zbiór polskiej rzeźby XX wieku oraz rzeźby współczesnej.

Galeria Designu

Wystawa stała kolekcji designu ASP w Gdańsku

Galeria Kultura ma Wiele Twarzy

„Studencka grafika roku. Kraków-Gdańsk. Wystawa pokonkursowa”

Mała Aula, 19:00-01:00

21:00, 22:00, 23:00 – oprowadzanie kuratorskie po galerii z udziałem doktorantów ASP w Gdańsku

Wielka Aula, 19:00-01:00

2. Edycja Ogólnopolskiego Konkursu im. W. Fangora

Warsztaty sitodruku

20:00 – spektakl FAUSTYCZNI – teatr TeART, reż. maŻka Wojciechowska

Biblioteka, 19:00-01:00

22:30 – projekt muzyczny grupy „Trzycórki”, któremu towarzyszyć będzie wystawa fotografii z sesji zdjęciowej zespołu. Wydarzenie towarzyszące Nocy Muzeów 2018 ma pokazać m.in. drogi artystyczne absolwentek ASP w Gdańsku: Magdy Hueckel (fotografie), Magdaleny Nowak (fotografie) oraz Joanny Borof-Skiby (Trzycórki). Trio wokalne tworzą również niezwiązane z Akademią Natalia Chylińska i Magdalena Jędrzejewska. Artystki śpiewając spotykają się duchowo z kobietami – matkami, zarówno swoimi, jak i z matkami w historii ludzkości. Poszukują punktu stycznego z ich własnymi przeżyciami i myślami. Poprzez śpiew i mentalną bliskość tworzą własną przestrzeń, którą chcą dzielić z innymi.

Patio

21.00 – Akademicki wieczór muzyczny – koncerty

Mała Zbrojownia

11:00-18:00

MARATON RZEŹBY – otwarte warsztaty twórcze:

Warsztaty dla dzieci: rysunek i rzeźba 12.00 – 15.00

Rzeźba dla młodzieży i dorosłych (w tym dla kandydatów na studia) 11.00 – 15.00

Rysunek dla młodzieży i dorosłych (w tym dla kandydatów na studia) 11.00 – 15.00

Zapisy: warsztatyrzezba@op.pl

PRACOWNIA CERAMIKI

Pracownia Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów zaprasza na Noc Muzeów – pokazowy plenerowy wypał ceramicznych prac studenckich w technice RAKU. Zaczynamy od godz. 15:00.

W ramach Nocy Muzeów zapraszamy do Małej Zbrojowni:

– konsultacje dla kandydatów na studia 11.00 – 15.00

– otwarte pracownie 11.00 – 15.00,

Dom Angielski

10:00-22:00

ul. Chlebnicka 13/16
Wystawa plakatów studenckich

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Targ Rakowy 11

godz. 17.00 -1.00

Instalacje artystyczne site specific:

„Wasserkunst Tor czyli Plastica Porta”, Filip Ignatowicz
„Powrót ptaków”, Ada Dobrzelecka

16.00, 18.00 Gdańskie Miniatury „Tajemnice gdańskich uliczek. Wśród zawodowców – Główne Miasto” – edycja specjalna dla rodzin i grup nieformalnych. Zbiórka ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM. Informacje: miniatury@ikm.gda.pl,

20.00, 22.00 Spacer szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Metropolitanka. Trasa: Działaczki Wolnego Miasta. Zbiórka ul. Długi Targ 39/40, na wysokości IKM – oprowadza: Ewelina Potocka, czas trwania ok  1,5 godziny

Gdańska Galeria Miejska
ul. Piwna 27/29,  ul. Powroźnicza 13/15, ul. Szeroka 37

Zapraszamy do odwiedzenia wszystkich oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej w godzinach od 19.00 do 24.00 oraz do udziału w specjalnie przygotowanych na tę okazję wydarzeniach: Żywej Bibliotece i warsztatach artystycznych dla dzieci „Światłem i cieniem”.

Centrum Hewelianum
ul. Gradowa 6

19.00–01.00  pokaz „Niech żyje król!”

Uczestnicy: 1–500

W setną rocznicę odzyskania niepodległości cofniemy się w czasie do Gdańska przedrozbiorowego. Gwarantem potęgi i bogactwa miasta była Rzeczpospolita. Gdańszczanie bronili króla Stanisława Leszczyńskiego przed obcymi wojskami i próbowali powstrzymać wkraczające do miasta wojska zaborcze.

Uczestnicy posłuchają opowieści o gdańskich żołnierzach. Poznają ich umundurowanie i wyposażenie. Wezmą udział w musztrze. Zobaczą, jak funkcjonował szpital polowy, asystując przy operacji. Poznają życie kaprów i dawną kuchnię wojskową.

Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk z udziałem ponad 20 odtwórców.

20.00–00.00 – pokaz „Spotkanie z planetami”

Uczestnicy: 1-40

Jeżeli pogoda pozwoli, przyjrzymy się przez teleskop największej planecie Układu Słonecznego – Jowiszowi. Spróbujemy odszukać także Wenus. Obserwacje planujemy rozpocząć o 21.30. Niezależnie od pogody, poszerzymy wiedzę o kosmosie podczas pokazów w namiocie sferycznym o godz. 20, 21, 22, 23 (obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania na miejscu).

19.30–23.00 – zwiedzanie „Laboratorium nocą”

Uczestnicy 1-15

„Galeria Ruchu” jest nowoczesną pracownią naukowo-dydaktyczną w historycznym wnętrzu z około 30 stanowiskami interaktywnymi prezentującymi zjawisko ruchu w różnych jego postaciach i formach. Na co dzień nie jest udostępniana zwiedzającym. Rozpoczęcie zwiedzania co pół godziny od 19.30 do 23.00 (obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania na miejscu).

19.00 – 01.00 Wystawy stałe: „Dookoła Świata„, „Łamigłówka„ „Wehikuł czasu – Zabawy z historią” i ”Z energią!”, bilet w cenie 1 zł

Wystawy „Wehikuł czasu – Człowiek i pocisk„ oraz ”Hewelianum bez barier” – zwiedzanie bezpłatne

PAN Biblioteka Gdańska
ul. Wałowa 15

19.00-01.00

Pokaz zbiorów historycznych /Czytelnia Zbiorów Historycznych/
Mapa Islandii wydana w Antwerpii w 1612 roku oraz oryginalne stare druki z XVII-XVIII wieku związane z tematyką morską i przedstawiające takie zagadnienia jak: u zarania dziejów czyli stworzenie wody, powstanie zwierząt morskich, morskie widoki, morze i jego mityczni mieszkańcy, z badań nad florą i fauną morską, żółwie, dary morskie (muszle, bursztyn), świat bujnej wyobraźni, np. gwiazdozbiór morski oraz źródło inspiracji – morze w znakach książąt, emblematy.

Wystawa „Morskie Opowieści” | Kuratorki wystawy: Małgorzata Topolska, Ewa Chmielewska-Tomczak /Sala Wystawowa/

Prezentacja starych druków, atlasów, rękopisów oraz książek z XIX wieku tworząca opowieści o: markizie Bonifaciu – przybyłym drogą morską włoskim humaniście, fundatorze Biblioteki Rady Miasta Gdańska, ludziach morza – kapitanach, piratach, podróżnikach, statkach – ich budowie i rodzajach, znakach nawigacyjnych – latarniach morskich, bojkach. Wystawie towarzyszy bogaty zbiór marynistycznych grafik.

20.00-21.00 – wykład
„Historia latarń morskich Gdańska” | Prelegent: Apoloniusz Łysejko /Sala Konferencyjna/

21:30-23.00 – koncert szant | Kamil Badzioch /Sala Konferencyjna/

Wystawa o modzie plażowej / Parter/

Wystawa plenerowa „Varia marynistyczne w PAN Bibliotece Gdańskiej” /przed budynkiem Biblioteki/

Dodatkowe atrakcje:
– kącik dla dzieci – robienie latarni morskich, łódeczek z papieru, wycinanie rybek
– kącik pana Maluśkiewicza

Dla wszystkich:
– gra przestrzenna – poszukiwanie skarbu (skrzynia piratów)
– plakat bezludnej wyspy, przy którym można zrobić zdjęcie
– prezentacja tytułów książek, które czytelnicy zabraliby na bezludną wyspę

Galeria Starych Zabawek
ul. Piwna 19/21

19.00-01.00

Gdynia

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni
Al. Jana Pawła II 3

Noc Muzeów z gwiazdami w Planetarium Wydziału Nawigacyjnego AMG. Niepowtarzalne prelekcje prowadzone przez studentów z Koła Naukowego „Nawigator” zaprowadzą uczestników tam, gdzie wzrok nie sięga. Czas prelekcji – ok 20 min.

Muzeum Marynarki Wojennej
ul. Zawiszy Czarnego 1B

19.00-1.00 (ostatnie wejście o godzinie 24.00)

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza do odwiedzenia Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego i na ORP „Błyskawica”.

Już o godz. 19.00 przed budynkiem muzeum dla zwiedzających zagra Orkiestra Marynarki Wojennej.

Przez całą wyjątkową noc będzie można tam zobaczyć stanowisko Żandarmerii Wojskowej oraz pojazd podwodny Błotniak, a z kolei na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego czekać na Państwa będą grupy rekonstruktorów historycznych, wojskowa grochówka, Gdyński Szwadron Krakusów oraz wiele innych atrakcji.

ORP Błyskawica
al. Jana Pawła II

19.00-1.00 (ostatnie wejście 24.00)

Muzeum Emigracji w Gdyni
ul. Polska 1

19.00–1.00

Uwaga! Niezidentyfikowany obiekt uaktywni się podczas Nocy Muzeów w Muzeum emigracji. Trzeba będzie go zlokalizować, ale nie będzie to łatwe zadanie!

Pozagalaktyczna muzyka pełna dźwięków i sygnałów prosto z kosmosu oraz instalacje świetlne będą mylić nasze tropy. Pomieszczenia niedostępne zazwyczaj dla zwiedzających staną się scenografią tajemniczych działań, które pomogą rozwikłać zagadkę niezidentyfikowanego obiektu. Aby go odnaleźć, zejdziemy nawet do magazynów...

Autorką scenariusza wydarzenia jest nagradzana trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc, a o niezwykłą atmosferę dźwiękowo-muzyczną zadba Marcin Dymiter aka Emiter.

W ramach Nocy Muzeów bawimy się od 19:00 do 1:00. Wstęp wolny.

Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1

18.00–2.00

Koncert Pink Park – 21.30

Koncert Michael Warren – 23.00

Koncert Gibon – 0.30

Hel

Muzeum Rybołówstwa w Helu
Bulwar Nadmorski 2

UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00

Opis programu:

 • Zwiedzanie indywidualne.
 • Wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”.
 • Wystawa czasowa „Twórczość marynistyczna Ignacego Klukowskiego”.

 

Kartuzy

Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach
ul. Kościerska 1, Kartuzy

W programie NOCNE ZWIEDZANIE (wstęp wolny od 19.00 do 1.00 w nocy ) wystaw stałych i czasowych Muzeum. Na przybywających do muzeum czeka wiele atrakcji takich jak: -Występ Kapeli Kazika – PROGRAM DLA DZIECI W WYKONANIU DYNAMIC IVENT (19.00 -20.00) – SPEKTAKL PLENEROWY W WYKONANIU TEATRU SNÓW (20.00) – widowisko plenerowe TAŃCZĄCE FONTANNY (22.15., 23.00, 23.30) Przez całą Noc w Muzeum odbywać się warsztaty malowania na szkle, malowanie buziek, pokaz przędzenia na kołowrotku i wrzecionie – Nocne zwiedzanie muzeum – Poczęstunek

Kwidzyn

Muzeum Zamkowe w Kwidzynie
ul. Katedralna 1

19.00-24.00

Tegoroczna noc w Kwidzynie odbędzie się pod hasłem „ZAMEK I KATEDRA W KWIDZYNIE NA LIŚCIE POMNIKOW HISTORII„. Przedstawimy tajemnice i historię zespołu zamkowo-katedralnego na przełomie XVI-XXI wieku. Osnową całego programu będzie wystawa ”Widoki zamku i katedry w malarstwie, grafice i rysunku”. Wokół tego tematu przeprowadzone zostaną prelekcje oraz zajęcia warsztatowe.

Malbork

Muzeum Zamkowe w Malborku
ul. Starościńska 1

początek godz. 19.30, ostatnie wejście godz. 23.00

Pod osłoną nocy, otworzymy dla naszych Gości bramy jednego z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie! Pokażemy Wam zamek jakiego dotąd nie widzieliście wraz z odbudowanym kościołem Najświętszej Marii Panny i kaplicą Św. Anny, a także innymi zamkowymi reprezentacyjnymi wnętrzami i tajemniczymi krużgankami.

Sopot

Dworek Sierakowskich
ul. J. Czyżewskiego 12

19.00 – 1.00

Zapraszamy do XVIII-wiecznego Dworku Sierakowskich, jednego z najstarszych budynków w Sopocie. Noc Muzeów rozpoczniemy koncertem gitarowym o godz. 20.00. Przestrzeń dworku wypełnią kompozycje Piotra Krępecia – gitarzysty akustycznego fingerstyle, uznanego przez magazyn Top Guitar „objawieniem i wielką nadzieją polskiej gitary”.

W dworkowej Galerii Sztuki zaprezentujemy wystawę fotografii Ewy Cichockiej i Magdaleny Pannert pt. „Dzień, zmierzch i noc. Rzeźby Igora Mitoraja w Agrigento”. Galeria czynna do godziny 1.00 w nocy.

Muzeum Sopotu
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8

19.00-01.00

W tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się 19 maja zapraszamy o godz. 19.00 na otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Sopotu „Kasyno w Sopocie (1919 – 1944)„. Wystawa będzie pierwszą próbą przedstawienia dziejów jednej z bez wątpienia najsłynniejszych atrakcji międzywojennego Sopotu. Poza prezentacją oryginalnych obiektów z dawnego kasyna, zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z dokumentami oraz przedmiotami związanymi z szeroko pojętą historią hazardu a kasyn w szczególności. Jeśli interesują Państwa odpowiedzi na pytania: jakie skandale i kontrowersje towarzyszyły działalności sopockiej ”jaskini gier”?, jakie przychody generowało kasyno? w co grano? oraz jaki specjalny status zyskało kasyno w czasie II wojny światowej? zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Sopotu.

Sztum

Muzeum Zamkowe w Sztumie
ul. Galla Anonima 16

Podczas tegorocznej nocy w Sztumie otworzymy dla Was wybrane przestrzenie zamkowe wzbogacone o wystawy. O każdej pełnej godzinie odbędzie się pokaz walk rycerskich z komentarzem dotyczącym uzbrojenia i taktyki.

W godzinach 20.00 – 24.00, w odstępach 15 minutowych (czas przejścia jednej grupy, 15-20 osób, ok. 1,5 godziny).

Tczew

Muzeum Wisły w Tczewie / Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

UWAGA: SKRÓCONE GODZINY 19.00 - 24.00

Opis programu CKWS:

 • Obóz wikingów – zapraszamy na pokazy walk historycznych wojowników – występy przed CKWS. Wykonawcy: Drużyna Wojów Wikińskich GAUTAR z Brus i Stowarzyszenie Grupa Młodych Archeologów z Brus.
 • Zbrojownia wikingów - dowiedz się ciekawostek o uzbrojeniu wikingów i zobacz, czy do twarzy ci w ich strojach - hall główny CKWS.
 • Warsztaty zdobnictwa w skórze – dla dzieci i nie tylko! Zapraszamy do wykonania skórzanych przedmiotów ozdobionych średniowiecznymi wzorami – hall główny CKWS.
 • Od Sumerów po późne średniowiecze. Zagraj albo stwórz własną grę! – stoisko z grami planszowymi - 2 piętro.
 • O konserwacji - historie różnych odkryć – jak konserwowano łodzie wikingów – antresola.
 • Jak skanuje się wraki – pokazy z nauką wykonywania dokumentacji 3D i tworzenia cyfrowej rekonstrukcji na przykładzie łodzi z epoki Wikingów – sala konferencyjna.

Opis programu Muzeum Wisły:

 • Świat trolli – kolorowe zajęcia z nagrodami dla dzieci - 2 piętro, sala wystaw czasowych

Fabryka Sztuk w Tczewie
ul. 30 Stycznia 4

19.00–00.00 – Warsztaty świec żelowych i kolorowych butelek

Uczestnicy: 5–∞

Dzieci tworzą własne kompozycje na dnie szklanego słoika (100 ml).Wsypują piasek kwarcowy dostępny w różnych kolorach. Dodają dowolne elementy, takie jak: muszelki, ziarenka kawy, suszone owoce, kwiaty, cekiny czy perełki. Wybierają zapach i kolor żelu jaki chcą, aby miała ich świeca. Następnie, osoba prowadząca warsztaty rozgrzewa żel w garnuszku i zalewa kompozycję płynnym żelem. Świece zastygają już w ciągu kilkunastu minut.

Dzieci tworzą własne kompozycje w szklanej buteleczce. Wsypują piasek kwarcowy dostępny w różnych kolorach. Przesypują piasek do buteleczek w dowolne konfiguracje. Buteleczki zatykane są korkiem i ozdabiane wstążeczką lub innym kolorowymi dodatkami.

Prowadzenie: Agencja Artystyczna Invisible Man

19.00-20.30 i 20.40-22.00 – Teatr Kamishibai

Uczestnicy: 4–10

Wywodząca się z Japonii sztuka opowiadania dla dzieci. Animator poprzez specjalną skrzynkę odkrywa przed widownią kolejne plansze pięknych obrazów odzwierciedlających historie. Następnie każdy uczestnik spróbuje swoich sił w zajęciach plastycznych.

Prowadzenie: Michalina Kupper

19.00–00.00 – Warsztat z zaniechania

Uczestnicy: 15–∞

Ćwiczenia z zaniechania to jedna z realizacji Elżbiety Jabłońskiej, w których autorka zaprasza do współudziału publiczności. Jabłońska jest inicjatorką wielu realizacji skoncentrowanych na szczególnym, bezpośrednim spotkaniu w obszarze sztuki, dającym odbiorcy możliwość współtworzenia konkretnych sytuacji.

Tym razem autorka proponuje spotkanie w tczewskiej Fabryce Sztuk podczas majowej Nocy Muzeów. Proponowane ćwiczenia staną się pretekstem do rezygnacji z typowych czynności na rzecz relaksu i wspólnego odpoczynku/nudzenia się. Jednak tym razem publiczność zostanie wyposażona w instrukcję opartą na podstawowych zasadach treningu autogennego oraz wspomagający obraz wideo. Towarzyszący spotkaniu film jest nagraniem podróży autorki z jedną ze swoich prac, która odbyła się drogą wodną. Filmowi towarzyszy ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Wojtka Kotwickiego, wokalistę zespołu 3moonboys, który odtworzy ją na żywo podczas tczewskiej Nocy Muzeów. Pokaz filmu wraz z koncertem jest planowany na godzinę 22.00.

Prowadzenie: Elżbieta Jabłońska

19.00-00.00 – Warsztaty kosmetyków naturalnych

Uczestnicy: 15–∞

Przeniesiemy się do krainy kwiatów, ziół i aromatycznych zapachów. Stworzymy razem naturalne, pozbawione chemii kosmetyki dla siebie lub bliskich. Uczestnicy wykonają monety z mydła oraz solowy lub kawowy peeling.

Prowadzenie: Monika Laskowska – Wielki Kufer

19.00-00.00 – Warsztaty motania lalek

Uczestnicy: 10–∞

Podczas zajęć uczestnicy stworzą swoją własną magiczną, słowiańską lalkę do zadań specjalnych.

Prowadzenie: Aneta Grzegorzewska – Motanki – słowiańskie lalki dobrych życzeń

19.00-00.00 – Stoisko edukacyjno-kulinarne „Lecimy w kulki czyli słodko bez cukru”

Uczestnicy: 5–∞

Celem warsztatów jest przybliżenie zasad zdrowego żywienia. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego cukier jest szkodliwy i jakie są jego zdrowe zamienniki, a rodzice jak je samodzielnie przygotować. Podczas zabawy dzieci wspólnie przygotowują słodycze bez cukru, na bazie suszonych owoców, orzechów i pestek.

Prowadzenie: Fundacja Zdrowego Życia

19.00-00.00 – Stoisko edukacyjno-kulinarne „Dzika kuchnia”

Uczestnicy: 5–∞

Na stoisku wyeksponujemy ok. 10 jadalnych roślin rosnących „pod naszymi nogami” , których na co dzień nie zauważamy. Każdy posmakować będzie mógł kilku prostych potraw powstałych na bazie ekspozycji. Częstować będziemy m.in. kotletami pokrzywowymi, majonezem kurdybankowym (który przyrządzać będziemy na oczach zwiedzających) oraz smażonymi na miejscu Racuszkami z Berberysem.

Zwiedzający poznają historię prezentowanych roślin, dowiedzą się gdzie szukać i jak je wykorzystać.

Prowadzenie: Fundacja Zdrowego Życia

19.00-00.00 – Stoisko pszczelarskie i bartnicze

Uczestnicy: 5–∞

Na stoisku zaprezentujemy pełny 10-ramkowy ul z całą rodziną do obserwacji, drobny sprzęt, kilka strojów, podstawowe produkty pszczele oraz kłodę bartną w 80% skończoną do pooglądania, którą wykończymy na miejscu i narzędzia bartne.

Prowadzenie: Pszczelarium

19.00-00.00 – Warsztat wiklinowe i sianowe cudeńka

Uczestnicy: 8–∞

Warsztat wyplatania serduszek, podków i innych cudeniek z wikliny i siana.

Prowadzenie: Ziołowy Dzbanek

19.00-00.00 – Stoisko dojenie krowy i robienie masła

Uczestnicy: 6–∞

Każda osoba może doić sztuczną krowę, pokażemy jak odciąga się śmietanę od mleka za pomocą centrafugi oraz spróbujemy sił w ubijaniu masła, które potem można degustować z młynarskim chlebem na zakwasie.

Prowadzenie: Ziołowy Dzbanek

19.00-00.00 – Pracownia Rzemiosł Dawnych

Uczestnicy: 6–∞

Podczas pokazu i warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z całym cyklem życia lnu włóknistego i konopi włóknistych. Od zaprezentowanego lnu włóknistego i konopi w fazie zielonej, poprzez len i konopie roszone, stanowiska do poszczególnych etapów pracy z roślinami włóknistymi, aż do warsztatu tkackiego.

Zaprezentujemy również warsztat prządki oraz warsztat dawnego skórnika, czy proste sposoby obróbki gliny.

Prowadzenie: Polska Izba Dziedzictwa Kulturowego

19.00-00.00 – Gry i zabawy dla dzieci

Uczestnicy: 5–∞

Dla gości zostaną przygotowane wielkoformatowe gry: warcaby, jenga, bierki, leśne puzzle, ptasia łamigłówka, Tower Crash, Word Scramble, Ball Toss

19.30-21.00 – Warsztaty z silwoterapii

Uczestnicy: 15–∞

Powędrujemy do Parku Miejskiego na silwoterapię (leczenie lasem). Sprawdzimy w jaki sposób las poprawia zdrowie i jak można z tego świadomie korzystać. Ulgę odczuje szczególnie ten, kto ma kłopoty z sercem, oddechem i stresem.

Zajęcia mają charakter spaceru z przewodnikiem oraz warsztatów na łonie natury.

Prowadzenie: Małgorzata Anna Charyton – Magiczne Podlasie

19.30-23.30 – Koncert Chakra Zu

Uczestnicy: 15–∞

Chakra Zu to alchemiczny tygiel organicznych dźwięków, który tworzą – Rob Gongster, Sławek Ch i Seba Brat. Podczas sesji i koncertów zabierają uczestników w podróż do świata żywych dźwięków, w wymiar pierwotnego, świadomego snu, czasu poza czasem… do przestrzeni naturalnej kreacji. Aura organicznych wibracji jaką zespół generuje za pomocą mis, gongów, bębnów szamańskich, didgeridoo i innych instrumentów archaicznych wprowadza w głęboki, uzdrawiający trans, który jest najgłębszą formą relaksu i medytacji. Każdy koncert jest innym/nowym doświadczeniem dla muzyków i dla uczestników… doświadczeniem zmysłowym i jednocześnie pozazmysłowym, spotkaniem z tym co jest i jakie jest, wewnątrz i na zewnątrz…

Instrumentarium: misy tybetańskie (kute, toczone, misy Hessa), gongi – 2 duże tamtamy, 1 duży fen (wietrzny), duży gong planetarny, małe feny – 50cm (do gry w ruchu), dzwonki koshi, shanti zephir, kije deszczowe, drumle, didgeridoo, bębny szamańskie, hangdrum, rury solfeggio, przeszkadzajki (grzechotki itp)

21.30-23.00 – Spacer z Dawnym Tczewem

Uczestnicy: 10–∞

Już po raz kolejny na poznawanie ciekawostek tczewskich zabiorą nas członkowie forum Dawny Tczew.

Prowadzenie: Łukasz Brządkowski

MIEJSCE: ul. Podmurna 15, Tczew

GODZINY: 18.00–00.00

WSTĘP: bezpłatny

18-00-19.00 – Otwarcie wystawy z cyklu Rzemiosło pomorskie: Marcin Plichta, Rzeźba z kamienia i drewna

Marcin Plichta studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku, dyplom w pracowni profesora Stanisława Radwańskiego obronił w 2000 roku. Doktor, związany jest z macierzystą uczelnią. Pracownia, którą prowadzi, obejmuje kształtowanie warsztatu artystycznego oraz nabywanie umiejętności technicznych pod kątem przygotowania studentów do samodzielnej pracy twórczej. Poszerzając działalność pracowni, współpracuje ze studentami na plenerach rzeźbiarskich krajowych i zagranicznych, gdzie zapoznają się oni ze sposobami i etapami pracy w tworzywie (drewno, kamień).

/cyt. za: http://zbrojowniasztuki.pl/osoby/marcin-plichta,159/

19.00-00.00 – Warsztaty rzeźby

Uczestnicy: 10–∞

Warsztaty z rzeźby prowadzone przez artystę Marcina Plichtę.

19.00-00.00 – Warsztaty malowania toreb

Uczestnicy: 8–∞

Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość pomalowania lnianej torby.

Wdzydze Kiszewskie

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
ul. T. i I. Gulgowskich 68, 83-406 Wdzydze

Przewodnicy będą oprowadzać uczestników Nocy Muzeów w 20-osobowych grupach, co 30 minut, od godziny 20:00 do 23:30.

Źródło: nmm.pl; wbpg.org.pl; pg.edu.pl; muzeum-kaszubskie.pl; teatrszekspirowski.pl; muzeumsopotu.pl; polska1.pl; nocmuzeow.ikm.gda.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz