Powstaje Muzeum Historii Zoo i Lwa [Poznań]


W zabytkowym budynku poznańskiej lwiarni powstanie Muzeum Historii Zoo i Lwa. Właśnie ogłoszono przetarg na realizację tej inwestycji. Będzie to pierwsze tego typu muzeum w Polsce.

Budynek, w którym powstanie muzeum został zbudowany na przełomie XIX w. i XX w., pierwsze lwy zamieszkały w nim po II wojnie światowej. Jednak już od dawna klatki stoją puste, gdyż nie spełniały współczesnych wymogów.

Po remoncie, budynek przekształcony w muzeum będzie opowiadać o historii ukochanych przez poznaniaków zwierząt i prezentować losy samego ogrodu zoologicznego. W zbiorach muzeum znajdą się pamiątki przyniesione przez mieszkańców miasta podczas obchodów 140. urodzin Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Początki Zoo w Poznaniu sięgają roku 1871 r., gdy grupa kręglarzy postanowiła uczcić urodziny prezesa koła ofiarując mu po jednym zwierzęciu. Jednak umówiono się, że zwierze będzie pochodzić z Poznania lub jego okolicy i nie będzie to koń, wół, krowa lub pies. Tym sposobem solenizant otrzymał: świnię, kozę, barana, kota, królika, wiewiórkę, gęś, kaczkę, kurę, pawia oraz niedźwiedzia i małpę, które nabyto od wędrownych Cyganów. Zwierzyniec urządzony w restauracji dworcowej Kolei Stargardzko-Poznańskiej stał się zaczątkiem przyszłego ogrodu zoologicznego.

Wizualizacja:

Muzeum Historii Zoo i Lwa w Poznaniu / fot. UM Poznań

Muzeum Historii Zoo i Lwa w Poznaniu / fot. UM Poznań

Muzeum Historii Zoo i Lwa w Poznaniu / fot. UM Poznań

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz