Noc Muzeów w Lublinie 2018. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna lubelska Noc Muzeów 2018 odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja 2018. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać lubelskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów w Lublinie 2018 opublikujemy go poniżej. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Możesz dołączyć do wydarzenia także ➤ na Facebooku. Natomiast informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz ➤ tutaj.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Program Nocy Muzeów w Lublinie 2018:

Muzeum Lubelskie w Lublinie

Tradycyjnie już o każdej pełnej godzinie przewodnicy Muzeum Lubelskiego oprowadzać Was będą po Kaplicy Trójcy Świętej, której wnętrze pokrywają bizantyńsko-ruskie freski obchodzące w tym roku 600-lecie powstania!

Wyjątkową, nocną panoramę lubelskiego Starego Miasta zobaczyć będzie mogli z najstarszego punktu widokowego w mieście - tarasu romańskiego donżonu.

Na naszych gości czekać będzie aż 8 galerii i wystaw stałych:
Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w.,
Galeria Malarstwa Obcego XVII-XIX w.,
wystawa: Polskie Malarstwo Historyczne i Batalistyczne,
Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX w.,
Malarstwo cerkiewne,
wystawa: Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej,
Monety i Medale na Ziemiach Polskich X-XX w.,
Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego),

oraz wystawy czasowe:
Czas na Niepodległą. Wystawa w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości,
Barbarzyńskie tsunami. Okres wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły,
Tadeusz Mysłowski. Studio/Pracownia.

Muzeum Wsi Lubelskiej
al. Warszawska 96

Zapraszamy na nocną wędrówkę po nastrojowej wsi w Muzeum Wsi Lubelskiej z zaskakującymi zwrotami akcji…

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Rezerwacja telefoniczna rozpocznie się w dniu 17 maja 2018 r. (czwartek), w godzinach 9:00-14:00, pod numerem telefonu: 81 533 85 13.

Wejście w 25-osobowych grupach. Czas trwania 1 tury – ok. 1,5 godziny.

UWAGA! Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 2 miejsca na wydarzenie „Noc Muzeów. Nocne Bajania”.

Wydarzenie dostępne dla osób powyżej 10 roku życia.

Państwowe Muzeum w Majdanku
ul. Droga Męczenników Majdanka 67

Dzień otwartych drzwi w Państwowym Muzeum na Majdanku

Jak wyglądają przedmioty znalezione podczas badań archeologicznych i jakim zabiegom należy je poddać, zanim trafią na muzealną wystawę? Jakie dokumenty kryją się w Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku? Jakie materiały wykorzystuje się podczas lekcji muzealnych? Jak stworzyć wystawę historyczną? Odpowiedzi na te pytania udziela pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku 19 maja podczas Międzynarodowego Dnia Muzeów.
Na poszczególne wydarzenia obowiązuje rejestracja (zapisy do 17 maja) pod numerem 81 710 28 33 lub centrum@majdanek.eu

Zatrzymany czas. Konserwacja muzealiów historycznych ze zbiorów PMM
godz. 10.00 / Centrum Obsługi Zwiedzających
W Muzeum przechowywane są liczne artefakty związane z funkcjonowaniem byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz byłego obozu zagłady w Sobiborze. Na spotkaniu przedstawione zostaną wybrane muzealia historyczne zarówno przed, jak i po konserwacji. Omówione będę techniki oraz metody konserwatorskie. Uczestnicy dowiedzą się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji, oraz jak wygląda tworzenie muzealnej bazy danych. Będzie to okazja do zobaczenia na własne oczy przedmiotów ze zbiorów Muzeum.

Spotkanie pt. „W zwierciadle historii – niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku w dokumentach”
godz. 11.30 / pracownia naukowa w Archiwum w budynku administracyjnym PMM
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najciekawsze, zarówno pod względem treściowym, jak i wizualnym, źródła archiwalne związane z KL Lublin, a także z byłymi niemieckimi obozami zagłady w Bełżcu i w Sobiborze.
Pracownicy działu Archiwum pokażą najcenniejsze skarby z zasobu archiwalnego Muzeum – dokumenty, fotografie, fragmenty wywiadów ze świadkami historii, które dotychczas nie były udostępnione szerszej publiczności. Opowiedzą też o swojej codziennej pracy i wyjaśnią, dlaczego jest ona dla nich tak pasjonująca.

Dziennik pisany w obozie – spotkanie wokół wspomnień Jadwigi Ankiewicz
godz. 12.45 / czytelnia w budynku administracyjnym PMM
Jadwiga Ankiewicz trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku jako szesnastolatka. Niemal każdego dnia opisywała swoje przeżycia w nielegalnie prowadzonym pamiętniku. Ten drogocenny dokument przetrwał wojenną zawieruchę i jest jedynym tego typu dziennikiem powstałym w obozie.
Uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się ze wspomnieniami Jadwigi Ankiewicz, a także zobaczyć oryginalny dziennik, przekazany do Muzeum przez rodzinę autorki.

Od artefaktu do wystawy - o kulisach powstawania ekspozycji „Więźniowie Majdanka”
godz. 14.00 / barak 62
Podczas oprowadzania kuratorskiego uczestnicy dowiedzą się o tym, jak w oparciu o różne źródła historyczne powstaje multimedialna wystawa historyczna. Będzie to dla nich okazja do zapoznania się z historią obozu koncentracyjnego na Majdanku, poprzez losy konkretnych osób, ofiar prowadzonych przez Niemców polityki prześladowań i eksterminacji.

W godzinach 9.00–17.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się kiermasz książek muzealnych, które będzie można nabyć w cenach promocyjnych.

Źródło: muzeumlubelskie.pl; lublin.eu; majdanek.eu

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz