Noc Muzeów w Łodzi 2018. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna łódzka Noc Muzeów 2018 odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja 2018. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać łódzkie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów w Łodzi 2018 opublikujemy go poniżej. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Możesz dołączyć do wydarzenia także ➤ na Facebooku. Natomiast informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz ➤ tutaj.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Program Nocy Muzeów w Łodzi 2018:

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Zwiedzanie w godzinach 19:00 – 24:00 Pokaz mody odbędzie się o godzinie 22:00 Wykłady odbędą się odpowiednio o godz. 19:30 i 20:45 w Sali Kina 3D (budynek CNiS) Wojska Polskiego 121, budynek główny ASP, parter Pokaz mody godz.: 22:00 aula Centrum Promocji Mody

WYSTAWY:

Galeria Kobro (I I II piętro, ul. Wojska Polskiego 121) Tytuł wystawy: 50 lat 50 dzieł Czas trwania: 10–27.05.2018 Data wernisażu: godz. 10.05.2018, godz. 13.00 Opis: wystawa tkaniny unikatowej ze zbiorów Szombathelyi Képtár (Węgry)

Galeria 144 Grafiki (III piętro, korytarz, ul. Wojska Polskiego 121) Tytuł wystawy: Chris Nowicki Czas trwania: 16.05.2018–19.06.2018. Data wernisażu: 16.05.2018, godz. 13.00

Galeria ASP ul. Piotrkowska 68 Tytuł wystawy: Wspólna przestrzeń_2. Między sztuką a designem. Wystawa prac Doktorantów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi Czas trwania: 26.04.2018–19.05.2018 Data finisażu: 19.05.2018 (sobota), godz. 17.00

Galeria 101–121 (pawilon B, I piętro, korytarz, ul. Wojska Polskiego 121) Tytuł: Wystawa Prac Studentów Katedry Projektowania Graficznego ASP w Łodzi Termin: 08.05–10.06.2018 Wernisaż: 08.05.18, godz. 13.00

Galeria Złota - (pawilon C1, II piętro, korytarz, ul. Wojska Polskiego 121) ekspozycja prezentująca projekty biżuterii wykonane przez studentów akademii wystawa prac studentów Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz w sali 301 w gmachu głównym ASP. 3 piętro

WYKŁADY 19:30 – 20:30 prof. Piotr Ciesielski: Gabinet osobliwości. 20:45 – 21:45 dr Łukasz Sadowski: W kilku słowach o współczesnym rosyjskim malarstwie batalistycznym

PRACOWNIE: prezentacja pracy tkackiej, od 19:15 co pół godziny trwać będzie 15 minutowa prezentacja pracy na krośnie żakardowym, przez cały czas trwania Nocy Muzeów trwa prezentacja pracy przy druku na tkaninie.

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
ul. Zachodnia 54/56

Niekomercyjna Noc Twórczej Kreacji Zaczynamy NNTK wystawą prac Joanny Blanki Garmulewicz Prezentowane na wystawie obrazy pochodzą z okresu 2010-2018, dobrane w kluczu kolorystycznym, ze zróżnicowaną tematyką: od obrazów przedstawiających, lekko surrealistycznych, przez portrety i imagineskopy do abstrakcji geometrycznych. Artystka bierze udział w licznych wystawach zbiorowych, często nagradzana i wyróżniana; wystawa w AOIA jest jej czwartą indywidualną wystawą, jej ulubiony format obrazów to metr na metr.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Plac Wolności 5

Noc Muzeów w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Zapraszamy do Centrum Dialogu (ul. Wojska Polskiego 83, park Ocalałych) na wydarzenia związane z wystawą o Marcu‚68. 18.00 pokaz filmu „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu„ 20.00 pokaz filmu „Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu„ 22.00 pokaz filmu ”Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu” Od 18 do 1 można zwiedzać wystawy: 1. Lodzer miszmasz, opowieść o żydowskiej Łodzi. 2. Marzec‚68. Kontesty 3. Człowiek za burtą. 50 lat po Marcu 4. Litzmannstadt Getto. Ślady. Historie Ocalałych z łódzkiego getta (jeśli będą potrzebne opisy - doślemy) WSZYSTKIE WYDARZENIA SĄ BEZPŁATNE. 19 maja 2018r. w godz. 18.00 -24.00 Dom Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) zaprasza na: - wystawę ilustracji (akwarela, piórko, tusz) Agaty Krzyżanowskiej; - wystawę „Układ wertykalny i diagonalny” (techniki różne) wystawa zbiorowa z udziałem artystów z Niemiec, Węgier i Francji. Kuratorzy: prof. Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder, prof. Andrzej Gieraga; oraz koncert.

Fotopracownia Portretu
ul. Przędzalniana 67

Zwiedzanie pracowni.

Instytut Pamięci Narodowej
ul. Orzeszkowej 31/35

To już dziesiąta edycja Nocy Muzeów w łódzkim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. W roku stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem #MojaNiepodległa. Program: - premiera gry memory „Twórcy niepodległości„, połączona z konkursem wiedzy o jej bohaterach (realizacja: OBEN IPN w Łodzi) sala konferencyjna budynku „D„ - kącik prac plastycznych dla dzieci (realizacja: OBEN IPN w Łodzi) hall przed salą konferencyjną budynku „D„ - prezentacja stworzonej w Oddziale IPN w Szczecinie zewnętrznej wystawy „Ojcowie niepodległości” połączona z quizem historycznym (realizacja: OBEN IPN w Łodzi). Zapewniamy oprowadzanie po wystawie i wsparcie dla najmłodszych w rozwiązywaniu quizu (realizacja: OBBH IPN w Łodzi) parking przed budynkiem „D” - pokazy rekonstrukcji historycznej realizowane przez Związek Strzeleckie Oddział Łódź (historia Legionów Polskich, punkt werbunkowy do Legionów Polskich) teren zielony za budynkiem „D” - strzelnica zorganizowana przez Związek Strzelecki Oddział Łódź (nadzór: OBEN IPN w Łodzi) teren zielony za budynkiem ”D” - koncert niepodległościowy Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi budynek ”D” - prezentacja techniki druku na sicie realizowany przez Monikę i Jakuba Jarosów – tematyczne nawiązanie do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę.

Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18

Galerie ŁDK będą czynne 19 V w godzinach 19.00 - 1.00, ponadto zmieniła się nazwa jednej z wystaw: Galeria Kawiarnia: Wystawa Elżbiety Olesińkiej i Elżbiety Partyki pt. „Pejzaż odnaleziony”

MOTODROM
ul. Drewnowska 147

18:00 - 02:00 „Muzeum Komputerów Osobistych” Interaktywna wystawa komputerów osobistych, stacjonarnych, laptopów i konsol z lat 80, 90 i późniejszych. 18:00 - 22:00 „Automobilklub Łódzki oraz Łódzki Ruch Klasyków” Wystawa klasycznych samochodów: oldtimerów i youngtimerów na terenie Motodromu.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Pl. Wolności 14

Wystawy stałe: - „Przeszłość wydobyta z ziemi„ –stała wystawa archeologiczna - „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć„ – stała wystawa etnograficzna - ”Pieniądz na ziemiach polskich” – stała wystawa numizmatyczna

Wystawy czasowe: - „Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…„– wystawa poświęcona restytucji przedwojennej kolekcji pozaeuropejskiej Miejskiego Muzeum Etnograficznego zagrabionej przez okupanta w 1942 r. Noc Muzeów to jedna z ostatnich okazji, żeby zobaczyć przedwojenne egzotyczne zbiory (wystawa czynna do 27 maja 2018). Ponadto podczas wydarzenia obecny będzie kurator wystawy – dr Joanna Borucka – Piech, która z chęcią odpowie na wszelkie pytania dotyczące ekspozycji. Dodatkową atrakcją podczas nocnego zwiedzania będą warsztaty przygotowane przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi im. prof. Ryochu Umedy działający przy Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, obejmujące naukę kaligrafii oraz origami (planowany czas warsztatów – godz. 18.00 – 01.00). Muzeum Kanału „Dętka„ Pl. Wolności Godziny otwarcia w Noc Muzeów: 18:00-01:00, wejścia co 15 min w grupach 10-osobowych (pierwsze wejście o godz. 18:00, ostatnie wejście o godz. 0.45) W Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawę stałą prezentowaną w Muzeum Kanału ”Dętka”.

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK
ul. Wierzbowa 51

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, ul. Wierzbowa 51. Historia łódzkich tramwajów i autobusów w pigułce – zgromadzone eksponaty prezentują 120-letnią historię komunikacji miejskiej w Łodzi i okolicach. Zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć zgormadzone mapy, zdjęcia i tablice, ale także skasować bilet w starych kasownikach czy dotknąć prawdziwego nastawnika lub pantografu. Otwarte w godzinach 18- 1, wstęp wolny. Zakład Techniki MPK-Łódź, ul. Tramwajowa 6 Na terenie obiektu udostępnione zostaną do zwiedzania stare i nowoczesne tramwaje oraz pojazdy specjalne. Będzie można również zwiedzić niedostępną na co dzień halę remontową, gdzie modernizuje się łódzkie tramwaje. Otwarte w godzinach 18-1, wstęp wolny; dodatkowo o godzinach 19, 20, 21, 22 i 23 startują wycieczki z przewodnikiem po terenie obiektu.

Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15

W Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawy stałe w siedzibie głównej Muzeum (zabytkowe wnętrza Pałacu Izraela Poznańskiego dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku, cykl wystaw pt. „Panteon Wielkich Łodzian”).

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej
ul. Wólczańska 202

18.00- 01.00 Tegoroczna „Noc Muzeów„ pt. „DO TWARZY CI Z NIEPODLEGŁĄ„ będzie poświęcona dwóm tematom: fotografii i jubileuszowi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zagadnienia patriotyczne i fotograficzne będą się wzajemnie przenikać dzięki czemu fotografom nie zabraknie interesujących obiektów oraz scen o charakterze patriotycznym. Specjaliści poprowadzą warsztaty z fotografii otworkowej, animacji poklatkowej i wtajemniczą uczestników w podstawowe tajniki sztuki fotograficznej. W planach jest również eksploracja budynku opuszczonej szkoły w celach fotograficznych. Wydarzeniu będą towarzyszyły pokazy łódzkich szkół mundurowych. W trakcie imprezy będzie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pod intrygującą nazwą ”DO TWARZY CI Z NIEPODLEGŁĄ”. Nagrodzone zdjęcia przedstawiające własną wizję patriotyzmu, wykonane przez młodzież, urozmaicą nasze okolicznościowe ekspozycje.

Pracownia i Cafe Kreatoora
ul. Przędzalniana 63 lok.6

Kreatoora to magiczne miejsce znajdujące się w zabytkowej części Łodzi na Księżym Młynie - robotniczej dzielnicy wybudowanej przez łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera. Lokal w oryginalny sposób łączy funkcję pracowni łódzkiej malarki Ewy Żochowskiej i artystycznej kawiarni. W 2017 roku Kreatoora otrzymała Punkt dla Łodzi za „kreowanie artystycznej atmosfery i pysznej kawy„, a w 2018 roku znalazła się wśród 5 najlepiej zaprojektowanych kawiarni w Łodzi według magazyn F5, największego polski serwis o miejskich trendach. Kreatoora aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych naszego miasta, organizuje kameralne spotkania i warsztaty artystyczne. Pracownia oferuje unikatowe artystyczne pamiątki z Łodzi, m.in. świeczniki, magnesy, podkładki, pudełka z motywami Księżego Młyna i Łodzi oraz grafiki inspirowane łódzką architekturą. A wszystko zaprojektowane i wytworzone w Pracowni Kreatoora w limitowanych, małych seriach. W Noc Muzeów Pracownia Kreatoora zaprasza na malarską akcję Ewy Żochowskiej ” Proszę przeszkadzać – artystka na nocnej zmianie”. W Cafe Kreatoora zanurzycie się w atmosferze Księżego Młyna – tutaj duch czasów Karola Scheiblera przenika się ze współczesnością…Tylko w Noc Muzeów zestaw: domowa szarlotka i kawa w specjalnej cenie 12 zł oraz zniżka 20% na grafiki z motywami Księżego Młyna i Łodzi.

Ewa Żochowska (ur.1976, Łódź) łódzka malarka, graficzka i projektantka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (dyplom z malarstwa i grafiki w 2002 r.). Właścicielka Pracowni i Cafe Kreatoora na Księżym Młynie w Łodzi i organizatorka wydarzeń i warsztatów artystycznych. W swoim surrealnym malarstwie Żochowska próbuje uchwycić pierwotną czystą intensywność i pozaczasowość poprzez analizę ekspresji ludzkich emocji i autoanalizę wewnętrznych lęków. To malarstwo z perspektywy kobiety będące jednocześnie próbą wyjścia poza ramy typowej kobiecości oraz grą z symboliką femme fatale. Obrazy maluje cyklami (m.in.: „Martwe kwiaty„, „Afekty„, ‘Koronki”, „Bezsenność”), w których motywy przenikają się, a elementem spajającym jest wizerunek kobiety poddawany kolejnym transformacjom. W 2015 r. otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Młode Polskie Malarstwo” Galerii Ale Sztuka! za obraz „Martwe Kwiaty – Louise”, w 2006 r. nominację do nagrody na V Triennale Autoportretu, a w 2000 r. do nagrody w XVII Konkursie im. W. Strzemińskiego. Jest autorką wystaw indywidualnych m.in.: w Galerii Bałuckiej (2007, 2017), w Galerii ELart (2017) oraz zbiorowych, m. in.: : ”Ona. Energia”, Stolarska/Krupowicz Galery, Warszawa (2018); ”Kontynuacja”, Piotrków Trybunalski (2015); III Piotrkowskie Biennale Sztuki (2015); 2, 3, 4 Niezależny Salon Młodych Łódzkich Twórców, Łódź (2015-2017); Konkurs im. M. Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy (2010); wystawa pokonkursowa o Grand Prix Fundacji im. F. Eibisch (2008, 2012); 7. Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007); V Triennale Autoportretu, Radom (2006); Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2006, 2008, 2016); IX Międzynarodowe Biennale Grafiki, Sarcelles (2003); ”Rocznik 2002” – wystawa najlepszych dyplomów ASP (2003); Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kair (2003); V Triennale Grafiki Polskiej, Katowice (2003).

Pracownia Mozaiki
ul. Przędzalniana 61 LOK.5

Zajmuję się mozaiką od 2003 roku. Moja pracownia powstała z zamiłowania do mozaiki, z pasji rozwijającej się latami, zwieńczonej ukończeniem kursu w jednej z prestiżowych szkół mozaiki w Wenecji. W pracownianej minigalerii można zobaczyć prace wykonane zarówno w technice mozaiki tradycyjnej, jak i nowoczesnej: z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów, takich jak m.in. kamienie półszlachetne, minerały, perły, szkło witrażowe, włoska smalta, elementy mechanizmów zegarowych. Dodatkowo prezentowana jest mała kolekcja zabytkowej biżuterii wykonanej w unikatowej technice mikromozaiki szklanej – jest to włoska, bardzo stara (z XVIII wieku) i pracochłonna technika zdobienia wyrobów jubilerskich. Na świecie obecnie posługuje się nią zaledwie kilkanaście osób. Liczba adeptów tej sztuki jest kontrolowana i limitowana przez włoskie szkoły mozaiki, które jej nauczają – wybierają corocznie tylko kilka osób przyjmowanych na odpowiednie kursy. Pracownia Mozaiki jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie wykonywane są ozdoby w tej technice. Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć i zakupić najnowszą kolekcję srebrnej mozaikowej biżuterii (wisiorki, kolczyki, bransoletki) z sezonu wiosennego. Każdy przedmiot wykonany jest całkowicie ręcznie, tradycyjnymi technikami jubilerskimi, z wykorzystaniem zdobienia mikromozaiką oraz kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi. Wszystkie prace powstają wyłącznie w jednym egzemplarzu. Prace mozaikowe nie tylko mogą zdobić biżuterię- wykonane w tej technice obrazy są prawdziwą biżuterią do każdego wnętrza. Proces powstawania prac można obserwować tu na żywo. Dodatkowo dla chętnych mogą być zorganizowane pokazy cięcia i układania mozaiki. Pracownia oferuje także organizację warsztatów lub innych zajęć plastycznych.

Punkt Odbioru Sztuki
ul. Struga 90

Otwarcie wystawy „Lepiej być piękną i bogatą„ w galerii XX1 w Warszawie, równoległy live streaming z otwarcia w galerii Punkt Odbioru Sztuki Wystawa „Lepiej być piękną i bogatą„ to prezentacja twórczości młodych artystek, które pracują, mieszkają lub uczą się w Łodzi. Reprezentowane przez nie różne media: malarstwo, rzeźba, fotografia, wideo, performance oraz muzyka, pozwalają przyjrzeć się ich obecnym obszarom zainteresowań. Stwierdzenie zawarte w tytule wystawy, nieco ironiczne i pretensjonalne w wydźwięku, nawiązuje do filmu Filipa Bajona z 1993 roku, którego akcja toczy się na terenie przędzalni. ”Łódzkość” uchwycona na obrazie filmowym na różne sposoby odbija się także w realizacjach prezentowanych na wystawie. Podczas całego czasu trwania wernisażu przeprowadzony zostanie live streaming pomiędzy obiema galeriami, dzięki temu widzowie odwiedzający galerię Punkt Odbioru Sztuki będą mieli okazję być także gośćmi wystawy prezentowanej w Warszawie. Dzięki temu wirtualnie połączymy publiczność obu galerii, promując zarówno sztukę łódzką w Warszawie jak i działalność galerii Punkt Odbioru Sztuki.

Sąd Okręgowy w Łodzi
ul. Dąbrowskiego 5

godz. 19-22 Zwiedzanie największej sali rozpraw w zabytkowym gmachu Sądu Okręgowego w Łodzi, spotkania z sędziami SO w Łodzi. Sąd Okręgowy w Łodzi mieści się w zabytkowej siedzibie przy pl. Dąbrowskiego 5. Reprezentacyjny gmach zaprojektował architekt powiatu łódzkiego Józef Kaban (później noszący nazwisko Korski), a wzniesiono go w latach 1928-1930. W największej sali rozpraw zachowały się elementy oryginalnego wystroju. Walory budynku docenili filmowcy, m.in. w sali nr I nakręcono finałową scenę „Znachora„ w reżyserii Jerzego Hoffmana (1981). Podczas ”Nocy Muzeów” uczestnicy będą mieli okazję poznać dzieje zabytkowego gmachu, zwiedzić historyczną salę rozpraw i posłuchać o głośnych procesach, które się tam toczyły.

Stowarzyszenie Śpiewacze
ul. Ogrodowa 34

Występ chóru godz.: 21.00, 22.00, 23.00 otwarte do 12.00 w nocy.

thINK [ARTizDead]
ul.Jaracza 45

thINK to miejsce twórcze, łączące ze sobą galerię sztuki i studio tatuażu. Nieprzerwanie działamy od 2015 roku, w pięknym pałacu Stillera przy ul. Jaracza 45 w Łodzi. Naszym celem jest ukazanie tożsamego charakteru działań w dziedzinie sztuki z tym co można zrobić na ludzkiej skórze. Dlatego podejmujemy różne inicjatywy twórcze, od wystaw po performance i działania edukacyjne różnych grup spolecznych. Stawiamy duży nacisk na wartość sfery wizualnej, jako karmy dla naszej egzystencji duchowej. Tylko w thINK można przekonać się o tymna własnej skórze.

Akademia Twórczego Myślenia Pałac Arnolda Sterlinga
ul. Jaracza 45

PERFORMANCE EKSPERYMENTALENEGO STUDIA SCENOGRAFICZNEGO STUDENTÓW WYDZIAŁU SZTUK WIZUALANYCH AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W ŁODZI : „ KOBRO OBJEKTY„ „CZARNY TEATR WYSPIAŃSKIEGO„ INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI TEATRU ATM: FRAGMENTY SPEKTAKLU ” SIOSTRY” REŻ. MICHAŁ PŁUSA.

Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Dawnej Architektury Drewnianej
ul. Piotrkowska 282

godz. 18-01 Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza do zwiedzania wszystkich swoich wystaw, w tym dwóch najnowszych ekspozycji: „Metamorfizm II„, na której zaprezentowane zostały dzieła Magdaleny Abakanowicz nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce oraz „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja„, prezentującej dokonania największych powojennych paryskich mistrzów haute couture. Muzeum zaprasza także do objerzenia prezentacji lalek ”Razem tworzymy świat” pochodzących ze zbiorów Jolanty Królikowskiej. Lalki pochodzą z różnych krajów, mają ubrania w charakterystycznych dla swego regionu kolorach, krojach i powstały z tkanin wykonywanych znanymi od pokoleń technikami.Torba z edycji limitowanej? Załatwione! W godzinach 19.00-20.30 oraz 22.15-23.45 Muzeum zaprasza na parter budynku D, gdzie własnoręcznie będzie można wykonać druk szablonowy. Do dyspozycji każdego będą torby, koszulki, farby i szablony w bardzo łódzkim wydaniu. Od godziny 21.00, o każdej pełnej godzinie warto pojawić się na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum, a w oknach okalających go budynków szukać postaci założyciela fabryki. Jeśli się Wam poszczęści, może uda się go także spotkać i zadać mu pytanie? Podczas tegorocznej Nocy Muzeów biblioteka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprezentuje niepowtarzalny zbiór zeszytów pochodzący z 1907 r., które należały do Herberta Willnera. Odręcznie napisane notatki ukazują proces edukacyjny w fachowym szkolnictwie włókienniczym początku XX wieku. Zawierają nie tylko opisy, ale także wklejone fragmenty tkanin oraz ich odręczne rysunki. Tkaniny, których próbki znajdują się w zeszytach, stanowiły później inspirację dla polskich projektantów wzorów tkanin.

Centrum Twórczości LUTNIA Bałuckiego Ośrodka Kultury w ramach Nocy Muzeów

Noc Muzeów - Noc z Van Goghiem 19 maja 2018r. (sobota) od godziny 17:00 zapraszamy na Noc z Van Goghiem w CT Lutnia na Łanowej. Specjalnie na ten 1 dzień w roku przygotowano wiele atrakcji, m.in. spotkanie z Darią Solar - jedną ze 125 malarzy biorących udział w projekcie „Loving Vincent„, projekcja filmu przedstawiającego kulisy realizacji filmu animowanego w całości malowanego farbami olejnymi, wspólne malowanie wielkoformatowego obrazu Vincenta Van Gogha „Gwiaździsta noc nad Rodanem„ pod kierunkiem artystów plastyków, słuchanie audiobooka „Słoneczniki” Sheramy Bundrick – wzruszająca historia ostatnich dwóch lat życia Van Gogha podczas pobytu w Arles, opowiadająca o związku Van Gogha z Rachel i przedstawiająca historię powstania niektórych obrazów. Na zakończenie wspólne grillowanie przy muzyce Dona McLeana – twórcy piosenki ”Vincent” napisanej w hołdzie artyście Wyjdź na miasto, przyjdź na Łanową do Lutni i spotkaj się z kulturą!

EC1 Łódź
ul. Targowa 1/3

godz. 19-01 Prezentacja multimedialna „Energia Czasu„ – od 19:00 – 1:00 w maszynowni poziom 0 Centrum Nauki i Techniki EC1 Wejście do Centrum Nauki i Techniki EC1 i prezentacja części ekspozycji: m.in. piramida 3D, „Magnetyczne kształty„, ”Zorza polarna”, kule plazmowe, optyczny tor przeszkód, gra chemiczna, skala wielkości – mikro, skala wielkości – makro, obiekty głębokiego nieba, gra koła zaworowe, ekran mgłowy i wiele, wiele innych - od 19:00 do 1:00. Wizyta w iluminowanej chłodni kominowej.

Galeria Odlot
ul. Piotrkowska 11

Thomas Edison i Nikola Tesla - sztuka inspirowana twórczością naukowych geniuszy Wystawa obejmować będzie przedmioty zaprojektowane i wykonane przez artystów łączących w swojej pracy rzemiosło sztuk wizualnych z techniką. Będa to przedmioty służące w życiu codziennym takie jak artystyczne lampy, nietuzinkowe pojazdy oraz inne inspirowane osiągnięciami najwybitniejszych postaci związanych z pojęciami elektryczności oraz światła.

Kawiarnia Cafe Loft
ul. Tymienieckiego 25 c

Cafe Loft to kawiarnia gdzie postindustrialny design, klimatycznie podświetlona cegła, widok rozpościerający się na słynną, zabytkową dzielnicę Księży Młyn tworzą magiczną atmosferę. Cafe Loft to również idealne miejsce na organizację imprez okolicznościowych, bankietów, spotkań rodzinnych i biznesowych. Nowoczesne zaplecze techniczne oraz oryginalny fabryczny charakter lokalu zapewni Państwa wydarzeniu wyjątkową oprawę.

Miejska Galeria Sztuki
ul. Sienkiewicza 44

1. Wystawa Krzysztof Wieczorek „Warsztatowa grafika unikatowa„ – 18.00-01.00 kurator: Dariusz Leśnikowski Wystawa prac Krzysztofa Wieczorka ukaże ewolucję poszukiwań artysty w zakresie grafiki warsztatowej, prowadzącą od ”czystej” grafiki w kierunku przestrzeni, w której realizują się jej związki z malarstwem. Wśród inspiracji obrazowych i technologicznych znajdują się między innymi osiągnięcia siedemnastowiecznych grafików i malarzy holenderskich (przede wszystkim Herculesa Seghersa), co znajdzie odbicie w ekspozycji. Artysta odsłoni kulisy warsztatu twórczego, prezentując matryce, które posłużyły do wykonania prezentowanych prac. Podczas spotkania autorskiego scharakteryzuje swoją drogę twórczą, bogatą w konteksty tematyczne, formalne oraz techniczne. Artysta studiował w latach 1972-1977 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom w 1977 roku otrzymał w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Leszka Rózgi. W tym samym roku podjął pracę na Wydziale Grafiki PWSSP. Uzyskał kwalifikacje I stopnia w 1994 roku. Twórczość autora w zakresie grafiki warsztatowej, projektowej i malarstwa.

2. Oprowadzanie Moniki Nowakowskiej po Galerii Willa, godz. 18.00 Zwiedzanie dla wszystkich, m.in. oryginalnego gabinetu Leopolda Kindermanna, sali jadalnej i salonu oraz witraży w hallu i aneksie muzycznym.

3. Warsztat plastyczny dla najmłodszych „Archi-tektury – makieta swojego domu”, Galeria Chimera, godz. 19.00 Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat.

Prowadzenie: Adriana Michalska, Martyna Nowosiad W trakcie zajęć uczestnicy poznają zakamarki willi, dowiedzą się, kto wcześniej mieszkał w domu przy ul. Wólczańskiej, kim był architekt budynku, czym była secesja, kim jest konserwator zabytków. Zajęcia zakończone będą wykonaniem mini-makiety swojego domu. Poznają także najdawniejsze sposoby budowania domów oraz materiały, z których zostały one stworzone. Zapoznają się z pracą architekta i budowniczego dawniej i dziś, odkrywając tajemnice dawnej architektury miasta.

4. Oprowadzanie Małgorzaty Dzięgielewskiej po Galerii Willa, godz. 19.30

5. Spotkanie z autorem wystawy Krzysztofem Wieczorkiem i kuratorem Dariuszem Leśnikowskim – godz. 20.30

6. Koncert łódzkiego zespołu Club de Paris, godz. 21.00

7. Oprowadzanie Małgorzaty Dzięgielewskiej po Galerii Willa, godz. 22.30

8. Malarskie puzzle z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, 18.00-01.00 Wyjątkowa zabawa dla najmłodszych i tych trochę starszych polegająca na układaniu puzzli malarskich. Jako wzory dla układających puzzle posłużą oryginalne obrazy z kolekcji Galerii: Konstantego Mackiewicza, Andrzeja A. Sadowskiego oraz witraże z willi: tańcząca bogini Eos i widok Zamku Chillon. Na wszystkich uczestników zabawy, którzy ułożą choć jeden obraz, czekają drobne upominki w postaci wydawnictw Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

9. Stoisko wydawnicze Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – 18.00-01.00.

Muzeum Sztuki MS1
ul. Więckowskiego 36

Atrakcje wycieczki lub wydarzenia: W przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowana zostanie specjalna, podzielona na kilka części „strefa gier„: Po raz pierwszy pokażemy edycję książkową pracy Stanisława Dróżdża ”Alea iacta est”, która reprezentowała Polskę podczas Biennale w Wenecji w 2003 roku. Dalszym elementem pracy będzie stół bilardowy, na którym znajdą się kości, oraz instrukcja do zaprojektowanej przez artystę gry. Zasady są proste: po wyrzuceniu kości należy znaleźć ich układ w książce, przeglądając ją w białych rękawiczkach. Kiedy się to uda - wygrał grający. Jeśli nie - wygrał Dróżdż. Ponadto w okolicy ustawione zostaną stoliki do gry w kości. Druga część to praca Dory Maurer z „Konstrukcji w procesie”, wyglądająca jak kamienne warcaby, w które będzie można zagrać. Trzecia część to praca-gra autorstwa Ryszarda Winiarskiego, przypominająca zasadami grę „Go”. Część czwarta to praca Józefa Robakowskiego „Instrukcja do wykonywania fotografii automatycznych”. Do dyspozycji publiczności oddane zostaną specjalnie zabezpieczone aparaty fotograficzne, którymi będzie można rzucać, a następnie robić zdjęcia z takiego miejsca, w jakim się zatrzymały. Po czterech „rzutach” zdjęcia będą drukowane i łączone - jeden egzemplarz takiej pracy zabierze zwiedzający, drugi zostanie w Muzeum Sztuki. Część piąta to praca Antoniego Starczewskiego „Stół z kolorowymi kartoflami”. Na stole znajdują się cztery kolory kartofli i puste, białe pola. Grający będą starali się znaleźć wśród nich jak najdłuższe, sensowne układy liter albo sylab. Ostatnią, szóstą częścią będzie praca Wacława Szpakowskiego. Gra będzie polegała na napisaniu pewnego rodzaju matematycznego wzoru, a następnie narysowaniu według wzoru na kwadratowej planszy linii, która nie powinna sama się przeciąć.

Muzeum Farmacji
Pl. Wolności 7

Wystawa czasowa: „Pijawki i mandragora - w oparach dawnej apteki„ – wystawa kolekcji technika farmacji Mateusza Danielczyka. W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę zatytułowaną ”Pijawki i mandragora – w oparach dawnej apteki”. Wystawa prezentuje eksponaty zgromadzone przez kolekcjonera i pasjonata historii farmacji Mateusza Danielczyka z Bełchatowa. Wśród najciekawszych muzealiów tej ekspozycji wyróżniamy zabytkowe szkło apteczne, narzędzia chirurgiczne, mikroskopy czy surowce zielarskie używane do wytwarzania leków. Ponadto widzowie będą mieli okazje zaobserwować ciekawe doświadczenia chemiczno-farmaceutyczne przygotowane przez Koło Naukowe Studentów Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Niektóre doświadczenia będzie można wykonać samodzielnie. Niewątpliwą atrakcją będą też nasze wystawy stałe, na których zobaczymy dawne wnętrza apteczne wyposażone w zabytkowe meble, naczynia i narzędzia służące niegdyś do tworzenia leków. Odtworzona z dbałością zielarnia przenosi widza w świat XIX wiecznej farmacji opartej na produkcji leku roślinnego. Wystawa stała ukazuje zwiedzającym niezwykle bogatą tradycję zawodu aptekarza, który dawniej był nie tylko sprzedawcą leku, ale przede wszystkim jego wytwórcą.

Muzeum Fabryki
ul. Drewnowska 58

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów zapraszamy do udziału w prezentacji XIX-wiecznych krosien tkackich, które będą uruchamiane przez przewodników w strojach z epoki. Goście będą mogli wziąć udział w quizie oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia z Izraelem i Leonią Poznańskich.

Muzeum Kinematografii
Pl. Zwycięstwa 1

Wydarzenia w Noc Muzeów oparte zostaną na prezentacji odrestaurowanego fotoplastikonu, jedynej w Polsce Kaiser Panoramy, na wystawach czasowych - scenograficznej Ewy Braun - laureatki Oscara oraz „Filmobcy” - o wydarzeniach Marca 1968 roku w środowisku filmowym. Ponadto przygotowano specjalne projekcje w kinie Kinemataograf.

Muzeum Książki Artystycznej
ul. Tymienieckiego 24

Podczas Nocy Muzeów pokazywana będzie u ekspozycja projektów przygotowana w ramach Festiwalu Designu, której dokładny zakres znają organizatorzy festiwalu Ekspozycji Festiwalu towarzyszyć będą warsztaty typograficzne przygotowane przez Muzeum i związane z promocją kroju pisma „Brygada”, odkrytego w zasobach Muzeum Książki Artystycznej w 2016 r. Oprócz warsztatów dostępna będzie również ekspozycja związana z projektem „BRYGADA” , który został przygotowany przez Muzeum Książki Artystycznej na zlecenie Biura Programu NIEPODLEGŁA (MKiDN) w 2017/2018 r.

Muzeum Morskie
ul. Podmiejska 2

Atrakcje w czasie Nocy Muzeów: tradycyjnie poza możliwością zwiedzania Muzeum Morskiego proponujemy wykłady i prezentacje:

1. Admirał Józef Unrug - życie i działalność mgr inż. Stefan Wasiljew

2. Wpływ łódzkiej oczyszczalni ścieków na wody Bałtyku mgr inż. Marek Wojnarowski

3. Wiązanie węzłów.

4. Wystawa okolicznościowa poświęcona 100- leciu Ligi Morskiej i Rzecznej pt: W przeddzień 100 -lecia LMiR. 5. Występy szkolnego zespołu szantowego „Piranie” Zwiedzanie: od godz. 19 do 24.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych
ul. Gdańska 13

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
ul. Pomorska 16A

Program:

1. Pokazy nieba pod kopułą – W poszukiwaniu harmonii Wszechświata godz. 18.00, godz. 19.00, godz. 20.00, godz. 21.00, godz. 22.00, godz. 23.00, Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc przed Nocą Muzeów od 07.05.2018r. (odbiór biletu wstępu na miejscu w Planetarium) ul. Pomorska 16a tel. 42 6331363/ kom.790 630 217

2. Pokazy w Eksperymentarium – W poszukiwaniu praw natury Przedstawiane są fascynujące zjawiska fizyczne, odkrywamy piękno natury oraz potęgę ludzkiego rozumu. godz. 18.00, godz. 19.00, godz. 20.00, godz. 21.00, godz. 22.00, godz. 23.00

3. Astronomiczne prezentacje multimedialne w sali pokazowej : godz. 18.00 – Na początku był wybuch. Później powstały gwiazdy. godz. 19.00 – Quo Vadis Ziemio. godz. 20.00 – Czarne dziury – Bramy do innego wymiaru Wszechświata. godz. 21.00 – W świecie gwiazd i galaktyk – prezentacje o budowie i ewolucji gwiazd i galaktyk ilustrowane obrazami z teleskopu Hubble’a. godz. 23.00 – Chopin w Kosmosie.

4. Sala plastyczna Zabawy plastyczne dla dzieci.

5. Obserwacje wiosennego nieba przy użyciu teleskopów na tarasie obserwacyjnym (godz.18.00- 24:00)

Stare Kino Cinema Residence ul. Piotrkowska 120 projekcje kronik filmowych z zabytkowych projektorów na taśmy 35mm, a także do zwiedzania filmowych apartamentów oraz Galerii Plakatu Filmowego. Godziny wejść: I tura 19:00 II tura 19:45 III tura 20:30 IV tura 21:15 V tura 22:00 VI tura 22:45 VII tura 23:30 Zwiedzanie Galerii Plakatu Filmowego możliwe jest także poza turami w godz. 19:00– 23:30. Miejsce zbiórki: Stare Kino Cinema Residence, Piotrkowska 120. Rozpoczęcie zwiedzania w sali kinowej. Ważne informacje organizacyjne: Zwiedzanie filmowych apartamentów możliwe jest tylko z przewodnikiem. Projekcje kronik filmowych odbędą się o godzinach: 19:00, 19:45, 20:30, 21:15, 22:00, 22:45, 23:00.

Teatr Powszechny w Łodzi
ul. Legionów 2

W ramach Nocy Muzeów 2018 Teatr Powszechny w Łodzi zaprosi na wystawę „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny” przygotowaną przez studentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wystawa towarzyszyła XXIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Prace dyplomowe - Martyny Cierpisz, Weroniki Krupy i Julii Kosmynki łączy wykorzystanie nowych technik multimedialnych z klasycznym warsztatem. Wystawa prowokuje do namysłu nad obecnością na scenie i przekraczaniu granic pomiędzy sztuką a życiem, iluzją w rzeczywistością. Prezentacja wystawy będzie połączona z artystycznymi działaniami performatywnymi w przestrzeni Teatru.

Źródło: uml.lodz.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz