„Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie, cz. III” – P. Zychowicz – recenzja


Najbardziej kontrowersyjny i niepoprawny historyk ostatnich lat bierze na warsztat III Rzeszę oraz całą spuściznę jaką po sobie zostawiła. Powstało już wiele książek i artykułów, które są poświęcone ziemi nad Renem i Łabą. Teraz również sam Piotr Zychowicz poświęcił wiele uwagi temu państwu. To, co można przeczytać w jego pracy wprawia czytelnika w osłupienie! Niemcy pokazują wszystkim, że kraj rządzony przez Adolfa Hitlera i jego współpracowników to twór diabelski.

Piotr Zychowicz jest wyjątkowym autorem. W swoich książkach podejmuje tematy, które często stanowią swoiste tabu. Sięga tam, gdzie inni bali by się zajrzeć. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy ten młody historyk i publicysta, napisał bestseller Pakt Ribbentrop – Beck, gdzie zawarł mocno niepoprawną hipotezę o bardzo realnym sojuszu sanacyjnej Polski z rządem III Rzeszy. Kolejny tytuł jest jeszcze dobitniejszy. Oto autor piętnuje ideę Powstania Warszawskiego, uważając ją za najbardziej nieprzemyślaną i tragiczną w skutkach decyzję, jaką podjęły władze Podziemnej Polski. Dzięki tym publikacjom Piotr Zychowicz, zyskał miano człowieka niezłomnego, kontrowersyjnego, a dla wielu cynicznego.

Niemcy to trzecia po Żydach i Sowietach książka autora z cyklu o niepoprawnych historiach. Głównym zamierzeniem autora jest zburzenie mitu Hitlera jako ultraprawicowca, oraz pokazanie, że za wszystkimi zbrodniami z okresu III Rzeszy stali nie mityczni „naziści„, ale „Niemcy„. Temat jest mocno na czasie i dobrze współgra z toczącą się dyskusją o ”polskich obozach śmierci”, których nigdy nie było, oraz z odszkodowaniami za zbrodnie wojenne.

W publikacji znajduje się 6 części, w których Piotr Zychowicz opisuje losy i porażki państwa rządzonego przez Adolfa Hitlera. Pierwszy rozdział to zbiór wywiadów, jakie dziennikarz, przeprowadził na przestrzeni lat, dotyczących tych tragicznych czasów. Szczególnie ciekawa jest rozmowa z prof. Ianem Kershawem, największym biografem Hitlera czasów obecnych. Sam historyk opisuje Adolfa jako nudnego półinteligenta, który dzięki swojemu oczytaniu potrafił czarować ludzi i wywierać gigantyczny wpływ na otoczenie. Nie zabrakło również odniesień do relacji polsko – niemieckich z czasów przedwojennych i o możliwym realnym sojuszu, który dla romantyków był „paktem z diabłem”, a dla pragmatyków po prostu nieuniknionym, trudnym, ale koniecznym sojuszem.

W dalszej części książki, znajdują się opisy klęsk i błędów III Rzeszy, czy też wywiad z Davidem Irvingiem – brytyjskim historykiem, oskarżanym o kłamstwo oświęcimskie. Czytelnik przeczyta także, iż III Rzesza była w 100% lewicowym, utopijnym krajem, gdzie zezwalano na zabijanie niewinnych ludzi, gwałcono prawa obywatelskie, dokonywano aborcji eugenicznych. Najbardziej przeraża opis ludobójstwa dzieci, zabijanych w komorach gazowych.

Autor wyraźnie podkreśla, że cały naród niemiecki nie ponosi winy za zbrodnie III Rzeszy, gdyż nie stanowił monolitu. Jednak narodowy socjalizm był ideologią reprezentującą wszystko to, co w Niemcach najgorsze. Niestety wielu ze zbrodniarzy to niczym nie wyróżniający się obywatele i właśnie to najbardziej przeraża w publikacji Piotra Zychowicza.

W dzisiejszych pełnych sprzeczności czasach, ta pozycja jest obowiązkowa dla każdego, kto chce zgłębić zbrodnie tak niedawnych czasów. Nie ma już dzisiaj miejsca na mydlenie oczu, i tworzenie romantycznych historii. Trzeba mówić „tak – tak„, ”nie – nie”. Dlatego dobrze, że jest taki historyk jak Piotr Zychowicz, który podejmuje trudne, niełatwe tematy. Można się z nim nie zgadzać, trzeba wręcz polemizować, ale jedno musimy mu oddać – kroczy swoimi ścieżkami.

(Notabene ukazała się kolejna książka autora, gdzie podjął temat Żołnierzy Wyklętych. Warto przeczytać.)

 

Plus minus:

Na plus:

+zrozumiały dla czytelnika język

+znakomite ilustracje

+wywiady z ekspertami, z najwyższej półki

+ „zaginiony” rozdział Paktu Ribbentrop – Beck

+wiele nieznanych historii

+duża polemika nt. Holokaustu i działania Adolfa Hitlera

Na minus:

- niektóre wątki, są zbyt mocno rozciągnięte, a przez to monotonne

- miejscami zbyt dużo gdybania

 

Tytuł: Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie, cz. III

Autor: Piotr Zychowicz

Wydawca: Rebis

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8062-238-8

Liczba stron: 495

Okładka: miękka

Cena: 44,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz